BETA

01.08.2018

20:20

רה"מ: אם איראן תחסום נתיבי שיט - ישראל תפעל עם מדינות העולם

נתניהו התייחס לאיומיה של טהראן לחסום את המצרים שבאזורי שליטתה • ליברמן: "שמענו איומים לפגוע בספינות ישראליות בים סוף. אנו ערוכים היטב לתת מענה לכל איום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (רביעי) לאיומים של איראן לחסום דרכי מעבר ימיים באזורים שבהם היא שולטת בשל הסנקציות האמריקניות, כמו גם למתקפה של המורדים החות'ים בתימן, הנתמכים על ידי טהראן, נגד מכליות סעודיות במצרי באב אל-מנדב - אחד מנתיבי השיט החשובים בעולם.

 

"בתחילת השבוע היינו עדים להתנגשות חריפה מול כוחותיה של איראן שניסו לחבל בשייט הבינלאומי במצרים בפתחו של ים סוף", אמר נתניהו בטקס סיום קורס החובלים ואיים: "אם איראן תנסה לחסום את מצרי באב אל-מנדב אני משוכנע שהיא תמצא את עצמה מול קואליציה בין-לאומית נחושה למנוע ממנה זאת. קואליציה זו תכלול גם את מדינת ישראל על כל זרועותיה".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הוסיף באותו הטקס כי "בספינות הברזל נמצאים אנשי ברזל, יורדי הים הנועזים שלנו, המוכנים בכל רגע נתון לצאת לכל משימה, ולשמש כחומת מגן בצורה מפני סערות שעלולות להתרחש מצפון ומדרום, ובחזית ים סוף, שגם בה מתקיימת פעילות שקטה של אנשי החיל, וגם שם הם משמשים רכיב משמעותי בביטחונה הכולל של מדינת ישראל". לדברי ליברמן, "לאחרונה שמענו איומים לפגוע בספינות ישראליות בים סוף. אני מסתכל על האנשים מסביבי, הנמצאים כאן, וחבל שגם אויבנו לא יכולים לראות אתכם ולהבין שאנו ערוכים היטב לתת מענה לכל איום. אני רוצה להדגיש: צה"ל ערוך ומוכן לתת מענה בשתי חזיתות בו זמנית, וגם בים סוף. רק שבמקרה כזה נהיה פחות בררנים והפגיעה באויבינו תהיה קשה יותר. אני מקווה שהם יקחו את זה בחשבון".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מצרי באב אל-מנדב
 

מצרי באב אל-מנדב(getty images)

 

 

נתניהו וליברמן התייחס למקרה שבו המורדים החות'ים תקפו שתי מכליות נפט סעודיות ששטו במים הבינלאומיים. אחת המכליות נפגעה, אך הנזק לא היה משמעותי. בתגובה לאירוע הודיע הממשל בריאד כי הוא מפסיק את תנועת מכליות הנפט במצרי באב אל-מנדב עד שהמצב הביטחוני ישתפר.

 

בתוך כך, טהראן ממשיכה לאיים על שיבוש ייצוא הנפט, בתגובה לסנקציות האמריקניות שייכנסו לתוקפן בקרוב. בסוף השבוע דווח כי ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בוחן את האפשרות לפעול צבאית נגד איראן כדי לשמור על נתיבי מסחר ימיים פתוחים במזרח התיכון. זאת, לאחר התקיפה של החות'ים נגד סעודיה.

 

הבכירים הדגישו כי אם אכן תינקט פעולה צבאית, יעשו זאת בעלות בריתה באזור, כמו סעודיה, ולא הצבא האמריקני. אמנם ארה"ב מסייעת לסעודיה מבחינה צבאית במלחמתה נגד החות'ים זה זמן מה, אך הבכירים הדגישו כי פעולה ארוכת טווח תדרוש את מעורבותן של מדינות אחרות.

 

טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

 

במקביל, המתיחות בין ארצות הברית ואיראן גוברת, לאחר שהאחרונה דחתה את ההצעה של דונלד טראמפ לפגישה בינו לבין נשיא איראן חסן רוחאני ללא תנאים מוקדמים. בין היתר, ממשרד החוץ האיראני נמסר כי "לשיח עם טראמפ יש תנאים ומוסר ואלה שני דברים שאנחנו לא מרגישים בהם בהתנהגות טראמפ וההנהגה האמריקנית. ההצהרות של טראמפ ופומפאו סותרות והן מדגישות את אובדן הכיוון של מדיניות החוץ האמריקנית. ההיגיון האיראני תומך בשיח שמאמץ את ערכי הכבוד ההדדי וכיבוד ההסכמים". 

 

סגן יו"ר הפרלמנט האיראני עלי מוטהרי אמר כי "זה לא יהיה זמן טוב למשא ומתן בין איראן לארה"ב, משא ומתן יהיה משפיל עבור השלטון בטהראן". בהמשך, מוחמד עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה, אמר ל"פארס": "טראמפ הוא חובבן, בכירים איראניים לעולם לא ייפגשו איתו או עם כל נשיא אמריקני אחר". מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני, כתב בטוויטר כי ארה"ב יכולה להאשים רק את עצמה בניתוק הקשר עם איראן לאחר פרישתה מהסכם הגרעין.