BETA

04.08.2018

09:40

 ילדה לצד לוגו אונרא
ילדה לצד לוגו אונרא,
רויטרס

דיווח: ארה"ב פועלת לביטול אונר"א וסוגיית הפליטים הפלסטינית

תכתובות מיילים שנחשפו ב-Foreign Policy, מראות כיצד יועצו של טראמפ, ג'ארד קושנר, מעוניין להעביר את אחריות הפליטים לממשלות המארחות אותם. "הסוכנות מושחתת"

ג'ארד קושנר, חתנו יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, פועל כדי לסגור את אונר"א, ארגון הסיוע של האו"ם לפליטים פלסטינים. כך לפי תכתובת מיילים פנימית שנחשפה ב-Foreign Policy.

 

לטענת בכירים אמריקנים ופלסטינים, יוזמתו של קושנר היא חלק ממאמץ נרחב של ממשל טראמפ להסיר את מעמד הפליטים של הפלסטינים שמחזיקים במעמד שכזה, וכך להסיר את הסוגיה הטעונה משולחן המשא ומתן. בימים אלה מונחות בפני הקונגרס שתי הצעות חוק בנושא.

 

 ג'ארד קושנר
 

ג'ארד קושנר(רויטרס )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"חשוב לקיים מאמץ כן לפגוע באונר"א", כתב קושנר בחודש ינואר, במייל שנשלח לכמה בכירים, ביניהם שליחו של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלאט. "הסוכנות מקבעת את הסטטוס קוו, היא מושחתת, לא יעילה ולא מסייעת למאמצי השלום".

באותו המייל כתב: "מטרתנו לא יכולה להיות שמירת המצב הקיים, לעתים צריך לקחת סיכון ולשבור דברים בכדי להשיג את המטרה".

 

בחודש יוני קושנר ביקר בירדן ושוחח עם המלך עבדאללה על הנושא. יועצו של טראמפ אמר אז שיש להסיר את מעמד הפליט של שני מיליון הפלסטינים שחיים בירדן, כך שאונר"א לא תצטרך חפעול עוד במדינה. לטענתו, על המדינות שמארחות את הפליטים לדאוג לרווחתם, במקום ארגון הסיוע. כך טענה חברת אש"ף, חנאן אשראווי.

 

 גם מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר לאחר ביקורו של קושנר באזור כי "עכשיו הם רוצים לחסל את אונר"א, וזאת באמצעות העברת הסיוע ישירות למדינות שמארחות פליטים פלסטינים, הרחק מידיה של הסוכנות".

 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט
 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט(חיים צח, לע"מ )

 

 

עוד אמר עריקאת כי "וושינגטון חותרת במטרה לסדר עסקה כלכלית ברצועת עזה ששוויה מוערך במיליארד דולר שיושקעו לטובת הקמת פרויקטים שמבודדים מאונר"א תחת מה שנקרא 'פתרון המשבר ההומניטרי', וכל זאת במטרה לחסל את סוגיית הפליטים הפלסטיניים". הוא הדגיש ש"ההתרכזות בנושא עזה והשיח אודות מה שנקרא המשבר ההומניטרי, הם בגדר מילים בטלות, שמקפלות בתוכן מטרות מסוכנות".

 

כפי שפורסם בתחילת השנה, ממשל טראמפ החליט להקפיא 65 מיליון דולר מהמימון שהוא מעביר לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, אונר"א, ולהפשיר 60 מיליון דולר אותם יעביר לארגון ל"צרכים הומניטריים דחופים".

 

קושנר התייחס לקיצוץ האמריקני באותה התכתובת: "אונר"א מאיימת במשך חצי שתסגור בתי ספר במידה ולא יקבלו כסף. כלום לא קרה".

 

דוברת מחלקת המדינה, הת'ר ניוארט, אמרה אז שלארה"ב אין כל כוונה לבטל את הסיוע הכספי לאונר"א, וכי היא בוחנת אפשרויות לבצע רפורמה בארגון ולשכנע מדינות אחרות להשתתף בנטל הכלכלי שבסיוע לפלסטינים.

 

אך ביום למחרת, ויקטוריה קואטס, יועצתו הבכירה של גרינבלאט, שיגרה מייל לצוות לביטחון לאומי של הבית הלבן, המצביע דווקא על כוונתה של ארה"ב לבטל לחלוטין את ארגון הסיוע. "אונר"א צריכה לחשוב על תכנית לפיה היא תשתלב בתוך נציבות האו"ם לפליטים עד לסיום המנדט שלה בשנת 2019", כתבה. "מדובר ברעיון אחד מתוך כמה שחשבתי עליהם לאחר שיחות עם ג'ייסון (גרינבלאט), ג'ארד (קושנר) וניקי (היילי)".

 

מהבית הלבן סירבו להגיב על הדברים באופן רשמי.

 

אונר"א סופגת זה שנים ביקורת על כך שהיא מקבעת את מעמד הפליטים הפלסטינים, ונותנת מעמד פליט לא רק לאלה שעזבו או גורשו במהלך מלחמת העצמאות ב-1948, אלא גם לצאצאיהם, המונים כחמישה מיליון בני אדם.