BETA

05.08.2018

13:06

בכיר ישראלי: "לא תהיה הסדרה רחבה עם חמאס ללא החזרת השבויים"

פקיד ישראלי בכיר טען כי המטרה במגעים לרגיעה עם חמאס היא "להפסיק את ההפגנות על הגדר ואת טרור הבלונים", ואמר שרק בהסדר כולל ידונו ב"סוגיית השבת האזרחים והחללים"

מספר שעות לפני ישיבת הקבינט, שתדון בהסדרה אפשרית עם חמאס, אמר היום (ראשון) פקיד ישראלי בכיר כי "לא תהיה הסדרה רחבה עם הפלסטינים ללא החזרת האזרחים והחללים המוחזקים ברצועת עזה". עוד הוסיף כי "כרגע המגעים מתקדמים בניסיון להשיג הפסקת אש".

 

הפקיד אמר כי "החלק שמעניין את ישראל כולל הפסקת ההפגנות בסמוך לגדר הרצועה בכל יום שישי ובשליחת העפיפונים ובלוני התבערה לעבר ישראל". עוד הוסיף הבכיר הישראלי כי "הפסקת אש מוחלטת תביא לפתיחה מחודשת של מעבר כרם שלום ולחידוש ההיתרים שניתנו לגבי מרחב הדיג". 

 

מוקדם יותר היום תקף כלי טיס של צה"ל חוליה לשיגור בלוני תבערה ואת הרכב ששימש אותה בצפון רצועת עזה. משרד הבריאות בעזה הודיע כי ארבעה פלסטינים נפצעו בתקיפה. גם אתמול תקפו כלי טיס של צה"ל חוליות של משגרי בלוני תבערה ברצועת עזה, בשני אירועים שונים.

 

בתוך כך, רשת "אל-אקצא" של ארגון חמאס דיווחה כי מצרים החלה לספק גז לרצועת עזה. מנהל רשות הנפט במשרד הכספים הפלסטיני אמר כי "היום תיכנס לרצועה כמות גז של 250 טון באמצעות משאיות" וכי "מדובר בצעד במסגרת ההבנות מול מצרים כפי שהוסכם עליהם בסוף השנה שעברה".

 

 

 

 

 

סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל
 

סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול ז"ל (באדיבות המשפחה)

 

 

 

מסיבת העיתונאים של משפחות שאול וגולדין

 

במסיבת עיתונאים שערכו משפחותיהם של חללי צה"ל ממבצע "צוק איתן", אורון שאול והדר גולדין, על רקע המגעים להסכם רגיעה בין ישראל והפלסטינים והחשש כי ההסכם לא יכלול את החזרת יקיריהם, פנתה זהבה שאול לממשלה: "אל תהיו שותפים למו"מ עם ארגון הטרור ואל תחתמו על הסכם עם שום ארגון שפל ואכזרי שחטף את אורון והדר". 

 

בהמשך, פנתה שאול לרה"מ ואמרה לו: "אל תעניק להם מחווה ולא שירות הומניטרי ואל תסייע להם לבנות נמלים או כל מחווה אחרת, עד שיחזירו את אורון, הדר ושאר השבויים הביתה". עוד הוסיפה כי "ההסכם צריך לכלול בסעיף הראשון את השבת הבנים הביתה. זה יהיה הסכם שיכריע לדורי דורות. לא מפקירים לוחמים בשטח". בנוסף אמרה כי היא "מודיעה לממשלת ישראל ולעומד בראשה כי למרות מצבי הבריאותי אעשה כל מה שביכולתי כדי להחזיר את אורון הביתה".

 

 זהבה שאול
 

זהבה שאול (חדשות עשר)

 

 

שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין, אמר כי "ראש הממשלה הפך לשותף בכיר בהסכם הכניעה לחמאס", וכי "החיילים והאזרחים שוב הופקרו ע"י נתניהו". גולדין הוסיף כי "המילים שנתניהו מקפיד לומר בכל אירוע ובכל טקס הן מילים חלולות שמאחוריהן אין דבר". גולדין סיפר כי "ביום חמישי שוחחתי עם המתאם ירון בלום והוא לא ידע שמתנהל מו"מ להחזרת השבויים".

 

לאה גולדין, רעייתו של שמחה ואימו של הדר, אמרה כי "השרים בקבינט שמתדרכים נגדנו צריכים להבין שהברית הופרה, שמשהו נשבר ביחסים בין הממשלה למשפחות חיילי הסדיר, הקבע והמילואים. ממשלה ששולחת חיילים לקרב ולא מחזירה אותם מרסקת את הערכים על בסיסם קיים הצבא. מר ביטחון פוגע בחיילים ובצה"ל".

 

אופק שאול, אחיו של אורון שאול, אמר: "במשך ארבע שנים אף אחד לא סופר אותנו. נותנים לו הרגשה שאנחנו נטל על המדינה. הממשלה צריכה ללמוד לעמוד על שלה. ישנה הרגשה שהממשלה לא מתאמצת מספיק כדי להביא אותם בחזרה".

 

 שמחה גולדין
 

שמחה גולדין (חדשות עשר)

 

 

שר הבינוי והשיכון וחבר הקיבנט מדיני-ביטחוני, יואב גלנט, התייחס אתמול בריאיון ל"המטה המרכזי" עם אילה חסון, להסכם המתגבש, ואמר: "אני מאמין שבאזור כמו שלנו, אין ברירה אחרת אלא להוריד את האויב נמוך, ואז אתה מקבל תקופות של שקט. אפשר לראות את זה מול חמאס ומול גורמים אחרים שלא מכירים בנו". עוד הוסיף כי "אני בעד לתת להסדרה הזדמנות, אבל התקווה שזה יוביל לתהליכים ארוכי טווח היא מוגבלת. האינטרס של ישראל הוא להגיע להסדרה". באשר לשאלת החזרת השבויים ענה כי "החזרת השבויים תידון. בשלב הראשון התנאי הברור הוא שיופסקו מעשי הטרור. אני גם מניח שהפלסטינים יצטרכו להעביר כסף מיו"ש לעזה". 

 

אתמול הודיע חמאס למצרים ולשליח האו”ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, על "הסכמה עקרונית" לרגיעה ברצועת עזה וביקשה ערבויות לביצוע, אך ההחלטה הסופית תתקבל לאחר פגישת כל חברי הלשכה המדינית. כך דווח העיתון אל-קודס אל-ערבי המצטט מקור פלסטיני. המקור הפלסטיני הוסיף כי הרגיעה תביא ל"סיום משברי החשמל והמים ברצועת עזה והתרת כניסת כל הסחורות דרך מעבר כרם שלום, כמו גם לשיפור מנגנון העבודה במעבר רפיח".