BETA

02.08.2018

08:38

"אין איום קונקרטי על המצעד בי-ם - אבל כבר היינו בסרט הזה"

שלוש שנים לאחר רצח שירה בנקי, אלפי שוטרים יאבטחו את האירוע, שלהערכת המארגנים יהיה מצעד הגאווה הגדול ביותר בבירה אי פעם. בשעות הצהריים תצא שיירת מכוניות ממודיעין

עשרות אלפי חוגגים צפויים להשתתף היום (חמישי) במצעד הגאווה בירושלים, שייפתח בשעה 15:30, ולהערכת המארגנים יהיה הגדול ביותר אי פעם. עם זאת, אל ההתרגשות הגדולה הצטרף גם חשש גדול, בצל האיומים שנשמעים ברשתות החברתיות ואף בכלי התקשורת נגד קיום המצעד, והמשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לקראת האירוע. 

 

2,500 שוטרים יאבטחו את המצעד, והמשטרה נערכת גם בפן המודיעיני. ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח, סיפר אתמול לחדשות עשר: "קיבלנו הרבה פניות, אם בטוח להגיע. גם המשטרה אומרת שנכון לכרגע אין איומים קונקרטיים על המצעד, אבל אנחנו היינו בסרט הזה לפני שלוש שנים ואנחנו מכירים את החששות". זאת, בהתייחסות לרצח שירה בנקי בת ה-15 על ידי ישי שליסל במצעד הגאווה בירושלים, שכתובות נאצה רוססו בשבוע שעבר על האנדרטה לזכרה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  הגרפיטי מול האנדרטה לזכרה של שירה בנקי
 

הגרפיטי מול האנדרטה לזכרה של שירה בנקי (אייל לוריא פרדס, מפעילי הקהילה הגאה בירושלים)

 

 

החל מהשעה 11:00 תצא שיירת רכבים ממודיעין לכיוון ירושלים. המצעד עצמו, בסימן ותיקות וותיקי הקהילה, יחל בהתכנסות בגן הפעמון בשעה 15:30, ויוזנק בשעה 17:00. המצעד יחל בגן הפעמון ויעבור ברחובות פלומר, קרן היסוד, קינג ג'ורג', הילל ומנשה בן ישראל, עד לגן העצמאות. הצועדים יעברו בנקודה בה נרצחה שירה בנקי, ויוזמנו להניח פרחים לזכרה.

 

החל מהשעה 20:00 תיערך עצרת סיום בגן העצמאות, בהנחיית קרן מור, יובל שרף ויניב ביטון. ינאמו בו פעילות, אנשי "הבית הפתוח", השחקן דניאל מורשת ויונתן דנילוביץ', יוזם מצעד הגאווה הראשון בישראל, ויופיעו מלכות דראג ירושלמיות, מירי מסיקה ודנה אינטרנשיונל. 

 

"השנה נעלה על נס את ותיקות וותיקי הקהילה, הדור המייסד של מאבקנו, שהותירו לנו מורשת קהילתית של מאבק לחיים בשוויון", נמסר ממארגני המצעד, "בתקופות שלא היו דמויות להט"ביות לשאת אליהן עיניים - הם הובילו את המאבק והיו לדמויות אלה, תוך ששילמו ועודם משלמים מחירים יקרים". 
 

לקראת המצעד, פורסם קליפ בהשתתפות פעילי "הבית הפתוח" בירושלים ודנה אינטרנשיונל, בגרסה מחודשת לשיר "מי האיש", בליווי סימפונט רעננה. 

 

 

המשטרה תסגור מהשעה 15:00 את צירי התנועה שבהם יעבור המצעד, וכך גם הרחובות המובילים אליהם, כולל אגרון, הילל, קינג ג'ורג' מקרן היסוד ועד בארי, אלחנן, שלום עליכם, מאפו, אחד העם, עזה מארלוזרוב עד כיכר פריז, אבידע, קק"ל וההסתדרות. מתחם החניה הדרומית של גן הפעמון מיועד לנכים, וכניסה מותאמת תוצב בדרך בית לחם.

 

 מסלול מצעד הגאווה בירושלים

מסלול מצעד הגאווה בירושלים(דוברות המשטרה )

 

הכניסה למסלול המצעד תיאסר עם כלי נשק אסורה, כמו גם הטסת רחפנים או כלי טייס מכל סוג שהוא. הכניסה תתאפשר רק דרך שטח הכינוס בגן הפעמון ובכיכר פריז.

 

"קמפיין שנאה מתועב, מכוער, אלים, מסוכן"

 

שלשום הוסר מהרשת מאמר דעה של איש הימין משה חסדאי באתר "ערוץ 7", שהביא להגשת תלונה במשטרה נגדו, בעקבות אמירות נגד האוכלוסייה הערבית, קהילת הלהט"ב ועוד.

 

"הכוח הלהט"בי והחילוני השמאלני הקיצוני, הכולל את הפמיניזם הרדיקלי שחודרים לצבא ולעמדות כוח, משחקים לידי האויב הערבי, שרואה בהם הזדמנות להחלשת העוצמה הצבאית והלאומית היהודית", כתב חסדאי. "לא זאת בלבד, אלא שעתה כל אלה יחד מסיתים את הציבור הדרוזי והבדואי ואת הפולשים מאפריקה, נגד העם היהודי והמדינה היהודית וממשלתה. יש כאן אויב פנימי ערבי נאצי והוא מסוכן הרבה יותר מאיראן".

 

"מאז התרחשות השואה, יהודים רבים נשבעו 'לא עוד'" - אף פעם לא לאפשר לאלימות ולשנאה של השואה לחזור על עצמה", המשיך חסדאי. "כדי להבטיח זאת, אנו מחויבים להכות באויבינו המסיתים והרוצחים אותנו". עוד אמר כי "יש לנו מחויבות לחסל ולגרש מקרבנו את אותם אנשים שמוכנים למחוק ולהכחיש את ההיסטוריה שלנו, אותנו כיהודים ואת היהדות. זהו עמלק, שדינו ידוע והגיע הזמן לבצע".

 

 תלונה במשטרה נגד משה חסדאי
 

תלונה במשטרה נגד משה חסדאי( חדשות עשר)

 

 

בתגובה, חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, הגישה נגדו תלונה במשטרה, כמו פעילים רבים נוספים. בשיחה עם חדשות עשר, הסבירה אריאלי כי "זה לא רק מי שעשוי לעשות משהו, חס וחלילה, זה גם אותו נער ונערה בתוך החברה הזו ששומעים את הדברים האלה וקוראים את הדברים האלה ועשויים להיות בסכנת חיים בינם לבין עצמם". 

 

יו"ר הבית הפתוח גלובוס כינה זאת "קמפיין שנאה מתועב, מכוער, אלים, מסוכן", והבהיר: "יש פה הכשרה ברורה של הרצח הבא".


הכותב טען בתגובה כי "המאמר מדבר בעד עצמו, הוא נקי מכל הסתה לאלימות מכל סוג שהוא. יש בו קריאה לממשלה, למדינה ולרשויות הממלכתיות, שאני חלק מהן, לעשות את מה שצריך לעשות נגד האויבים שלנו, שזה ערבים נאצים. הוא לא מתייחס ללהט"בים, פסקה אחת בלבד התייחסה אליהם וביקשה שהם ייתייחסו בצורה אחראית יותר". 

 

מטעם "ערוץ 7" נמסר בתגובה: "בעקבות תקלה עלה לאתר ערוץ 7 מאמר שתכניו עלולים להשתמע באופן המעודד מעשי אלימות. אתר ערוץ 7 מגנה כל קריאה לאלימות ומקפיד על שיח מכובד ופתוח. העורך התורן ננזף והמאמר הוסר. אנו מקווים כי כל כלי התקשורת יחילו על עצמם סטנדרטים שכאלו, גם כשמדובר בהסתה נגד קבוצות אחרות בחברה הישראלית".