29.07.2018

22:16

נאבק באלימות? משרד הבריאות מאפשר תשלום שכר מינימום למאבטחים

חברות האבטחה לא נדרשות לשלם לאנשי הביטחון בבתיה"ח סכום הגבוה מ-29 שקלים לשעה. הדבר עשוי לפגוע בגיוס מאבטחים המסוגלים להתמודד עם האווירה האלימה במרכזים הרפואיים

משרד הבריאות דורש מחברות האבטחה לשלם למאבטחים במרכזים הרפואיים שכר מינימום בלבד – דבר שמקשה על גיוס אנשי ביטחון שיכולים להתמודד עם המציאות האלימה נגד צוותי הרפואה.

 

במכרז שפרסם לאחרונה משרד הבריאות לחברות האבטחה, והגיע לידי חדשות עשר, נכתב: "הצעת המחיר לשכר הבסיס לא תפחת משכר המינימום, כלומר 29.12 שקלים". לצורך השוואה, בכל משרדי הממשלה המאבטחים מקבלים שכר של 36 שקלים לשעה לפחות.

 

 

אלימות בבית חולים
 

אלימות בבית חולים( חדשות עשר)

 

 

בארגון חברות האבטחה זעמו על הדרישה המינימלית ושלחו מכתב דחוף למשרד הבריאות. "זו לא עבודה פשוטה", אמר בכעס פיני שיף, מנכ"ל ארגון חברות האבטחה. "אני לא מבין מה הנהלת משרד הבריאות חושבת לעצמה בהפחתה כל כך משמעותית של ערך השעה למאבטחים".

 

נופר קררו, בתה של האחות טובה קררו שנשרפה למוות על ידי מטופל במרץ של השנה שעברה, אמרה כי "הצוותים הרפואיים חווים אלימות על בסיס יום-יומי, והם רוצים שמי שעומד בינם לבין אותם תוקפים יהיו מאבטחים שבאמת יכולים לעמוד ולתת את המענה הראוי".

 

רק החודש, מאבטח בבית החולים הגריאטרי "שמואל הרופא" שבבאר יעקב נמלט במהלך תקיפתה של אחות במקום על ידי מטופל. בתיעוד ממצלמות האבטחה במוסד הרפואי נראה החשוד, כשהוא עומד ליד דלפק האחיות ולצדו המאבטח. כשהוא חשף בפני אנשי הצוות את הסכין שברשותו, המאבטח נראה בורח מיד - ואז החשוד התקרב לאחות ודקר אותה בבטנה. אותה האחות עדיין מאושפזת בבית החולים.

 

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "בניגוד לנאמר, החברות הניגשות למכרז נדרשו לקבוע את השכר למאבטחים בהתאם לתנאי השוק ובוודאי לא בגובה שכר המינימום".