BETA

29.07.2018

07:43

עודכן:

"ההתנגדות תימשך": בתום 8 חודשי מאסר - עהד תמימי שוחררה מהכלא

הנערה הפלסטינית סיימה לרצות את מאסרה, לאחר שהורשעה בתקיפת חיילים ובהסתה, ושבה לנבי סאלח. בהמשך היום תכנס מסיבת עיתונאים. ח"כ עודה: "נחישותה צריכה להדהד בעולם"

עהד תמימי בת ה-17, הצעירה הפלסטינית מהכפר נבי סאלח שבדרום השומרון שהורשעה בתקיפת חיילים ובהסתה ברשתות החברתיות, שוחררה הבוקר (ראשון) מכלא השרון, לאחר שסיימה לרצות מאסר של שמונה חודשים. תומכים רבים המתינו לה בנבי סאלח, שם החלו חגיגות עם הגעתה בשעות הבוקר. 

 

עם הגעתה למקום נמנעה תמימי מלמסור הצהרה, ורק מסרה כי בהמשך היום היא תערוך מסיבת עיתונאים, והוסיפה: "ההתנגדות תימשך עד שייגמר הכיבוש. האסירות בכלא כולן חזקות ואני מברכת את כל האנשים שעמדו איתי".

 

בני משפחתה של הנערה המתינו לה במחסום רנתיס, לשם הייתה צפויה להיות מובאת על ידי כוחות שב"ס, לפני שתשוב לביתה. עם זאת, על פי דיווחים בכלי התקשורת הערביים, היא הועברה ברכב צבאי הישר לנבי סאלח. זאת, על פי הדיווחים, במטרה למנוע חגיגות של בני משפחתה של תמימי ושל תומכיה במחסום. 

 

 

 

 
 
 
עהד תמימי עם הגעתה לנבי סאלח
 

עהד תמימי עם הגעתה לנבי סאלח לאחר שחרורה מהכלא (רויטרס)

 

 

יו"ר "הרשימה המשותפת", ח"כ איימן עודה, התייחס לשחרורה של תמימי בחשבון הטוויטר שלו: "המאסר הפוליטי של עהד תמימי לא שבר את רוחה ולא ישנה את העובדה שהעם הפלסטיני חי תחת כיבוש ויש להם את הזכות להגדרה עצמית ולחופש. הנחישות של עהד צריכה להדהד בישראל ובעולם כסמל לבני דורה - שנולדו לתוך המציאות הזו אבל לא נכנעים לה".

 

הציוץ של ח"כ עודה:

 

 עהד תמימי לאחר הגעתה לנבי סאלח
 

עהד תמימי לאחר הגעתה לנבי סאלח (רויטרס)

 

 

בתוך כך, שני אמני גרפיטי איטלקים ופלסטיני נוסף נעצרו לאחר שציירו את תמונתה של תמימי על גדר ההפרדה בבית לחם. הם ניסו להימלט ברכב מלוחמי מג"ב, אך כאמור נתפסו ונעצרו.

 

כזכור, לפני כחודשיים דחתה ועדת השחרורים בכלא רימונים את בקשתה של תמימי לשחרור מוקדם. זאת, בין השאר, לאור חוות דעת שב"כ, שהתנגד לקיצור שליש ממאסרה בנימוק כי מדובר בעבריינית אידיאולוגית מסוכנת, שיש להשאירה בכלא מטעמי הרתעה.

 

 מחסום רנתיס לאחר שחרורה של עהד תמימי
 

מחסום רנתיס לקראת שחרורה של עהד תמימי (רויטרס )

 

 

במהלך הדיון אמרה תמימי: "אצא מהכלא בראש מורם. חיילים הרגו היום את בן הדוד שלי עז א דין תמימי בן ה-21 בכפר נבי סאלח". בהחלטת הוועדה נכתב כי "לא ניתן להתעלם מחוות דעת השב"כ ומחומרת העבירות המיוחסות לאסירה ובעיקר נסיבותיהן ועמדת האסירה על כך שהיא תמשיך בדרך זו, איננה מתחרטת ולכן נותרה מסוכנותה בעינה". 

 

עוד הוסיפו כי אמנם מדובר בתקופת מאסר נותרת קצרה ביותר, אבל "לאור אי הבעת החרטה, אמת המידה המרכזית, כאשר הוועדה שוקלת שחרור מוקדם של אסיר, הינה חומרת העבירות ורכיב חשוב ביותר הוא הערכת המסוכנות, תוך שיקול כי יש להגן על כוחות הביטחון, אשר עושים מלאכתם יומם ולילה וחשופים לפגיעות חוזרות ונשנות בגופם".

 

פרקליטתה של תמימי, גבי לסקי, מסרה בתגובה: "לא מפתיע שהוועדה החליטה שלא לשחרר את עהד. כשהסברתי את מציאות הכיבוש שבה חיה עהד, אמרה הוועדה שזה לא דיון פוליטי. איך שוחרר שחרור מוקדם אלאור אזריה שירה במחבל מנוטרל ומחליטים שעהד, שסטרה לחייל, תישאר בכלא?".

 

 עאהד תמימי בבית המשפט, היום
 

עאהד תמימי בבית המשפט (רויטרס)

 

 

כחודשיים קודם לכן, דחה בית המשפט הצבאי בעופר את בקשתה של תמימי להישפט בדלתיים פתוחות, למרות היותה קטינה. הנימוק להחלטת בית המשפט הוא הגנה על תמימי בת ה-16, אך הסנגורית המייצגת אותה טענה אחרת. "מוזר שבית משפט החליט, לאחר שעהד נשלחה למעצר עד תום ההליכים ושמה כבר פורסם מכבר, שטובתה זה לנהל משפט הרחק מהעין הציבורית", אמרה אז עו"ד לסקי, "ההחלטה הזאת אמורה להגן על עהד, אך במקום זאת היא מגנה על בית המשפט".

 

נגד תמימי כאמור, הוגש כתב אישום בגין תקיפה והסתה. היא הואשמה בחמישה מקרים נוספים בהם תקפה את כוחות הביטחון, פרט למקרה שתועד. בנוסף הואשמה תמימי בהסתה בפייסבוק לביצוע פיגועים. כזכור, תמימי הודתה בעסקת טיעון בעבירת תקיפה ונדונה ל-8 חודשי מאסר. היא הפכה לסמל אצל פלסטינים רבים וראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אף קבע כי תמימי תהיה חברת כבוד במועצה הלאומית הפלסטינית, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק".