BETA

29.07.2018

21:37

בעקבות ינשוף דיגיטלי חדש: עלייה בתפיסת נהגים שיכורים

לצעירים מתחת לגיל 24 אסור לנהוג גם עם רמת אלכוהול מזערית בדם, והמכשיר שהוכנס לשימוש מזהה גם את הכמויות הקטנות - דבר שהוביל לעלייה של פי 2 בלכידת הנהגים

מאז חודש אוגוסט בשנה שעברה, נתפסו 2,207 נהגים שיכורים, לעומת 1,127 בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. זאת לפי נתונים רשמיים של אגף התנועה.


החוק קובע כי לנהגים מתחת לגיל 24  ולנהגים מקצועיים של משאיות או אוטובוסים, אסור לנהוג גם עם כמות מזערית של אלכוהול בדם, רוב הנהגים שנתפסים כשהם עוברים על החוק הזה, הם הנהגים הצעירים חסרי הניסיון.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אילון שלו אמסלם, הילד שנדרס למוות בתל אביב
 

אילון שלו אמסלם, הילד שנדרס למוות בתל אביב(באדיבות המשפחה)

 


לפני הנתונים, בחודשים ינואר עד מארס ניתנו 377 דוחות בשנת 2017, ו-653 בשנת 2018. הסיבה לעלייה במספרים היא ככל הנראה הינשוף הדיגיטלי החדש שהמשטרה הכניסה לשימוש, שיודע לאתר גם את הכמויות הקטנות יותר של אלכוהול בדם. כך שייתכן שעד לא מזמן הייתה אותה כמות שיכורים בכביש, רק שלא היה איך לתפוס אותם.


בתוך כך, חבריו של אילון שלו-אמסלם בן ה-13, שנדרס למוות על ידי אדם החשוד שהיה שיכור, נפגשו היום (ראשון) לראשונה עם דניאל חכימי, הנער שנפצע באירוע הדריסה בתל אביב, ועם אביו.
 
"דניאל הצליח לשבת היום על כיסא גלגלים ואנו מקווים לשיפור במצבו בימים הקרובים", אמר אביו. "הם הלכו לאכול גלידה בנמל, החלטה של הרגע האחרון. הם עמדו על שפת המדרכה וחיכו לאור ירוק, הרכב נכנס בהם במהירות גבוהה לתוך המדרכה ופגע בהם בצורה חזקה. הם היו חברים טובים, התחושות שלו קשות מאוד".

 

אילון הובא מוקדם יותר היום למנוחות בבית העלמין לקריית שאול. אביו קובי ספד לו: "הלב שלי מתפוצץ, הראש מסרב להאמין, אתה ילד של החיים, לא ילד של מוות. אתה הילד שלי, הבכור שלי, אין נחמה. הכיצד? ילד כמוך? אוהב, כובש, החיוך שלך ממיס לבבות. נסיך שלי, קראתי לך בני היקר". אמו דקלה אמרה בקול שבור: "כל כך פחדתי מהסיוט הזה, בדיוק כזה. שתלך בכביש, ברחוב וידרסו אותך. לא יודעת למה, אבל זה היה הסיוט שלי תמיד והסיוט הזה הפך למציאות".

 

 דניאל חכימי, הילד שנפצע בתאונת הדרכים בת"א
 

דניאל חכימי, הילד שנפצע בתאונת הדרכים בת"א(חדשות עשר )

 


 
קודם לכן, הוריו של אלי בר זכאי, הנהג החשוד בדריסתו למוות של אילון, כתבו במכתב ששלחו להוריו של הנער כי החליטו "להקים עמותה לעילוי נשמתו של הנער שתיקרא 'נר אילון'". הוריו של הנהג כתבו כי "אנחנו לא מסוגלים לעכל את האסון הנורא. מאז התאונה אנחנו לא מצליחים לעצום עין וחשים שעולמנו חרב". לדבריהם, הנהג החשוד "בטראומה קשה וממרר בבכי". במקביל, בית המשפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו של הנהג עד ליום שלישי. במכתב כתבו ההורים כי "העמותה תספק עזרה לנזקקים בתחומים שונים". כמו כן, החליטה המשפחה "לקרוא פרקי משניות לעילוי נשמתו של הנער במשך כל השנה". ההורים כתבו כי הם "מקווים שבכך המשפחה היקרה תמצא נחמה והצער הנורא יפוג במעט".

 

בבדיקת הנשיפון של בר זכאי, נמדדו למעלה מ-600 מיקרוגרם אלכוהול לליטר אוויר נשוף. תוצאה של 280 מיקרוגרם ומעלה מהווה תנאי סף לשכרות. יש לציין כי לפי הפסיקה, בבדיקת נשיפון מתחשבים באחוז סטייה מרבי של 20 אחוזים אך במקרה הנוכחי, הדבר לא רלוונטי לאור התוצאה הגבוהה.
 
עורך דין אילון אורון, סנגורו של אלי בר זכאי, החשוד בדריסתו של הנער טען בדיון בתוכנית "בוקר אור" כי "המעשה שבו חשוד הלקוח שלי כולל בתוכו תוצאה נוראית שהוא ייקח איתו כל חייו, אבל עושים לו לינץ' תקשורתי". לדברי אורון, "המשפט לא צריך להיות באולפני הטלוויזיה, אלא בבית משפט. הוא לא סירב להיבדק והוא לא היה שיכור. עשו לו בדיקת מאפיינים, כולל הליכה על קו ישר, והוא עבר אותה בהצלחה".
 
מאשה פלומנבאום, סבתו של אילון, אמרה בשיחה עם חדשות עשר כי מבחינתה "לא מדובר בתאונת דרכים אלא במגה פיגוע" וכי "הנהג הוא רוצח שלקח כלי משחית בידו ופגע בצורה נוראית".


פלומנבאום הוסיפה כי "התנאים באזור התאונה מעולים ואין שום סיבה לעשות שם תאונה. יש שלושה מסלולים, אין סיכוי להסתנוור ולא היה שום צינור שהתפוצץ. כל עוד אתה נהג מהיישוב וראשך צלול זו אמורה להיות דרך נפלאה, אך אם אתה נוהג כשדמך מהול בסמים ואלכוהול אתה הופך לרוצח". כמו כן, סיפרה על החלטתו של נכדה להישאר בישראל ולא להצטרף למשפחתו בנסיעתה לתאילנד: "כשהם תכננו את החופשה שלהם הוא ביקש להישאר בארץ כדי לבלות עם חבריו. גם כששאלתי אותו אחרי שבוע אם הוא רוצה להצטרף אליהם הוא סירב ואמר שהוא נהנה מאוד".