BETA

02.08.2018

22:25

עודכן:

המטה למאבק בחוק הלאום

פגישת רה"מ והדרוזים פוצצה: "ניסה - ולא הצליח להפריד בינינו"

לאחר שהמפגש בקריה עלה על שרטון, מנהיגיה התכנסו בכיכר רבין והמשיכו בהכנות לעצרת. תא"ל אסעד שכתב שחוק הלאום מתאים למדינת אפרטהייד: "עומד מאחורי דבריי"

סערת חוק הלאום: הקרע בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והעדה הדרוזית ממשיך להעמיק. בכירי העדה הדרוזית, שנכחו אמש (חמישי) בפגישה בקרייה שבתל אביב טוענים כי פעולות נתניהו הערב הן "ניסיון נואש ולא מוצלח להפריד בין אנשי ההנהגה הדרוזית, על מנת לפרק את העצרת במוצ"ש". לדברי מטה המאבק בחוק הלאום, "נתניהו ביקש לשבת עם השייח' מוואפק טריף וראשי הרשויות בנפרד, ללא תא"ל במיל. אמל אסעד והקצינים הדרוזים המנהיגים את המחאה, אולם חברי ההנהגה, כולל השייח', לא הסכימו להפרדה ויצאו כולם מן החדר".

 

אתמול בערב, כאמור, נפגש נתניהו עם נציגי העדה אולם זמן קצר לאחר תחילת הפגישה, פוצץ אותה בעקבות פערים גדולים בין הצדדים. נתניהו רתח שתא"ל במיל. אמל אסעד התבטא נגד החוק. "לא אקבל פגיעה לא בכבוד ראש ממשלת ישראל, ולא בכבודה של המדינה, ממי שקורא למדינת ישראל מדינת אפרטהייד", אמר ראש הממשלה והחליט לעזוב. בהמשך, נועדו חבר הכנסת איוב קרא וחבר הכנסת חמד עמאר עם ראש הממשלה בזמן שראשי הרשויות הדרוזיות המתינו בחדר צדדי אולם נתניהו סירב לחזור לפורום הכללי והפגישה פוצצה באופן סופי. תא"ל אסעד מצידו, טען לאחר מכן: "אמרתי שכתבתי לפני שבוע שמי שעושה את זה, עתיד להגיע לאפרטהייד ואני עומד מאחורי זה. אני לא התנצלתי כי אני חושב שהחוקים האלה לא טובים".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


צילום: המטה למאבק בחוק הלאום
 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מסרה בעקבות האירועים כי "מי שפוגע בכבוד המדינה אינו האלוף במיל' אמל אסעד, אלא רה"מ נתניהו. היה עליו לכל הפחות להאזין בראש מורכן בדברים שהטיח בו האלוף. 'מדינת אפרטהייד' הוא ביטוי קשה, אך עוד יותר קשה לישראלים שאוהבים את ארצם להתבונן בממשלה גזענית המדרגת את מעמדם של אזרחיה על פי גזע ודת".

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם שלשום את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השייח טריף וראשי העדה. בין היתר, כולל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

 נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית ( חדשות עשר)

 

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.

 

נתניהו בפגישה בקריה עם בכירים בקואליציה וח"כ אכרם חסון לדיון בצרכי החברה הדרוזית
 

נתניהו בפגישה בקריה עם בכירים בקואליציה וח"כ אכרם חסון לדיון בצרכי החברה הדרוזית(חיים צח , לע"מ )

 

 

בד בבד, באירוע של "הקרן לידידות" בכרמיאל התחוללה מהומה שבמסגרתה, אחד מהנוכחים בקהל קרא לחבר הכנסת אבי דיכטר, יוזם חוק הלאום, "נאצי". חבר הכנסת דיכטר התייחס בנאומו לתקיפה: "דבר אחד לא יעבור בשקט. לי לא יקראו 'נאצי'! - לא יהודי, לא ערבי, לא מוסלמי, ולא דרוזי. אני את המשפחה שלי איבדתי על ידי הנאצים שרצחו את המשפחה של אימא שלי ואת המשפחה של אבא שלי. לי קוראים אברהם משה וזה השם של הסבא שלי שנרצח על ידי הנאצים! אבל זה יהיה סיפור אישי ביני לבין מי שקרא לי 'נאצי'. זה לא סיפור ביני לבין העם הדרוזי. זה ביני לבין האיש עצמו".

 

אותו אדם נעצר בחשד להעלבת עובד ציבור. יו"ר פורום המאבק בחוק הלאום, ד"ר אמיר חניפס עוכב בחשד לשיבוש אירוע לאחר שהתפרץ לדבריו של דיכטר. "איש לא יעצור אותנו מלמחות נגד החוק הגזעני המכונה חוק הלאום", אמר ד"ר חניפס.

 

צפו בהתפרצות (צילום: ניר כפרי) >>