BETA

28.07.2018

15:10

 צחי הנגבי בשבתרבות
צחי הנגבי בשבתרבות,
יח"צ

צחי הנגבי: לא מעוניינים במבצע נוסף ברצועה

השר לשת"פ אזורי טען ב"שבתרבות" כי נתניהו וליברמן מתואמים בנוגע לתגובה בעזה, הדגיש כי חוק הלאום לא יתוקן, והבטיח שהתיקון לחוק הפונדקאות יוכנס במושב הבא

צחי הנגבי, השר לשיתוף פעולה אזורי (הליכוד), התייחס היום (שבת) באירוע "שבתרבות" בצור הדסה בהנחיית ורד ושלום ירושלמי למתיחות הביטחונית, לחוק הלאום, לחוק הפונדקאות ועל עתידה של הקואליציה.

 

"בשבועות האחרונים ניסינו להבהיר בעזה שאנחנו עולים מדרגה", התייחס הנגבי למתיחות בדרום. "אין סימן שאלה בנוגע ליציאה למבצע נוסף, לפי הקבינט, גם שר הביטחון לא רוצה שנצא למבצע בעזה. גם החמאס לא יורה מחוץ לעוטף, הוא פועל בזהירות. אין חילוקי דעות בנושא בין רה"מ ושר הביטחון על עוצמת התגובה".

 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה(חדשות עשר )

 

 

בנוגע למתיחות בגבול הצפון, הנגבי חזר על עמדת הממשלה, לפיה ישראל נחושה למנוע מאיראן להתבסס בסוריה. "ישראל לא מעורבת במאבקי הכוחות של השכנים הסורים", אמר. "פעלנו בעיקר בזירות אחרות ששייכות לחיזבאללה. ישראל לא מתערבת במלחמת האזרחים בסוריה. המדיניות שלנו היא למנוע את ההתפתחויות האיראניות בסוריה בכל מחיר. היכולות האיראניות יכולות להגיע ל-1,300 ק"מ והם מתבססים בסוריה, נפעל בכל מחיר שזה לא יקרה".

 

"חוק הלאום בוודאי לא נעשה על דרך של מחטף", התייחס השר למחאת הדרוזים. "התוצאה המעשית היא שהציבור הדרוזי מרגיש שנעשה לו עוול. צריך למצוא לזה מענה, אבל הוא לא יהיה באמצעות תיקון חוק הלאום, אלא לאפשר להם שוויון, חלוקת משאבים ליישובים הדרוזים. משיחות עם הדרוזים אני יודע שפחות מעניין אותם איזו הצהרה חוקית ויותר חשוב להם שלילדים שלהם תהיה אפשרות לבנות בכפרים וביישובים שלהם".

 

על השמטת הסעיף לפיו אבו יחידנים יוכלו להשתמש באם פונדקאית מחוק הפונדקאות, אמר כי "גם ככה אם היינו מכניסים את התיקון שיאפשר לזוגות גאים להשתמש בפונדקאות החרדים היו מפילים את החוק. ראש הממשלה אמר בצורה ברורה שאין סיבה להעביר חוק שייפול בוודאות". הנגבי הוסיף כי "אנחנו נכניס תוך מספר חודשים תיקונים לחוק הפונדקאות גם אם החרדים יתנגדו".

 

 יו"ר התנועה לאיכות השלטון עו"ד אליעד שרגא
 

יו"ר התנועה לאיכות השלטון עו"ד אליעד שרגא ( יח"צ)

 

 

השר לשיתוף פעולה אזורי אמר כי הוא משוכנע שהבחירות יתקיימו במועדן ולא לפני. "אם אחת המפלגות לא תשמור על המשמעת הקואליציונית יכול להיות שנגיע לבחירות מוקדמות. אם זה יהיה במארס, במאי או באוקטובר זה נראה לי פחות דרמטי", אמר. "זה תלוי למעשה בכל אחת מסיעות הקואליציה. ראש הממשלה מוכן לבחירות ורוצה בחירות , אך הקואליציה לא אפשרה לו את זה. מבחינת לוחות הזמנים הבחירות יתקיימו  לפני שייפול הפור בהקשר של הגשת כתב אישום. בהנחה שהסקרים אינם טועים ונתניהו ירכיב את הקואליציה הבאה - מה תהיה ההחלטה שלו במידה ותתקבל החלטה על הגשת כתב אישום. הדבר הנכון ביותר הוא להמתין להכרעה המשפטית".

 

 לסיכום, כשנשאל אם הוא מעוניין להתמודד על ראשות הממשלה, אמר שעידן נתניהו טרם הסתיים, אך "בבוא היום אני רואה עצמי יותר כשיר משאר חבריי להתמודד על ראשות הממשלה".

 

אחריו עלה לדבר, עו"ד אליעד שרגא יו"ר התנועה לאיכות השלטון, והתייחס לעובדה שהנגבי הורשע בפלילים ושב לכהן כח"כ ושר. "ישב פה אדם על הכסא לפני, אדם שהיום מכהן כחבר בקבינט, כולם מוחאים לו כפיים ואחר כך מתפלאים מדוע השחיתות עולה ופורחת בישראל", אמר. "פעם החברה הייתה מוקיעה אנשים שרק נפתחה חקירה נגדם, הנורמה נקבעת על ידי האנשים, הקהל. אותו קהל שימחא כפיים לשר הנגבי, אותו קהל שייבחר בראש מועצה שהוגש נגדו כתב אישום. אם אנחנו כחברה היינו באים ואומרים ששחיתות לא תכנס אצלנו בבית אז השר הנגבי לא היה חוזר לכנסת ישראל ולא היה יושב בקבינט. הנורמה לא נקבעת על ידי המחוקק, אלא על ידי האנשים שחיים בתוך העם הזה".

 

בתוך כך, דיבר שר הביטחון לשעבר, משה יעלון באירוע שבת תרבות ביהוד נוה, והתייחס לגזרת רצועת עזה. ״יש פה הסלמה שלצערי לא נתנו לה מענה מיד" טען יעלון. "כשאין לך אמצעי להשמיד כל רקטה, כל עפיפון או כל בלון תבערה, אתה חייב להפעיל את הנבוט באופן אפקטיבי ושקול כדי שהצד השני יבין שיש לזה מחיר. ברגע שהם ראו שאצלנו אמרו לא נורא שהשדות נשרפים,  הם הפכו את מה שהתחיל כיוזמה מקומית ליכולת מבצעית. היינו חייבים לגבות מהם מחיר כבר מזמן״.