BETA

30.07.2018

08:08

נתניהו: "עזרו לאיראנים להרים קולם נגד משטר שמדכא אותם"

ראש הממשלה חלק ברשתות החברתיות סרטון שבו הוא מתאר יום פיקטיבי בחיי נערה איראנית. בחודש שעבר, כזכור, פנה לתושבי איראן וקרא להם למחות נגד השלטון

העימות עם איראן: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יצא הלילה (שני) פעם נוספת נגד השלטון בטהרן. נתניהו עשה זאת באמצעות סרטון בשפה האנגלית שהעלה לרשתות החברתיות ושבו הוא מתאר יום פיקטיבי בחיי נערה איראנית - שמגלה כי המשטר האיראני מעדיף להשקיע את כספיו במלחמות במזרח התיכון במקום באזרחיו.

 

"תארו לעצמכם נערה איראנית בת 15 עם השם 'פאטמה'", פתח ראש הממשלה הישראלי את הסרטון. "היא חכמה וחולמת על היום שתפתח עסק עצמאי. "פאטמה מתחילה את ריצת הבוקר, אך כשהיא מסירה את כיסוי הראש, משטרת הדת מופיעה ומאיימת להכותה. פאטמה עוצרת במאפייה החביבה עליה, אך יש שביתה ברחבי המדינה. פאטמה עוברת בדרכה מגדל ורואה את הקומה ה-20 אפופת עשן. לוחמי האש לא יכולים לכבות את הלהבות מזה ימים, עקב מחסור בציוד ראוי", ממשיך נתניהו.

 

"פאטמה זועמת: 'מדוע כל דבר במדינה שלי מתפורר?' היא שואלת. היא מנסה להתבטא ברשתות החברתיות. אך מגלה שהרשויות במדינתה חסמו את טוויטר ואת פייסבוק. 'מה המנהיגים עושים עם כל הכסף שלנו?' פאטמה תוהה בייאוש. היא פותחת את העיתון 'וואטאנה אמרוז' ומגלה: מיליארדים מבוזבזים כדי לקדם את צבא איראן בסוריה, מיליארדים מבוזבזים כדי לפתח נשק גרעיני ומילארדים מבוזבזים על המלחמה בתימן", אומר ראש הממשלה ומסכם: "פאטמה הוא אולי שם בדיוני. אך הסיפור שלה אמיתי. זהו הסיפור של מיליוני איראנים. אם אתם רוצים שלום, עזרו לפאטמה. עזרו לאזרחי איראן להרים את קולם נגד משטר שמדכא אותם".

 

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה נתניהו קורא לאזרחי איראן למחות נגד המשטר. בחודש שעבר, בצל המחאה ברחובות איראן, העלה נתניהו סרטון לרשתות החברתיות. האם אתם יכולים לדמיין כמה זה קשה לעצור את רונאלדו מלהבקיע שער? נהגתי לשחק כדורגל. תנו לי לומר לכם שזה כמעט בלתי אפשרי אבל נבחרת איראן עשתה זאת. לעם האיראני אני אומר - הפגנתם אומץ על מגרש המשחקים והיום הפגנתם אומץ ברחובות איראן", אמר אז נתניהו בסרטון שעלה לעמוד הפייסבוק שלו בשפה האנגלית.

 

"לאיראן יש בעיות רבות - זיהום אוויר, מחסור במים ובזבוז מיליוני ריאל על טרור. האם אתם יכולים לדמיין מה היה קורה אם ממשלת איראן, במקום לבזבז את כספכם בסוריה, בתימן ובמלחמות מיותרות במזרח התיכון - הייתה משקיעה אותו בפתרון הבעיות באיראן?", סיכם ראש הממשלה.

 

ההפגנות באיראן בחודש שעבר
 

המחאה באיראן(חדשות עשר )

 

 

דברי נתניהו מגיעים בצל חילופי מהלומות מילוליים בין ארצות הברית ואיראן. בסוף השבוע אמר שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס, כי מטרת ארצות הברית בנוגע להתנהלות מול טהרן היא אינה שינוי משטר , אלא שינוי התנהגות האיראנים. מסר זהה שיגר בשבוע שעבר שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו.

 

במקביל, מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, פנה לנשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, בטלוויזיה האיראנית בשפה הערבית, ואמר כי "אנחנו אומת שהידים - נחכה לך". בדבריו, סולימאני התייחס להתבטאותו החריפה של טראמפ כלפי נשיא איראן, חסן רוחאני. "תאיים עליי, לא על נשיא איראן", אמר. "חובתי היא להגיב לאיומי טראמפ כלפי איראן". עוד הוסיף מפקד הכוח האיראני בסוריה כי "הים האדום אינו עוד בטוח, לאור הנוכחות האמריקנית".  "אתה תפתח במלחמה אבל אנחנו נהיה אלה שנכפה את סופה. אתה יודע שהמלחמה הזו תהרוס את כל רכושך. אנחנו קרובים אליך ונמצאים במקומות שאתה לא יכול לדמיין. בוא, אנחנו מוכנים. אתה מאיים עלינו, אוהבי המוות?", אמר.

 

בד בבד, דובר משרד החוץ האיראני הצהיר כי "איראן לעולם לא תיקח חלק במו"מ חד צדדי עם ארה"ב תחת איום". קודם לכן ציטט ערוץ "אל-מיאדין" את דברי חוסאם א-דין אשנא, יועצו של הנשיא האיראני, שאמר: "איראן לא מהווה איום על העם האמריקני. האיום הגדול ביותר שלה הוא הנשיא שלה. מי שמוכר שקרים ומתנהג בבריונות לא מסכן רק את העם האמריקני אלא גם את הציבור הבינלאומי". עלי לאריג'יני, יו"ר מועצת השורא, הוסיף: "טראמפ הוא נוכל ומשוחת, כולם יודעים זאת בזירה הבינלאומית". רשת "אל-גז'ירה" ציטטה את מוחמד באקרי, הרמטכ"ל האיראני, כאומר: "כל החלטה אמריקנית לפגוע באיראן תיענה בתגובה כואבת, הן מבחינה אזורית והן מבחינה בינלאומית".