BETA

31.07.2018

20:39

עודכן:

הקצין הדרוזי שביקש להשתחרר מצה"ל: "עומד על שלי"

שאדי זידאן אמר שהוא מחכה לתשובה ממפקדיו כדי לסיים את שירותו, אך מאוחר יותר כתב בפייסבוק כי "אני לא נגד המדינה" • כמאה דרוזים הפגינו הערב בחיפה נגד חוק הלאום

שאדי זידאן, הקצין הדרוזי השלישי שהודיע בפוסט בפייסבוק כי בכוונתו לפרוש מצה"ל בעקבות חוק הלאום, אמר היום (שלישי) לתוכנית "הצינור" כי הוא עומד מאחורי הדברים שאמר. במקביל, הפגינו הערב בחיפה יותר ממאה, מרביתם דרוזים, שקראו לראש הממשלה בנימין נתניהו וממשלתו לסגת מחוק הלאום.

 

"קיבלתי המון תגובות, חלק תומכים בהחלטה וחלק נגד", אמר הקצין, סמ"פ בגדוד לוחם המשרת בצבא כחמש שנים. "אני עדיין עומד על שלי ומחכה לתשובה סופית מהמפקדים שלי כדי להשתחרר". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"אנחנו משרתים את המדינה מלא זמן", הוסיף. "אנשים נהרגו ונלחמו במלחמות. אני חושב שמגיע לנו להיות אזרחים סוג א' ולא סוג ב'"."אני לא קורא לכל הדרוזים לצאת מהצבא, חס וחלילה", אמר זידאן. "אני אוהב את המדינה, אבל בסופו של דבר קיבלנו סכין בגב, ואני לא מוכן לזה".

 

בווידאו: הריאיון עם זידאן >>

 

 

מאוחר יותר כתב זידאן פוסט נוסף שבו הבהיר כי "אני לא נגד המדינה ונגד סמלי המדינה", אך מתנגד לחוק הלאום. "אני מרגיש שהישראליות שלי נפגעה, לקחו לי את השייכות ולקחו לי את האזרחות ואהבת הארץ שגדלתי עליה"' כתב. "אבל אני אלחם על הזהות הישראלית שלי".

 

בתוך כך, שר האוצר משה כחלון טען הערב כי "מדינת ישראל תשמור על שוויון של כל העדות. לא חוק כזה ולא חוק אחר ישנה את זה". את הדברים אמר השר כחלון בביתו של השייח' טריף. עוד אמר כי "האחרונים שיכולים להיפגע הם בני העדה הדרוזית".

 

בווידאו: השר כחלון בבית השייח' טריף (צילום: וג'די ח'טאר, אתר אל-מסאדר) >>

 

 

במקביל, ראשי העדה הדרוזית ממשיכים לנסות לשכנע את נתניהו לוותר על חוק הלאום ופועלים מאחורי הקלעים להרגיע את הצעירים בעדה ולמנוע מצעירים נוספים להכריז על סירוב לשרת בצה"ל.

 

 קצינים דרוזים שהודיעו על פרישה מצה"ל בעקבות חוק הלאום
 

קצינים דרוזים שהודיעו על פרישה מצה"ל בעקבות חוק הלאום( פייסבוק)

 

 

"אני חושב עכשיו פעמיים אם להתגייס או לא", אמר לחדשות עשר וויאם רבאח, נער דרוזי לפני גיוס מהיישוב חורפיש. "בשביל מה להגן על המדינה שלא נותנת לי הגדרה עצמית וחושבת שאני לא שייך לה?". "חוק הלאום הוא סטירת לחי מצלצלת, וכל כך נאמר 'וישמן ישורון ויבעט'", אמר שכיב אבו טריף, קצין צה"ל בגמלאות. "בשפת הרחוב – הכושי עשה את שלו, הכושי יכול ללכת".

 

הערב נודע כי סרן עמיר ג'מאל, הקצין הדרוזי שפרסם אתמול פוסט בפייסבוק שבו הודיע כי יפרוש מצה"ל במחאה על אישור החוק השנוי במחלוקת, הושעה מתפקידו למשך 14 ימים.

 

ג'מאל, תושב ירכא המשרת ביחידה לוגיסטית בזרוע היבשה בצה"ל, שוחח היום עם מפקדיו אשר הבהירו לו כי מצופה היה ממנו להימנע מפרסום הפוסט תוך הזדהות כקצין בצה"ל וכי בצה"ל אין מקום לשיח פוליטי מכל סוג. בפוסט שהעלה, ג'מאל גם קרא לדרוזים נוספים המשרתים בצה"ל ללכת בעקבותיו. גורמים בצבא טענו כי הקצין העלה את הפוסט בסערת רגשות, והבהירו כי בצה"ל מקווים שלא יפרוש בסופו של דבר.

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית
 

,ראש הממשלה, בנימין נתניהו בפגישה עם נציגי העדה הדרוזית( קובי גדעון לע"מ)

 

 

כאמור, נוסף לג'מאל, שני קצינים דרוזיים אחרים ביקשו לפרוש מצה"ל ביממה האחרונה. בתגובה, קרא הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט לחיילי צה"ל וקציניו להותיר את הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת מחוץ לכותלי הצבא. "כצבא עם ממלכתי שייעודו שמירה על ביטחון תושבי ישראל וניצחון במלחמה, אנו מחויבים לשמירה על כבוד האדם, ללא קשר למוצא, דת ומגדר, כך היה וכך יהיה תמיד", אמר איזנקוט. "התחייבנו כי האחריות המשותפת ורעות הלוחמים, עם אחינו הדרוזים, הבדואים ויתר בני המיעוטים המשרתים בצה״ל, ימשיכו להוביל את דרכנו.

 

שייח' מוואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, שוחח עם איזנקוט ומסר לאחר מכן: "אני מסכים לחלוטין עם דבריו של הרמטכ"ל ומבקש להותיר את כל הנושאים הפוליטיים והציבוריים השנויים במחלוקת, וביניהם חוק הלאום, מחוץ לכותלי הצבא. אני פונה אל הקצינים והחיילים הדרוזים בשירות הסדיר: 'תסמכו עלינו, אנו נאבק בעבורכם. אין לנו שום ויכוח עם הצבא - אתם חיילים ומפקדים נאמנים, ואני סומך עליכם שתשאירו את עצמכם ואת צה"ל מחוץ למעגל הוויכוח הציבורי'".

 

בד בבד, נמשכות ההכנות לעצרת נגד חוק הלאום שתיערך במוצ"ש הקרובה בכיכר רבין שבתל אביב. בין המשתתפים צפויים להיות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין. בצה"ל ככל הנראה לא יאסרו על חיילים להגיע, אך ידרוש מהם לא להיות על מדים. משרתים דרוזים שיבחרו להופיע בהפגנה ככל הנראה לא יועמדו לדין.