BETA

27.07.2018

17:29

ליברמן: "הכדור נמצא בצד השני - לא ממליץ לחמאס להתעסק איתנו"

בביקור בדרום, אמר שר הביטחון כי "צריך לעבור שלב" בעוצמת התגובה של צה"ל. הוא תקף את הארגון הפלסטיני: "התקציב כולו משועבד לרקטות" • שני עזתים נהרגו בעימותים בגבול

שר הביטחון אביגדור ליברמן ביקר היום (שישי) בקיבוץ אור הנר שבעוטף עזה ושלח מסר מאיים לחמאס: "ישראל לא רוצה להיגרר למלחמה, אנחנו עושים הכל כדי למנוע מערכה רחבה, אבל הכדור נמצא בצד השני". ליברמן הבהיר: "אני ממליץ לחמאס להתנהג בחוכמה ולא להכריח אותנו לעשות את מה שאנחנו יודעים לעשות". הוא הוסיף כי הוא "מקווה שסוף השבוע יהיה שקט. אם כאן יהיה 'צבע אדום' – אז בצד השני יהיה צבע אדום חזק יותר".

 

ליברמן התייחס לביקורת שהופנתה כלפי תגובת צה"ל בסבב ההסלמה האחרון: "מסוף חודש מארס, עת התחילו החיכוכים על הגדר, הצד השני, למרות כל הפרובוקציות שלו ספג יותר מ-150 הרוגים וכחמשת אלפים פצועים. במקביל צה"ל תקף את תשתיות הטרור של חמאס, הרס אתרי ייצור ואחסון ומתחם אימונים. כמו כן, אנחנו מחזקים את הפיקוח על מעבר כרם שלום". שר הביטחון הוסיף כי "כשאני מסתכל על המצב, אני חושב שיש תגובה עוצמתית יותר. אם צריך לעבור עוד שלב? אני חושב שכן".

 

 

 

 

 

"המשבר הנוכחי ביחסים בין ישראל לחמאס נובע קודם כל מהחלטתו של יו"ר הרשות אבו מאזן לקצץ 300 מיליון דולרים מתקציב הרצועה", עוד טען ליברמן, "חמאס לא מוכן להעביר דולר אחד לטובת האזרחים, החינוך או הבריאות, אלא כל התקציב משועבד לייצור רקטות ומנהרות".

 

ליברמן תקף את מנהיגי חמאס, ואמר: "בבתים של יחיא סינוואר ואסמאעיל הנייה יש חשמל ומים 24 שעות ביממה. לא חסר להם שום דבר והם מנצלים בצורה צינית את מצוקת האזרחים כדי לשסע אותם באזרחי ישראל". הוא הבהיר כי "אם הם חושבים שהם יוכלו להמשיך במצב הזה במשך תקופה ארוכה – הם טועים".

 

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור בעוטף עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור בעוטף עזה(אריאל חרמוני, משרד הביטחון )

 

 

ליברמן התייחס לביקורת כלפי מדיניות ישראל ביחס לרצועת עזה, ואמר: "הקהילה הבין-לאומית מבקשת מאיתנו להעביר כסף לתושבי הרצועה. זה אבסורד. אנחנו נשתדל לעשות את מה שמוטל עלינו, כלומר לדאוג קודם כל לביטחון אזרחי ישראל". שר הביטחון אמר כי "בעוד שכאן אנשים מתעסקים בחיים, ביצירה ובעבודה. שם מתעסקים במוות, בעוני ובשנאה".

 

שר הביטחון התייחס למציאות הביטחונית המורכבת בחודשים האחרונים: "המהומות שאירעו בהר הבית מוקדם יותר היום הם רק אילוסטרציה למצב הביטחוני הנפיץ איתו אנחנו מתמודדים. רק בימים האחרונים היה לנו מקבץ אירועים שהבליט זאת. אני חושב שאנחנו עושים את המקסימום כדי להתמודד עם האיומים והאתגרים. האופציה הכי טובה לכל הצדדים היא לחיות איתנו בשלום".

 

בתוך כך, כלי טיס של חיל האוויר ביצע תקיפה לעבר חוליית מחבלים ששיגרה בלוני תבערה בצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל. כמו כן, משרד הבריאות הפלסטיני דיווח על שני הרוגים ועוד כ-85 פצועים, בהם שלושה פרמדיקים, כתוצאה מעימותים עם כוחות צה"ל בסמוך לגדר. ההרוגים הם ראזי מוחמד אבו מוסטפא, בן 43, ומג'די רמזי א-סוטרי, בן 14. כמו כן, חמישה מהפצועים במצב קשה. 

 

במהלך שעות אחר הצהריים הגיעו כ-7,000 פלסטינים למספר מוקדים לאורך גבול רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי הפלסטינים יידו אבנים והבעירו צמיגים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת. כמן כן, הושלכו לעבר הכוחות מטעני צינור, בקבוק תבערה ורימון שנפלו בשטח הרצועה. כוח צה"ל זיהה מספר חשודים שהתקרבו לגדר המערכת, חיבלו בה וחזרו לשטח הרצועה. משעות הבוקר פרצו עשר שריפות בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. כמו כן, הבוקר חודשו העבודות במרחב הגדר ונמשכת הפעילות לבניית תשתיות ההגנה