02.08.2018

20:10

עודכן:

פוצצה הפגישה בין נתניהו לדרוזים: "ישראל מדינת אפרטהייד"

לאחר שתא"ל במיל. אסעד כינה את חוק הלאום "חוק של מדינת אפרטהייד", רה"מ עזב את המקום. קריאות "נאצי" לעבר ח"כ דיכטר בכרמיאל

סערת חוק הלאום: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פוצץ הערב (חמישי) את הפגישה עם ראשי הרשויות הדרוזיות, זמן קצר לאחר שהחלה בקרייה בתל אביב. במהלך הפגישה, תא"ל במיל. אמל אסעד כינה את חוק הלאום "חוק של מדינת אפרטהייד". בתגובה, נתניהו אמר "לא אקבל פגיעה - לא בכבוד ראש ממשלת ישראל ולא בכבודה של המדינה ממי שקורא למדינת ישראל 'מדינת אפרטהייד'", הצהיר כי יפעל לקידום מסמך העקרונות עליו הודיע אתמול הצוות שהקים ועזב את המקום.

 

בהמשך, נועדו חבר הכנסת איוב קרא וחבר הכנסת חמד עמאר עם ראש הממשלה בזמן שראשי הרשויות הדרוזיות המתינו בחדר צדדי אולם נתניהו סירב לחזור לפורום הכללי והפגישה פוצצה באופן סופי. ממטה המאבק בחוק הלאום נמסר בתגובה: "מה שראש הממשלה ניסה לעשות היום הוא ניסיון נואש ולא מוצלח להפריד בין אנשי ההנהגה הדרוזית, על מנת לפרק את העצרת במוצ"ש. נתניהו ביקש לשבת עם השיח מואפק טריף וראשי הרשויות בנפרד, ללא תאל' במיל' אמל אסעד והקצינים הדרוזים המנהיגים את המחאה, אולם חברי ההנהגה, כולל השיח, לא הסכימו להפרדה ויצאו כולם מן החדר. משם המשיכו למטה המאבק בכיכר רבין". עוד נמסר כי העצרת נגד החוק תתקיים כמתוכנן במוצ"ש הקרובה בכיכר רבין שבתל אביב.

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מסרה בעקבות האירועים כי "מי שפוגע בכבוד המדינה אינו האלוף במיל' אמל אסעד, אלא רה"מ נתניהו. היה עליו לכל הפחות להאזין בראש מורכן בדברים שהטיח בו האלוף. 'מדינת אפרטהייד' הוא ביטוי קשה, אך עוד יותר קשה לישראלים שאוהבים את ארצם להתבונן בממשלה גזענית המדרגת את מעמדם של אזרחיה על פי גזע ודת".

 

כאמור, ראשי רשויות דרוזיות הוזמנו לפגישה הערב עם נתניהו ועם המנהיג הרוחני של העדה, השייח' מוואפק טריף. עם זאת, מרבית המוזמנים סירבו, להגיע לפגישה, שמטרתה הייתה, בין היתר, להגיע להבנות בנוגע לחוק השנוי במחלוקת לפני יום שבת, שבו עתידה להיערך הפגנה.

 

בתוך כך, גורמים בקרב ראשי העדה מסרו לחדשות עשר כי: "יש עלינו לחץ כבד מאוד מצד תומכי נתניהו לבטל את ההפגנה במוצאי שבת". כזכור, ראשי ונציגי העדה הדרוזית התכנסו אמש לדון בהצעת ראש הממשלה נתניהו ואמרו בתום הפגישה כי הדיונים עם נתניהו יימשכו וכי העצרת במוצ"ש תתקיים כמתוכנן. "ראשית, העדה הדרוזית מודה לראש הממשלה על המאמצים הכבירים שהשקיע לעיגון מעמדה החוקתי של העדה הדרוזית במדינת ישראל", נמסר. "אין ספק שנוצר חלון הזדמנויות לתקדים היסטורי לקידום העדה הדרוזית ומעמדה במדינת ישראל".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם מוקדם יותר אתמול את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השייח טריף וראשי העדה. בין היתר, כולל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.

 

בד בבד, באירוע של "הקרן לידידות" בכרמיאל התחוללה מהומה שבמסגרתה, אחד מהנוכחים בקהל קרא לחבר הכנסת אבי דיכטר, יוזם חוק הלאום, "נאצי". חבר הכנסת דיכטר אמר בתגובה כי הוא "לא מתרגש" והוסיף כי "יבוא חשבון" עם האדם שכינה אותו נאצי. אותו אדם נעצר בחשד להעלבת עובד ציבור. יו"ר פורום המאבק בחוק הלאום, ד"ר אמיר חניפס עוכב בחשד לשיבוש אירוע לאחר שהתפרץ לדבריו של דיכטר. "איש לא יעצור אותנו מלמחות נגד החוק הגזעני המכונה חוק הלאום", אמר ד"ר חניפס.