02.08.2018

01:43

הנהגת הדרוזים: הדיונים עם רה"מ יימשכו - העצרת תתקיים כמתוכנן

ראשי העדה הודיעו בתום התכנסות כי הצעת נתניהו מהווה "חלון הזדמנויות היסטורי", והדגישו כי המאבק אינו פוליטי. "נושא השירות הצבאי והגיוס מחוץ לוויכוח הציבורי"

ראשי ונציגי העדה הדרוזית, בראשות השייח מואפק טאריף, ראשי רשויות ואחרים, התכנסו אמש לדון בהצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמרו הלילה (חמישי) בתום הפגישה, כי הדיונים עם נתניהו יימשכו וכי העצרת במוצ״ש תתקיים כמתוכנן.

 

"ראשית, העדה הדרוזית מודה לראש הממשלה על המאמצים הכבירים שהשקיע לעיגון מעמדה החוקתי של העדה הדרוזית במדינת ישראל", נמסר. "אין ספק שנוצר חלון הזדמנויות לתקדים היסטורי לקידום העדה הדרוזית ומעמדה במדינת ישראל".

 

 נתניהו עם נציג העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציג העדה הדרוזית ( חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

נציגי העדה הודיעו כאמור כי יש "להמשיך הדיונים מול צוות ראש הממשלה על בסיס עקרונות המתווה אשר הוצע לצורך הגעה למסמך הבנות המקובל על שני הצדדים". כאמור, בהודעה אמרו כי העצרת במחאה על החוק במוצ"ש תתקיים כמתוכנן.

 

כמו כן, הדגישו כי "נושא השירות הצבאי והגיוס מחוץ לוויכוח הציבורי", וקראו לבני העדה "לנהוג באחריות תוך כיבוד החוק והסמלים שלמענם יצאנו למאבק זה". עוד ציינו בהודעה כי "המאבק הינו חברתי וא-פוליטי".

 

לשכת ראש הממשלה הגיבה אמש על המתווה שהוצע לדרוזים בעקבות ההתנגדות בקרב בני העדה לנוסח החוק. "מדובר במהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט בני העדה הדרוזית", נמסר בהודעה, "מנהיגה הרוחני של העדה, השייח' מוואפק טריף, בירך על עבודת הצוות והודה לראש הממשלה על הפעולה המהירה והרצינית. המתווה יוצג לנכבדי העדה".

 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית (חדשות עשר )

 

 

שר התקשורת, איוב קרא, שספג ביקורת רבה על תמיכתו בחוק, אמר אמש: "לכל היועצים שהצביעו נגד הליכוד בבחירות, אני מזכיר שלא היה ראש ממשלה שמינה דרוזי כשר מרכזי בממשלה, שהוא שותף משמעותי למדיניות הממשלה". "בתקופת הממשלה הזאת הדרוזים בישראל זוכים להכרה ואהדה ומינוי בכירים הן בשירות הציבורי והן בצבאי - יותר משהיה אי פעם", הוסיף קרא.

 

בתוך כך, אתמול פורסם כי בכירים בממשל האמריקני פנו לאחרונה לבכירים בלשכת ראש הממשלה וביקשו הבהרות לגבי החוק. מקור שמעורה במגעים אמר לחדשות עשר שבתגובה לפנייה, הבהירו בכירים בלשכת ראש הממשלה כי לחוק אין כל השפעה על שוויון זכויות של אף אזרח בישראל, וכי הוא לא יוביל לכל אפליה של בני מיעוטים, על בסיס גזע, דת או מגדר.

 

אחד הסעיפים שבעקבותיו עלו סימני השאלה היה הסעיף סביב ההתיישבות היהודית. ככל הנראה, האמריקנים אינם מבינים מה ההשלכה המעשית שלו ובלשכת ראש הממשלה נאלצו להסביר את משמעותו.

 

בשלב זה הבית הלבן מקבל את עמדת לשכת ראש הממשלה, ואכן, עד כה לא נשמעה ביקורת פומבית של הממשל. אולם, האמריקנים עוקבים אחר רהמחאה הדרוזית וככל הנראה הם ישמחו לראות תיקון בחוק. זאת, בעקבות דעת יהודים אמריקנים רבים, ובהם עורך הדין אלן דרשוביץ, המקורב לנשיא טראמפ, שתקף את החוק.

 

בלשכת ראש הממשלה אישרו כי הנושא אכן עלה בשיחה בין ראש הסגל יואב הורוביץ לשגריר האמריקני דיוויד פרידמן, אך טענו כי "לא הושמעה כל ביקורת או הבהרה מצד האמריקנים. מדובר היה בעדכון שוטף בנושאי פנים".

 

עם זאת, ישנה מחאה בקרב בני העדה גם נגד המתווה שהציג ראש הממשלה. בן העדה הדרוזית, תא"ל במיל' אמל אסעד, אמר: "הראש היצירתי של ראש הממשלה המציא פטנט חדש – תישארו מושפלים ושקטים ותקבלו אולי הטבות כאלו ואחרות (אולי, כי ראש הממשלה הרי ידוע בקיום מדוקדק של כל הבטחותיו). אולי זה יצליח, אולי אין כבר לדרוזים כבוד וגאווה. אולי ההשפלה החדשה תמצא אוזן קשבת".

 

"ביבי מאמין שאנו נשלח את ילדינו לצבא לא על מנת להגן על ארצנו (כי לדעתו זו אינה ארצנו), אלא כדי שנורשה ללקט פירורים תחת שולחנו. ביבי סבור שהתרגלנו לחשוב כמו עבדים", כתב אסעד. "ובכן אדוני ראש הממשלה, בני העדה הדרוזית הם אנשי כבוד. העדה הדרוזית שולחת את בניה להגן על ארצם ומולדתם ולא לשרת כצבא שכיר. להזכירך, אנו נמצאים כאן מזה מאות בשנים. ההצעה שלך היא משפילה עוד יותר מחוק הלאום עצמו".

 

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם מוקדם יותר אתמול את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השייח טריף וראשי העדה. בין היתר, כולל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים – כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.