BETA

05.08.2018

11:00

זהבה שאול: "נתניהו היה אדום, צעק עלינו ודפק על השולחן"

במסיבת עיתונאים לקראת הדיון בקבינט אמרה כי רה"מ כינה אותה ואת בעלה "שקרנים". לשכת רה"מ הכחישה את הטענות. שמחה גולדין אמר כי "נתניהו הפך לשותף בכיר להסכם הכניעה"

משפחותיהם של חללי צה"ל ממבצע "צוק איתן", אורון שאול והדר גולדין, כינסו היום (ראשון) מסיבת עיתונאים בירושלים על רקע המגעים להסכם רגיעה בין ישראל והפלסטינים והחשש כי ההסכם לא יכלול את החזרת יקיריהם. זהבה שאול, אימו של אורון שאול, סיפרה על אחת הפגישות עם רה"מ נתניהו: "לפני שבעלי הרצל הלך לעולמו נפגשנו עם רה"מ. טענו בפניו שהוא הבטיח לנו מפורשות שלא ייחתם שום הסכם עם טורקיה לפני שיחזירו את הבנים, אך הוא כינה אותנו 'שקרנים' וצעק עלינו". עוד הוסיפה כי "נתניהו היה אדום ודפק על השולחן". לשכת רה"מ הכחישה את הטענה: "נתניהו מעולם לא צעק על משפחות שכולות ולא הטיח בהן האשמות, כך גם ביחס למשפחת שאול. רה"מ ימשיך לעשות כל מאמץ עד שהבנים יחזרו הביתה".


שאול התייחסה להסכם המתגבש ואמרה: "אני קוראת לממשלת ישראל, אל תהיו שותפים למו"מ עם ארגון הטרור ואל תחתמו על הסכם עם שום ארגון שפל ואכזרי שחטף את אורון והדר". בהמשך, פנתה שאול לרה"מ ואמרה לו: "אל תעניק להם מחווה ולא שירות הומניטרי ואל תסייע להם לבנות נמלים או כל מחווה אחרת, עד שיחזירו את אורון, הדר ושאר השבויים הביתה". עוד הוסיפה כי "ההסכם צריך לכלול בסעיף הראשון את השבת הבנים הביתה. זה יהיה הסכם שיכריע לדורי דורות. לא מפקירים לוחמים בשטח". בנוסף אמרה כי היא "מודיעה לממשלת ישראל ולעומד בראשה כי למרות מצבי הבריאותי אעשה כל מה שביכולתי כדי להחזיר את אורון הביתה".

 

 

 

 

 

 זהבה שאול
 

זהבה שאול (חדשות עשר)

 

 

שמחה גולדין, אביו של הדר גולדין, אמר כי "ראש הממשלה הפך לשותף בכיר בהסכם הכניעה לחמאס", וכי "החיילים והאזרחים שוב הופקרו ע"י נתניהו". גולדין הוסיף כי "המילים שנתניהו מקפיד לומר בכל אירוע ובכל טקס הן מילים חלולות שמאחוריהן אין דבר". גולדין סיפר כי "ביום חמישי שוחחתי עם המתאם ירון בלום והוא לא ידע שמתנהל מו"מ להחזרת השבויים".

 

לאה גולדין, רעייתו של שמחה ואימו של הדר, אמרה כי "השרים בקבינט שמתדרכים נגדנו צריכים להבין שהברית הופרה, שמשהו נשבר ביחסים בין הממשלה למשפחות חיילי הסדיר, הקבע והמילואים. ממשלה ששולחת חיילים לקרב ולא מחזירה אותם מרסקת את הערכים על בסיסם קיים הצבא. מר ביטחון פוגע בחיילים ובצה"ל".

 

אופק שאול, אחיו של אורון שאול, אמר: "במשך ארבע שנים אף אחד לא סופר אותנו. נותנים לו הרגשה שאנחנו נטל על המדינה. הממשלה צריכה ללמוד לעמוד על שלה. ישנה הרגשה שהממשלה לא מתאמצת מספיק כדי להביא אותם בחזרה".

 

בשעה 16:00 יפגינו המשפחות ברחוב עזה שבבירה מול מעון ראש הממשלה.

 

 שמחה גולדין
 

שמחה גולדין (חדשות עשר)

 

 

ביום שישי פנתה משפחת שאול לראש הממשלה בנימין ונתניהו ולחברי הקבינט לאור החשש שהחזרת יקיריהם לא תיכלל בהסכם המתגבש. "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, מנגיסטו ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שהוא חתום עליו או לחילופין את ההבנות וההבטחות בע"פ שהתקבלו", נכתב במכתב.

 

"על מנת שלהסכם יהיה תוקף מעשי ומוסרי, הסעיף הראשון חייב להיות שחרור בנינו רק כך ההסכם יהיה חזק וראוי. הסכם שלא יכלול את השבת בנינו משול לבניית בניין רב קומות ללא יסודות. בנינו הם לב ליבו ועמוד התווך של ההסכם. הסכם ללא השבת בנינו הוא הסכם כניעה שמעיד ויעיד על חולשתה של מדינתנו", נכתב.

 

עוד נכתב: "אדוני ראש הממשלה, אתה ואנחנו יודעים את האמת לו פעלתם במצפון נקי ולב טהור וללא שיקולים זרים כגון אלקטורט ואג'נדה פוליטית מזמן בנינו היו שבים לביתם למולדתם. לסיום נאמר באופן חד משמעי - לו הדבר היה תלוי במערכת הביטחון בנינו היו מזמן כבר בבית. הפקרת חיילינו ואזרחינו - אות קלון היא למדינת ישראל".

 

 מסיבת העיתונאים של משפחות שאול וגולדין
 

מסיבת העיתונאים של משפחות שאול וגולדין (חדשות עשר)

 

 

ביום שישי הגיעו כ-200 אנשים לתמוך במשפחת גולדין, באנדרטת חץ שחור שבגבול עזה. אימו של הדר גולדין, לאה, אמרה: "אנחנו מאוד מאוד מוטרדים מישיבת הקבינט ביום ראשון והידיעות על הסדרה מדינית, כי לא מדברים על החיילים. לא יהיה הסכם טורקי שני. ב- 2016 החזרת החיילים הייתה כלולה בהסכם הפיוס עם טורקיה, והוציאו אותם משיקולים כלכליים״. גדי ירקוני, ראש מועצת אזורית אשכול, שנכח אף הוא במקום, אמר: אני עושה הכל כדי שבהסדר המדובר לא ישאירו את הבנים מאחור. בלי החזרת הבנים אי אפשר להגיע להסדר".

 

לפני כחודשיים הודיעה פרקליטות המדינה לבג"ץ כי הממשלה תתן הודעה מראש של 72 שעות למשפחת גולדין ולבית המשפט על כל העברת גופת מחבל לקבורה. סגן מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, עו"ד אבי מיליקובסקי, הודיע כי בעקבות בקשת המשפחה להוציא צו ביניים נגד שחרור גופתו של מחבל חמאס עזיז עויסאת, מתחייבת המדינה לתת הודעה מראש של 72 שעות בטרם תעביר כל גופה בהתאם להחלטות שהתקבלו בקבינט המדיני-ביטחוני.