BETA

05.08.2018

21:39

עודכן:

למרות הסתייגותו של אבו מאזן: מצרים מתמקדת בהשבת הרשות לעזה

בכירים מצרים הבהירו כי פיוס בין הרשות הפלסטינית לחמאס הוא המאמץ העיקרי כעת בדרך להסדרה. בינתיים ישראל בעמדת המתנה, בצה"ל "נערכים לכל תרחיש" וכל הצדדים חשדנים

בכירים מצרים המעורים במאמצים להגיע להסדרה ברצועת עזה אמרו אתמול (ראשון) לחדשות עשר כי עיקר המאמץ בשלב הזה הוא למצוא נוסחה שתאפשר חזרה הדרגתית של הרשות הפלסטינית לעזה. "אנחנו עובדים קודם כל על פיוס בין פתח לחמאס", מסר בכיר מצרי. "הצעד הראשון בהסדרה צריך להיות החזרת הרשות לעזה. זה ישפר משמעותית את המצב וייתן כתובת איתה ניתן יהיה לעבוד כדי לייצב את הרצועה. אנחנו עובדים קשה מאוד עם כל הצדדים אך עדיין מוקדם לדעת לאן הדברים הולכים".
 

שרי הקבינט קיבלו אתמול עדכון על המאמצים של מצרים, ושל שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב להתניע את מהלך ההסדרה המדינית בעזה. המסר העיקרי שהשרים קיבלו מנציגי מערכת הביטחון הוא שישראל נמצאת בעמדת המתנה כדי לראות מה ההחלטות שחמאס ופתח יקבלו. בסיום ישיבת הקבינט פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה שבה נאמר כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט סקר בפני השרים את המצב בעזה וכן הודגש כי "צה"ל ערוך לכל תרחיש". פקידים ישראלים בכירים ציינו שבשלב זה הכדור אינו במגרש הישראלי, ולכן גם הקבינט לא נדרש בינתיים לקבל החלטות.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 אבו מאזן

חשבון פתוח עם המצרים. אבו מאזן (רויטרס)


בצד השני, המצרים טוענים כי אבו מאזן מנסה לטרפד את העסקה. ליו"ר הרשות הפלסטינית יש איתם חשבון פתוח לאחר שתמכו בעסקת המאה של הנשיא טראמפ ובהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים. על מנת לממש את השלב השני בעסקה, המצרים צריכים שאבו מאזן ירד לרצועה ויתפוס שליטה והוא לא מעוניין בכך. יש האומרים כי הוא בשנתו האחרונה לחייו, ואין לו רצון לרדת לעזה, לקיים בחירות ולהביא לפירוק חמאס מנשקו. לטענת דובריו, כל העניין הוא בכלל מזימה קטארית וציונית.
 

אמנם המצרים מאוד רוצים בהצלחת העסקה וכועסים על אבו מאזן - אך זה לא מספיק. נוסף על כך ארגון חמאס מצידו מעוניין רק בצינור חמצן ולא בפיוס אמיתי ולכן ישנן ספקות לגבי הוצאתם לפועל של שלבי ההסדרה המתקדמים. המשמעות היא שתיתכן הסדרה של הפסקת שיגור העפיפונים תמורת פתיחת המעברים, אבל הלאה - כולם חשדנים.
 

חמאס הודיע שלשום למצרים ולשליח האו”ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, על "הסכמה עקרונית" לרגיעה ברצועת עזה וביקשה ערבויות לביצוע, אך ההחלטה הסופית תתקבל לאחר פגישת כל חברי הלשכה המדינית. כך דווח העיתון אל-קודס אל-ערבי המצטט מקור פלסטיני. כמה שעות מאוחר יותר כלי טיס של צה"ל תקפו חוליות של משגרי בלוני תבערה ברצועת עזה, בשני אירועים שונים. המקור הפלסטיני הוסיף כי הרגיעה תביא ל"סיום משברי החשמל והמים ברצועת עזה והתרת כניסת כל הסחורות דרך מעבר כרם שלום, כמו גם לשיפור מנגנון העבודה במעבר רפיח".
 

"מוקדם עדיין לדון על עסקת חילופי שבויים עם הכיבוש הישראלי, הדיונים בין עזה לקהיר מתרכזים בקידום הפיוס בלבד", אמר בכיר חמאס מושיר אל-מסרי. "אנו מצפים שארגון פתח יענה בחיוב למאמציה של מצרים אך הוא אינו עושה זאת באופן הנדרש לפי שעה".
 

 מפגינים ברצועת עזה

מפגינים ברצועת עזה. ארכיון (רויטרס)

 

ההסכמה העקרונית על התכנית המצרית עליה דווח היא שלב ראשון בתכנית בת כמה שלבים. השלבים הנוספים הם שיקום הומניטארי של רצועת עזה, פיוס בין פתח לחמאס, חזרת הרשות הפלסטינית לניהול אזרחי של עזה, ועסקת חילופי שבויים וגופות עם ישראל.
 

ביום שישי פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרטים מהסכם ההסדרה המדינית בין ישראל והפלסטינים שנידון ביממה האחרונה בעזה בתיווך מצרים. לפי הדיווח, המתווה, שבו דנה משלחת בכירי חמאס, יכלול הפסקת אש שתימשך חמש שנים ושתיושם בשלבים. השלב הראשון ייכנס לתוקפו בתוך שבוע ובמסגרתו "יופסקו הפרובוקציות על הגדר והפרחת עפיפוני ובלוני תבערה". בתמורה, ייפתחו מעברי כרם שלום ורפיח.
 

השלב השני יכלול "שיפור תנאי המחייה בעזה", הסרת המצור מעל הרצועה והכנסת טובין אליה, כולל מוצרי אלקטרוניקה. בשלב השלישי, האו"ם יוציא לפועל פרויקטים הומניטריים שהועלו בעבר, כגון: הקמת נמל ימי באסמאעיליה במצרים, בניית תחנת כוח לייצור חשמל בסיני וכן הפעלת שדה תעופה לטובת הרצועה שיפעל מאדמת מצרים. נוסף לכך, תשוקם רצועת עזה.
 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, הציג את פרטי המתווה ליו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, בפגישתם בעזה בשבוע שעבר. כמו כן, הציג מלאדנוב פרטים נוספים כגון העברת סיוע בסך 31 מיליון דולרים מקטאר והגברת זרם החשמל לרצועה כך שיפעל ארבע שעות נוספות ביום.