BETA

28.07.2018

08:23

עודכן:

תיעוד הדקות הדרמטיות לאחר הפיגוע

צה"ל פשט על כפר המחבל מהפיגוע באדם; בקת"בים הושלכו על הכוחות

זה הלילה השני שבו כוחות הביטחון נכנסו לכובאר שבאזור רמאללה, לאחר הפיגוע שבו נרצח יותם עובדיה ושניים נוספים נפצעו. בהפרות הסדר נזרקו סלעים על הלוחמים

צה"ל פשט אתמול (שבת) על הכפר כובאר שבשומרון, ממנו יצא המחבל שרצח את יותם עובדיה ופצע שניים ביום חמישי, בהתנחלות אדם. הפרות סדר נרשמו בעת הפעילות, כאשר בקת"בים וסלעים נזרקו על הלחמים. כמו כן, דווח כי נרשמו מספר עימותים בין כוחות הביטחון לפלסטינים בכפרים נוספים באזור רמאללה. הכוחות החרימו כספים המיועדים לטרור וחומרי הסתה.

 

מדובר בלילה השני בו פעלו כוחות צה"ל באזור הכפר כובאר, שממנו יצא מוחמד טארק יוסף, נער בן 17. צה"ל תחקר אתמול את בני משפחת המחבל, החרים את אישוריהם ומיפה את ביתו לקראת הריסה. במסגרת הערכת המצב שהתקיימה ביום חמישי, ביצעו הכוחות כתר על הכפר ואף בוצעה חסימה של אחד הצירים המובילים לכפר. כמו כן, הוחלט כי כניסת פועלים מהכפר לעבודות ביישובים בגזרה לא תתאפשר במהלך היום.

 

  פעילות צה"ל בכפר כובר בעקבות הפיגוע באדם
 

פעילות צה"ל בכפר כובר בעקבות הפיגוע באדם (דובר צה"ל)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

במהלך הפעילות אתמול התפתחו הפרות סדר אלימות בהשתתפות כ-150 פלסטינים אשר השליכו סלעים ובקבוקי תבערה והבעירו צמיגים לעבר הכוחות, אשר הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל. 

 

מאות בני אדם ליוו אתמול למנוחות בבית העלמין הספרדי שבגבעת שאול את יותם עובדיה, שנרצח בפיגוע. עובדיה הותיר אחריו אישה ושני בנים בגילאי שנה ושלוש שנים. "הראש מסרב להאמין והלב נשרף", ספד לעובדיה דודו יצחק.

 

שר התיירות, יריב לוין, הגיע להלוויה כנציג הממשלה ונשא דברים. "רוחנו לא תישבר. אנחנו נמשיך לבנות ולהיבנות בכל רחבי ארצנו. הרוצח לא פעל בחלל ריק. האחריות היא של הרשות הפלסטינית. מי שמחנך לשנאה ישלם מחיר. אנו בטוחים בעוצמת ישראל כי בשעות קשות אלה. משפחה יקרה, עם ישראל כולו כואב אתכם. בשם הממשלה, אני מחזק ומבקש לאחל החלמה מהירה לפצועי הפיגוע. בחברה בה עבד יותר סיפרו על המקצועיות שלו במקום רגיש, מלמד על וישר ואמינות", אמר השר לוין.

 

יותם עובדיה, שנרצח בפיגוע באדם, עם אשתו טל וילדיו
 

יותם עובדיה, שנרצח בפיגוע באדם, עם אשתו וילדיו (באדיבות המשפחה)

 

 

נציג נוסף של הממשלה היה סגן שר הביטחון, אלי בן דהן. "כל מי שחשב שהרשות הפלסטינית היא הפתרון, אני אגיד לכם שהיא הבעיה. לא ייתכן מצב שילד בן 17 שכל גידולו וחינוכו מהגן הוא במערכת החינוך שמסיתה להרג יהודים ומלמדת שמי שהורג יהודים הוא יותר שהיד, יותר חשוב ומקבל משכורת יותר גבוהה".

 

המחבל טארק חדר לישוב אדם לאחר שקפץ מעל לגדר. הוא רצח את עובדיה בן ה-31, פצע גבר נוסף, נתקל גם בתושב אדם, אסף רביב, ופצע גם אותו בעת שזה ירה בו. הכפר כובאר הוא גם המקום ממנו יצאו המחבלים שרצחו את בני משפחת סולומון בחלמיש לפני שנה.

 

אמש פורסמה בחדשות עשר השיחה הראשונית למוקד המשטרה של אחת מתושבות המקום שנכחה בזירה. "הצילו, יש לי מחבל מתחת לבית, אני גרה ביישוב אדם ברחוב סביון", צעקה האישה. מוקדנית המשטרה ניסתה להרגיע אותה ושאלה "איך את יודעת שמדובר במחבל?". כמו כן, פורסמו גם הקלטות ממצלמות האבטחה ביישוב, בהן נשמעים קולות ירי וצעקות "תזמינו משטרה", "זוזו הוא מחבל" ו"תרחיקו את הילדים".

 

 הלוויתו של יותם עובדיה שנרצח בפיגוע באדם
 

הלוויתו של יותם עובדיה שנרצח בפיגוע באדם (רויטרס)

 

 

עדן נדב, שהתקשרה אמש למוקד המשטרה, סיפרה בחדשות עשר על הרגעים הדרמטיים: "שבכתי בחדרי ושמעתי צעקות. זה לא נדיר שיש צעקות ביישוב אז לא התייחסתי לזה ברצינות. אבא שלי התעורר משנתו וירד למטה. כשהסתכלתי מהחלון ראיתי שישנו ריב, אך לא ראיתי את הסכין. רק כשירדתי למטה ראיתי אותה. אבא שלי ביקש ממנו בצרחת לחזור הביתה", סיפרה.

 

נדב סיפרה כי "כחזרתי שוב למטה ראיתי את יותם עובדיה יוצא מהסמטה שבה הוא נדקר, לא הצלחתי לזהות אותו כיוון שהוא היה מכוסה בדם, וברגע שהגיע אלינו הוא התמוטט". על המחבל אמרה כי "פניו שידרו רוע ואכזריות". עוד הוסיפה כי "לא תיארתי לעצמי שזה יגיע עד לבית שלי. אני גרה ביישוב מוגן ולא חשבתי שזה יקרה".