BETA

03.08.2018

17:19

צה"ל ירה לעבר פלסטינים שניסו לחצות לשטח ישראל; "מפגין נהרג"

כמה עשרות ניסו לעבור את גדר המערכת באזור כרם שלום. כוח שהיה שם פתח באש, והם שבו על עקבותיהם. במקביל בוצע ירי טנקים לעמדת חמאס; "בן 25 נהרג, כ-220 נפצעו"

המתיחות בדרום: עימותים נרשמו אתמול (שישי) בין כוחות הביטחון ופלסטינים שהגיעו להפגין סמוך לגדר. מדובר צה"ל נמסר כי כ-8,000 פלסטינים השתתפו באירועים על הגדר. כמה עשרות מפגינים ניסו לחצות את הגדר סמוך למעבר כרם שלום, השליכו בסמוך לגדר מטען ובקבוקי תבערה. כוח שהיה באזור פתח לעברם באש והם שבו על עקבותיהם. בתגובה תקף צה"ל עמדת חמאס באמצעות ירי טנקים. לא היו נפגעים באירוע. 

 

מוקדם יותר נמסר ממשרד הבריאות העזתי על הרוג כבן -25 וכ-220 נוספים שנפצעו בסך הכל בעימותים עם כוחות הביטחון על הגדר, זאת בזמן שבעזה מבקרים בכירי חמאס יחיא סינוואר וחוסאם בדראן. "צעדות השיבה ושבירת המצור קרובות יותר היום להשגת מטרותיהן, לאחר הקורבנות הגדולים שהקריב העם הפלסטיני", אמר מוקדם יותר היום דובר חמאס עבד אל-לטיף אל-קאנוע; בתוך כך נמסר הבוקר כי 26 שריפות פרצו בישובי עוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. עוד נמסר, כי כל השריפות בשליטה. 

 

 

 

 

 

 

 

אתמול פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרטים מהסכם ההסדרה המדינית בין ישראל והפלסטינים שנידון ביממה האחרונה בעזה בתיווך מצרים. לפי הדיווח, המתווה, שבו דנה משלחת בכירי חמאס, יכלול הפסקת אש שתימשך חמש שנים ושתיושם בשלבים. השלב הראשון ייכנס לתוקפו בתוך שבוע ובמסגרתו "יופסקו הפרובוקציות על הגדר והפרחת עפיפוני ובלוני תבערה". בתמורה, ייפתחו מעברי כרם שלום ורפיח.

 

השלב השני יכלול "שיפור תנאי המחייה בעזה", הסרת המצור מעל הרצועה והכנסת טובין אליה, כולל מוצרי אלקטרוניקה. בשלב השלישי, האו"ם יוציא לפועל פרויקטים הומניטריים שהועלו בעבר, כגון: הקמת נמל ימי באסמאעיליה במצרים, בניית תחנת כוח לייצור חשמל בסיני וכן הפעלת שדה תעופה לטובת הרצועה שיפעל מאדמת מצרים. נוסף לכך, תשוקם רצועת עזה.

 

 זהבה שאול, אמו של החייר המוחזק בשבי חמאס אורון שאול
 

זהבה שאול, אמו של אורון שאול ז"ל ( חדשות עשר)

 

 

שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, הציג את פרטי המתווה ליו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, בפגישתם בעזה בשבוע שעבר. כמו כן, הציג מלאדנוב פרטים נוספים כגון העברת סיוע בסך 31 מיליון דולרים מקטאר והגברת זרם החשמל לרצועה כך שיפעל ארבע שעות נוספות ביום.

 

ועל רקע הדיווחים פנתה אתמול משפחתו של אורון שאול ז"ל, חלל צה"ל שגופתו מוחזקת בידי חמאס, במכתב לראש הממשלה נתניהו.  "כל הסכם שלא יכלול את השבת אורון, הדר, מנגיסטו ושאר האזרחים לא יהיה שווה את הנייר שהוא חתום עליו או לחילופין את ההבנות וההבטחות בע"פ שהתקבלו", נכתב במכתב ששלחה משפחת שאול.

 

"על מנת שלהסכם יהיה תוקף מעשי ומוסרי, הסעיף הראשון חייב להיות שחרור בנינו רק כך ההסכם יהיה חזק וראוי", כתבו עוד, "הסכם שלא יכלול את השבת בנינו משול לבניית בניין רב קומות ללא יסודות. בנינו הם לב ליבו ועמוד התווך של ההסכם. הסכם ללא השבת בנינו הוא הסכם כניעה שמעיד ויעיד על חולשתה של מדינתנו". 

 

עוד נכתב: "אדוני ראש הממשלה, אתה ואנחנו יודעים את האמת לו פעלתם במצפון נקי ולב טהור וללא שיקולים זרים כגון אלקטורט ואג'נדה פוליטית מזמן בנינו היו שבים לביתם למולדתם. לסיום נאמר באופן חד משמעי - לו הדבר היה תלוי במערכת הביטחון בנינו היו מזמן כבר בבית. הפקרת חיילינו ואזרחינו - אות קלון היא למדינת ישראל". ביום ראשון בבוקר, צפויה משפחת שאול, יחד עם קבוצת תומכים, להפגין מול ישיבת הממשלה השבועית בירושלים במחאה על ההסכם המתגבש.