04.08.2018

14:38

המונים צפויים להגיע לעצרת נגד חוק הלאום: "נחצה קו אדום"

בשעה 20:30 תתקיים בת"א ההפגנה בהשתתפות ראשי העדה הדרוזית ובכירים מתחומי הפוליטיקה, הביטחון והאקדמיה. תא"ל אמל אסעד: "רוצים שישאירו לנו את 'הישראליות' שלנו"

עצרת מחאה נגד חוק הלאום צפויה להתקיים היום (שבת) בכיכר רבין שבתל אביב החל מהשעה 20:30 בערב. מארגני המחאה, "מטה המאבק בחוק הלאום" הצהירו כי מטרתם היא "להאבק בחוק המפלה בין יהודים למיעוטים".
 

בין המשתתפים בעצרת צפויים להגיע מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית, השיח מועפק טריף, תת אלוף במיל. אמל אסעד, ראשי השב"כ לשעבר יובל דיסקין ועמי אילון, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, פרופ' אסא כשר, לוסי אהריש וכן נציגים רבים מהעדה הדרוזית.
 

"אנחנו קוראים לכל אזרחי ישראל להתייצב לצידנו", מסר אמל אסעד. "אנחנו רוצים שישאירו לנו את 'הישראליות' שלנו וסבורים שיש בידי נתניהו והממשלה את היכולת לתקן את החוק".

 

 

 

 

תא"ל במילאוים אמל אסעד

תא"ל במילאוים אמל אסעד( חדשות עשר)


"חוק הלאום מהווה חצייה ממשית של קו אדום בנושא השוויון האזרחי במדינת ישראל", מסרו ממטה המאבק. "לראשונה בתולדות המדינה בוטל תנאי בסיסי לדמוקרטיה ועיקרון השוויון האזרחי, עליו הוצהר בהכרזת העצמאות – נדחק לחלוטין. זו מחאה של כל אזרח שרואה בחוק עיוות מוחלט של הכרזת העצמאות ומוחה על מחיקת ערך השוויון מהגדרת זהותה של המדינה. אנו קוראים לממשלה: תקנו את חוק הלאום, אל תחצו את הקו האדום בביטול השוויון בין כלל אזרחי ישראל".


בתוך כך, יו״ר המחנה הציוני אבי גבאי וראשת האופוזיציה ציפי לבני אמרו היום כי הם מתחייבים להפוך את מגילת העצמאות לחוקתה של מדינת ישראל ולחוקק את העקרונות החוקתיים שבמגילה כחוק יסוד. "ישראל תהיה מדינת הלאום של העם היהודי עם שיוויון זכויות לכל אזרחיה ותשמור על זהותה כמדינה יהודית וגם דמוקרטית", מסרו השניים. "אלה היסודות עליהם נבנתה המדינה והחברה ולא ניתן לפגוע בהם. ההתעקשות של נתניהו שלא להכניס בחוק הלאום את ה'שוויון' מוכיחה שפניו לזרוע פילוג בחברה הישראלית

 

אתמול (שישי) התראיין אסעד, שבעקבות התבטאותיו נגד חוק הלאום נתניהו פוצץ את הפגישה עם ראשי הרשויות הדרוזיות, ב"שישי" עם אילה חסון וסיפר על שארע בפגישה. "קודם כל אני מאוד מכבד את נתניהו", אמר אסעד, "אבל לא התפרצתי לשום מקום. אני הוזמנתי ובאתי יחד עם חברי הקצינים, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית ופורום ראשי הרשויות". אסעד סיפר כי "נתניהו התחיל לדבר על ועדות, ואני אמרתי לו שאנחנו באנו לדבר על חוק הלאום, שאנחנו רוצים להיות שווים ואני רוצה שהבן שלך, יאיר, יהיה כמו הבן שלי, עמיר, שווים".

 

 נתניהו עם נציג העדה הדרוזית

תא"ל אסעד: "נתניהו אמר לי 'אני לא יושב עם אנשים שמקללים אותי ואומרים שאני מנהל מדינת אפרטהייד'" (חדשות עשר)

 

 

התא"ל במילואים המשיך ואמר "ואז הוא התפרץ לעברי ואמר לי 'אני לא יושב עם אנשים שמקללים אותי ואומרים שאני מנהל מדינת אפרטהייד'". לטענתו של אסעד, הוא לא אמר את הדברים האלו, אלא אמר כי "החוק שעבר עלול להוביל את מדינת ישראל למדינת אפרטהייד, ואני עומד מאחורי המילים שלי". לאחר שהפגישה התפוצצה, אסעד סיפר כי ראש הממשלה אמר שהוא מוכן להמשיך לדון רק בפורום מצומצם, וכי המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השיח' מועפק טריף, וראשי הרשויות סירבו לכך.

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם לפני מספר ימים את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השיח טריף וראשי העדה. בין היתר, כלל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.