BETA

05.08.2018

20:47

עודכן:

אשת רה"מ גערה בלאה גולדין: "החיבור ליריבי בעלי יפגע במאמצים"

מקורבי המשפחה טוענים כי נתניהו אמרה כי "אתם כפויי טובה", לאחר שאיילת שקד הוזמנה לנאום באזכרה להדר גולדין לפני שנתיים. נתניהו: "לא היה ולא נברא"

תמציתה של שיחה שהתנהלה לפני שנתיים בין אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, לבין לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין שנפל במבצע "צוק איתן" וגופתו נמצאת בידי חמאס נחשפה אמש (ראשון) בחדשות עשר. לפי מקורבי המשפחה, התריעה נתניהו בפני האם השכולה כי אם תחבור ליריביו הפוליטים של בעלה, המאמצים להשבת הבנים עשויים להיפגע.
 

במהלך אזכרתו של הדר גולדין בבית העלמין בכפר סבא לפני כשנתיים, נאמה השרה איילת שקד ודבריה הובאו במהדורות החדשות. זמן קצר לאחר מכן, בעוד המשפחה מכונסת בסלון ביתה יחד עם הורים שכולים נוספים שאיבדו את בניהם במבצע צוק איתן. צלצל הטלפון הביתי, על הקו היתה אשת ראש הממשלה, שלפי הדיווחים נשמעה זועמת.

 

מקורבים למשפחה טוענים שנתניהו אמרה כי "הם כפויי טובה", והסבירה בתקיפות שלא אהבה את הזמנתה של השרה שקד לטקס על-ידי המשפחה. "החיבור שלכם ליריבים פוליטיים של בעלי - עלול לפגוע במאמציו של ראש הממשלה להשבת הבנים" הוסיפה לכאורה נתניהו. אחרי השיחה, על פי המקורבים, חזרה גולדין המומה אל האורחים, שהתרשמו מסערת הנפש שבה מצויה האם השכולה.
 

מטעמה של שרה נתניהו נמסר: "לא היה ולא נברא. מעולם לא נערכה שיחה כזאת. שרה נתניהו הגיעה לנחם את משפחת גולדין בשבעה, הגיעה ביחד עם ראש הממשלה לביקור בתערוכת ציורים של הדר שנערכה בכפר האומנים בעין הוד והשתתפה באירועים נוספים אחרים. הדר גולדין ואורון שאול זכרונם לברכה הם בליבה של שרה נתניהו וראש הממשלה וכל אמירה אחרת אינה נכונה ואינה משקפת את הקשר שנוצר עם המשפחה".

 

 

 

 לאה ושמחה גולדין, הוריו של הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בשבי חמאס

לאה ושמחה גולדין, הוריו של הדר גולדין, שגופתו מוחזקת בשבי חמאס(ללא קרדיט )

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני), המלווה את משפחות גולדין ושאול, מסרה כי: "טוב לראות שבסביבת רה"מ עסוקים בעיקר ובמהות. משפחות הנעדרים נתנו את היקר להן מכל, משהו שרה"מ לגמרי אמור להבין, ואינן נאבקות אלא על המובן מאליו לכל ישראלי - שובם של הבנים. בכל מצב". 

 

"אני מתבוננת בפניהם של לאה, זהבה ושמחה, בפני האחים והאחיות ומתביישת שבנוסף לסבל שלהן הן צריכות לעבור התעמרות מפי רה"מ ומקורביו, דוגמא לכך ראינו גם מח"כים בשנה שעברה בועדה לביקורת המדינה", הוסיפה, "אני פונה שוב לרה"מ ולקבינט - החלטת קבינט והסדרה מול עזה שלא תכלול את החיילים החטופים והאזרחים הנעדרים תהיה שפל מוסרי ומסוכן שכמוהו לא ידענו. אסור להותיר אותם מחוץ להסדרה כפי שהיה בהסכם עם טורקיה, ודאי כאשר מדברים ישירות עם חמאס אפילו אם מדובר במעורבות בינלאומית".

 

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, הגיב לפרסום בטוויטר: "זה בית? זו משפחה? לא - זו טרפת. כעת גם הורים שכולים מגלים את המשוואה המעוותת: או שאתה ביביסט - או שאתה אזרח סוג ב'/ סמולן/ בוגד. תשכח מביטחון, משוויון או אפילו מהזכות לתבוע שגופת בנך תוחזר בלי שאתה תושפל. ישראל רוצה להיות משפחה אחת, בית אחד - לא מדינת ביבים".

 

ראשת האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני, מסרה: "הדברים שנאמרו על-פי הפרסום למשפחות השכולות של הלוחמים בעזה הם בלתי נתפסים ובלתי אנושיים. בראש המדינה עומד זוג שמבהיר שישראל מתחלקת למי בעדו או נגדו ומי שנגדו לא יקבל דבר גם אם מדובר בגופות בניו שנשלחו לקרב".

 

אתמול, סיפרה זהבה שאול, אמו של חלל צוק איתן אורון שאול, בריאיון ל"חמש עם רפי רשף" על התדהמה שחשו משפחתה ומשפחת גולדין כשהתברר להן לכאורה, כי ילדיהן ירדו מראש רשימת חילופי השבויים מהסכם הפיוס עם טורקיה וכעת היא דורשת שהסדרה עם חמאס – רק עם החזרת השבויים והחללים.
 

"הדר ואורון היו בראש רשימת החזרת השבויים בזמן העסקה עם טורקיה, כשפתאום הורידו אותנו מהרשימה", שחזרה שאול את פגישתה עם ראש הממשלה נתניהו סמוך להסכם הפיוס. "באנו אליו בטענות והוא אמר כי לא הבטיח לנו כלום. אמרנו לו שהוא הבטיח כי בכל פגישה עם אי אילו אנשים ונציגי מדינות, הדבר הראשון שהוא ידבר עליו יהיה השבויים והנעדרים שהם אורון והדר".
 

בשלב זה, טענה שאול, נתניהו התעצבן והטיח בפני המשפחות כי הן משקרות. כעת היא מייחלת שלקראת הסדרה אפשרית עם חמאס, החללים לא ישארו מאחור. "מקווה שנתניהו לא יעשה את אותה שטות", הדגישה האם השכולה. "אני דורשת שאנחנו נהיה הראשונים ושנתניהו לא ייתן לעזתים כלום אלא שיחזיר את הדר ואורון. ארבע שנים נתניהו רק מבטיח, הגיע הזמן שיתחיל לקיים".

 

 זהבה שאול

זהבה שאול(חדשות עשר )

 

מוקדם יותר אתמול כינסו משפחות שאול וגולדין מסיבת עיתונאים בירושלים על רקע המגעים להסכם רגיעה בין ישראל והפלסטינים והחשש כי ההסכם לא יכלול את החזרת יקיריהם. זהבה שאול, סיפרה על אחת הפגישות עם נתניהו: "לפני שבעלי הרצל הלך לעולמו נפגשנו עם רה"מ. טענו בפניו שהוא הבטיח לנו מפורשות שלא ייחתם שום הסכם עם טורקיה לפני שיחזירו את הבנים, אך הוא כינה אותנו 'שקרנים' וצעק עלינו". עוד הוסיפה כי "נתניהו היה אדום ודפק על השולחן". לשכת רה"מ הכחישה את הטענה: "נתניהו מעולם לא צעק על משפחות שכולות ולא הטיח בהן האשמות, כך גם ביחס למשפחת שאול. רה"מ ימשיך לעשות כל מאמץ עד שהבנים יחזרו הביתה".

 

ביום שישי פנתה משפחת שאול לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הקבינט לאור החשש שהחזרת יקיריהם לא תיכלל בהסכם המתגבש. "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, מנגיסטו ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שהוא חתום עליו או לחילופין את ההבנות וההבטחות בעל-פה שהתקבלו", נכתב. 

 

לפני כחודשיים הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ כיהממשלה תתן הודעה מראש של 72 שעות למשפחת גולדין ולבית המשפט על כל העברת גופת מחבל לקבורה. סגן מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד אבי מיליקובסקי, הודיע כי בעקבות בקשת המשפחה להוציא צו ביניים נגד שחרור גופתו של מחבל חמאס עזיז עויסאת, מתחייבת המדינה לתת הודעה מראש של 72 שעות בטרם תעביר כל גופה בהתאם להחלטות שהתקבלו בקבינט המדיני-ביטחוני.