BETA

05.08.2018

22:27

עודכן:

משרד הפנים הורה על ביטול חוקי עזר עירוניים לפתיחת עסקים בשבת

הרשויות המקומיות שאישרו חוקי עזר בנושא לפני חקיקת "חוק המרכולים" קיבלו הודעה כי המשרד מבטל את תיקונים אלה. יו"ר מרכז השלטון המקומי: "לא בסמכות השר, לא נקבל זאת"

משרד הפנים העביר אתמול (ראשון) מכתבים לרשויות המקומיות שאישרו תיקוני חוקי עזר לפתיחת עסקים ביום שבת, ובו ציון כי המשרד הממשלתי מבטל את התיקונים האלה. יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, הבהיר כי "לא נקבל את ביטול תיקוני חוקי העזר שאושרו זה מכבר".  

 

"מדובר בניסיון של שר הפנים לסחור בשבת כדי לקבל הון פוליטי מגזרי", הוסיף ביבס. "אנו נעתור לבג"ץ בנושא על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל". לטענת מרכז השלטון המקומי, אין בסמכות משרד הפנים לפסול את חוקי העזר כעת, לאחר שעברו יותר מ- 60 יום מתיקונם, שכן הם אושרו כדין טרם החקיקה בנושא בכנסת, האוסרת על פתיחת מרכולים בשבת.

 

לדברי ביבס, "המכתב של משרד הפנים הוא בבחינת פוליטיקה זולה שתכליתה לקושש קולות לפני הבחירות. אין בסמכות השר לפסול את תיקוני החקיקה ואת חוקי העזר. על פי החוק, לשר היו 60 ימים מרגע אישור החוק במועצות הערים להוציא התנגדות והוא לא עשה זאת. יתרה מכך, חלק מהרשויות אף פנו לאחר 60 הימים לקבל את תגובתו של השר ולא נענו כלל".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, הגיב לדיווחים בנושא, ומסר כי "‏הוסרה המסיכה. חוק המרכולים נחקק בכדי שישתמשו בו וימנעו מהציבור הרחב לחיות את חייו בדרכו שלו". לדבריו, "הכול מפוליטיקה קטנה וצינית, של שלטון שפועל רק עבור עצמו. נחליף אתכם ונתקן את כל מה שקלקלתם בעשור האחרון".

 

מלשכת שר הפנים, אריה דרעי, נמסר בתגובה: "לצערנו הרב ראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות חיים ביבס בחר כחלק מקמפיין הבחירות המקומיות שלו בהתנהלות חסרת אחריות, לא רצינית, פופוליסטית ורצופה בשקרים והכל מטעמים פוליטיים זולים". הודעתו של השר לא מתייחסת לעיריות אחרות שהעבירו חוקי עזר דומים. 

 

"להלן העובדות", עוד נמסר, "הצעת חוק העזר כפי שהועברה על ידי עיריית מודיעין-מכבים-רעות לאישור שר הפנים נעשתה באופן חובבני ולא מקצועי. הבקשה כלל לא התייחסה לנתונים לבחינת התנאי בדבר סיפוק צרכים חיוניים, כפי שקובע החוק. הצעת חוק העזר, מבקשת לאפשר את פתיחת חנויות, וכן מרכולים וקיוסקים באזורי המלאכה והתעסוקה בלא שנקבעה כל מכסה על פתיחתם. יתרה מכך: על פי הצעת חוק העזר שביקשה לאשר עיריית מודיעין-מכבים-רעות בראשות ביבס - פתיחת חנויות בשבת ללא כל מגבלה - מדובר בכל סוגי חנויות למסחר ולא רק מרכולים. מחנויות בגדים, נעליים ותכשיטים ועד בחנויות למוצרי חשמל, ריהוט ועוד".

 

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר, ארכיון
 

שר הפנים אריה דרעי בראיון לחדשות עשר ( חדשות עשר)

 


"על פי הצעת החוק, יתאפשר לפתחן בימי המנוחה, בלי שנקבעה כל מגבלה על היקף בתי העסק או כל מדד אחר, חוץ ממיקומן של החנויות באזורי המלאכה והתעסוקה", עוד נכתב בתגובת דרעי. "נתונים אלו מצביעים על אי ביצוע העבודה הנדרשת והמתחייבת על פי החוק, שאמורה להסביר האם מדובר בפתיחת עסקים בשבת הנדרשים להפעלת צרכים חיוניים, אם בכלל. תהליכים אלו מלמדים על חוסר מקצועיות ועל זלזול בהוראות החוק. הטענה כי מדובר בניסיון לקושש קולות היא הפוכה ומר ביבס הוא בבחינת הפוסל במומו פוסל".

 

לטענת לשכת השר, "אפילו עיריית תל אביב-יפו, בירת החילוניות של ישראל, ביקשה לפתוח מרכולים בלבד בשבת בעוד חיים ביבס, ראש עיר חדשה יחסית, רוצה לפתוח חנויות בשבת בכל ענפי המסחר, לרמוס לחלוטין את העובדים ולהפוך מאות אנשים לפועלים שעובדים 7 ימים בשבוע, ללא שום יום מנוחה. מר ביבס פירסם כאמור הודעה פופוליסטית, לא רצינית, רצופת אי דיוקים, המתעלמת מהחוק והאמת. חבל".

 

בחודש מאי האחרון עתרה עיריית ראשון לציון לבג"ץ בבקשה לחייב את משרד הפנים ומשרד המשפטים לתת תוקף חוקי לתיקון שאישרה מועצת העירייה בדבר פתיחת עסקים בשבת. ראשון לציון היא העיר הראשונה שהעבירה את התיקון לחוק העזר, זאת בטרם אושר "חוק המרכולים" בכנסת.

 

בחודש דצמבר אישרה מועצת העירייה את התיקון המאפשר פתיחת מרכולים בשבת בצירים מרכזיים על רקע החקיקה בכנסת. התיקון קיבל תוקף רשמי כיוון שאושר בפקודת העיריות, אולם בעירייה טענו כי לא התקבלה תגובה רשמית ממשרד הפנים בנושא בפרק הזמן הקבוע בחוק. על פי העירייה, משרד הפנים מסרב לתת תוקף לתיקון לחוק ולפרסמו או לתת תגובה רשמית ועניינית על תיקון החוק.

 

כזכור, "חוק המרכולים", המאפשר לשר הפנים לחסום חוקי עזר עירוניים שנוגעים לפתיחת עסקים בשבת, אושר במליאת הכנסת בתחילת חודש ינואר. עיריות נוספות שאישרו חוקי עזר דומים לפני כניסתו של החוק לתוקף כוללות את גבעתיים, מודיעין והרצליה.