BETA

28.07.2018

23:03

סערת חוק הלאום: "לא רוצים הטבות, רוצים אזרחות עד הסוף"

העיתונאי רפיק חלבי תקף את החוק השנוי במחלוקת ב"המטה המרכזי". ח"כ ברקו הגנה: "אנשים פועלים בכנסת באופן חתרני". השר בנט על התפטרות בהלול: הכנסת לא תבכה על כך

חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה ניהלו אמש (שבת) דיון סוער סביב חוק הלאום ב"המטה המרכזי". העיתונאי רפיק חלבי, בן העדה הדרוזית, הסביר לנוכחים באולפן את מה שלדעתו שגוי ביסודו של החוק השנוי במחלוקת. "אני לא אזרח אחר במדינה שלי, זאת המדינה שלי", אמר חלבי. "איך אתם מסתכלים בעיניים של אחרים? לאן אתם מובילים את החרפה הזאת? אין מדינה בעולם שיש בה חוק יסוד או חוקה שאין בה שיוויון, חוץ מאשר מדינת ישראל. זאת תפיסה גזענית, הזויה ובלתי נסבלת. אני צריך לבקש שיוויון?"
 

על דברים אלו הוסיף בהמשך חלבי כי הדבר שהכי פגע בו בימים האחרונים הוא ההצעה לתקן את החוק או לתת לדרוזים הטבות. "אנחנו לא רוצים הטבות", הוסיף. "אנחנו רוצים את האזרחות שלנו עד הסוף".
 

"יש כאן מיעוט שמדבר על עצמו כמיעוט לאומני בתוך מדינת ישראל ורוצה הכרה בכך. אנשים פועלים גם בתוך הכנסת באופן חתרני", הציגה ח"כ ענת ברקו מהליכוד את הצורך בחקיקה. "החוק מעגן את מגילת העצמאות ואת סמלי המדינה. אנחנו מדינה יהודית ודמוקרטית".

 

 

 

 העיתונאי רפיק חלבי
 

העיתונאי רפיק חלבי(חדשות עשר )

 

 

ח"כ מירב בן ארי מכולנו, הסבירה לנוכחים את ההתנהלות של מפלגתה בטיפול בעניין וטענה כי מי שצריכים לשאת באחריות זה ראש הממשלה נתניהו. "משה כחלון לא מזגזג, אין פה עניין של זיגזוג. הראשון לזהות, ולומר שהולכים לטפל בזה, יחד עם ח"כ אכרם חסון מהסיעה שלנו, זה כחלון. ראש הממשלה היה זה שבא ודיבר על חוק הלאום".
 

ח"כ נחמן שי מהמחנה הציוני הוסיף כי "החוק הזה דרג את אזרחי מדינת ישראל. זה לא עניין פוליטי, זה בין אדם לאדם, איך נראית החברה הישראלית".

 

 חבר הכנסת זוהיר בהלול
 

חבר הכנסת זוהיר בהלול (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני) שהודיע אמש כי יתפטר מהכנסת במחאה על אישור חוק הלאום, הסביר לחדשות עשר את החלטתו. "מדובר בחוק הדרתי, התרסתי שמדרג את האזרחים על פי הסוג האתני שלהם ואנחנו כבר מדורגים באופן יצוק במיליון טון בתוך האדמה כאזרחים סוג ב' על פי ההגדרות ועל פי חוק היסוד הנתעב הזה", אמר בהלול.
 

חבר הכנסת הוסיף כי לגישתו, החוק "סותר משמעותית את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו שנחקק ב-1992" וכי "מדובר בבגידה בציבור הערבי". בהלול הסביר כי שלושה דברים הפריעו לו בחוק: היעדר המילה "שוויון", "הדרתה של שפה הערבית ממעמדה הרשמי" ו"הפיכת המדינה למדינה אתנית על טהרת האתניות היהודית".

מנגד, שר החינוך נפתלי בנט הצדיק בחשבון הטוויטר שלו את החוק ותקף את ח"כ בהלול. "יש עליהום בלתי מוצדק שכולל את התפטרות זוהיר בהלול שאמר שהזהות הפלסטינית שלו חזקה מהישראלית. כנסת ישראל לא תבכה על כך. שיתפטר", כתב בנט. "היה צריך לרתום מלכתחילה את הציבור הדרוזי וטוב שזה נעשה כעת. הכיוון לאיחוי עמם הוא חוק מיוחד המכיר בחשיבות הברית עם הדרוזים, הצ'רקסים וכל מיעוט שקושר גורלו למדינת ישראל, ולא שינוי חוק הלאום".

במקביל, מאות סופרים, משוררים, מחזאים, תסריטאים ואנשי ספרות יצאו אמש בקריאה לראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, לביטול חוק הלאום והתיקון המפלה את קהילת הלהט"ב בחוק לנשיאת עוברים. "חוק הלאום, לפיו מדינת ישראל היא מדינת הלאום של היהודים בלבד, מתיר באופן מפורש אפליה גזעית ודתית, מבטל את הערבית כשפה רשמית לצד העברית, אינו מזכיר דמוקרטיה כיסוד המשטר ואינו מזכיר שוויון כערך יסוד. ככזה, חוק הלאום מנוגד להגדרתה של המדינה כמדינה דמוקרטית, וסותר את מגילת העצמאות שעל בסיסה הוקמה המדינה. שני דברים שאין לאף כנסת זכות לעשות. כן קיבלה הכנסת את התיקון לחוק לנשיאת עוברים, תוך שהיא מדירה ממנו זוגות ויחידים חד-מיניים. שני חוקים אלה מדירים מן החברה הישראלית את הערבים, הנוצרים והמוסלמים, הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים, ופוגעים בזכות להורות של בני קהילת הלהט"ב. הם מצטרפים לשורה ארוכה של צעדים, שנקטה ממשלת ישראל בראשותך, ופגעו במגזרים נוספים של החברה הישראלית, ובהם היהדות הרפורמית והקונסרבטיבית, החולים והקשישים, ניצולי השואה והנכים, הנשים החד-הוריות, עולי אתיופיה, ועוד", נכתב בגילוי הדעת עליו חתמו, בין היתר א.ב. יהושע, עמוס עוז, צרויה שלו ואתגר קרת.