04.08.2018

20:57

עודכן:

"לא צריך להילחם בחוקי היסוד - אלא להילחם למען המשך קיומנו"

עימות ב"המטה המרכזי" לקראת עצרת המחאה בכיכר רבין: עימאד פארס טען כי "אנחנו לא צריכים לשים על כתפינו את כל צרות המדינה". אמיר חניפס: "לא מוכנים שיקחו את גאוותנו"

תת-אלוף (במיל') עימאד פארס התייחס אמש (שבת) למחאת העדה הדרוזית בתוכנית "המטה המרכזי", וטען כי "כשאני קורא את חוק הלאום וקורא אותו לעומק אני מזדהה כמעט עם כל סעיפיו. הדבר היחיד שחסר לי שם זה שיוויון. אני יכול גם לחיות עם המצב שבו יהיה שיוויון, בלי שיהיה כתוב בחוק הלאום". הוא הבהיר כי "אולי זה הקול השקט, אבל הקול האחראי. אני לא חושב שיש בינינו חילוקי דעות על המטרה, אלא חילוקי דעות על הדרך".

 

"כדאי שנגיד את הדברים בצורה מאוד ברורה - החוק חוקק על ידי ממשלת ישראל", עוד טען פארס. אני לא חושב שהדרוזים צריכים להילחם באושיות של מדינת ישראל ובחוקי היסוד שלה, אלא להילחם למען קיומנו והמשך קיומנו". לדבריו, "הייתי הרבה יותר שמח אם ההפגנה הזאת הייתה למען הדרוזים בסוריה".

 

פארס הוסיף כי אין לדרוזים סיבה "להתגייס להילחם בחוק יסוד של מדינת ישראל". הוא הבהיר: "אנחנו לא נציגי הערבים, לא צריכים לשים על הכתפיים שלנו את כל הצרות של מדינת ישראל. ראש הממשלה שם מתווה, עם הזדמנות לעדה הדרוזית לקבל שיוויון. אנחנו נשפיע על מה שיהיה במתווה". לטענתו, השיוויון יושג "באמצעות הממשלה, ולא הפגנות".

 

 עצרת המחאה נגד חוק הלאום, כיכר רבין
 

עצרת המחאה נגד חוק הלאום, כיכר רבין (חדשות עשר)

 

 

ד"ר אמיר חניפס, ממובילי מחאת הדרוזים נגד החוק, טען ב"המטה המרכזי" כי "אני לא חושב שיש בינינו מחלוקת. מערכת היחסים בין העדה למדינה יקרה לכולנו, אנחנו רוצים לחזק אותה, לשמור עליה". הוא הבהיר: "אני חושב שמשהו פה נפגע עם החוק הזה, זה חוק שפגע קשות. אחרת לא היית רואה את האלפים בכיכר. מישהו מנסה לגנוב להם את הישראליות שלהם. דבר אחד לא היינו מוכנים לקבל – שמישהו ייקח לנו את הישראליות שלנו ואת הגאווה שלנו".

 

השר יואב גלנט טען, מצדו, כי החוק "לא פוגע במילימטר בזכויות של הדרוזים". הוא הסביר כי "הדרוזים הם קונצנזוס. כולם אוהבים אותם ומעריכים אותם. הם צריכים להישאר בקונצנזוס". לדבריו, "עשו פה מניפולציה פוליטית. החוק הזה מפלה לרעה כל מי שהוא לא יהודי - לא נכון. הוא קובע שבמדינת ישראל יכולה להתקיים רק ממלכתיות ריבונית אחת. אין בזה שינוי".

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם לפני מספר ימים את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השיח טריף וראשי העדה. בין היתר, כלל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.