BETA

27.07.2018

13:16

עודכן:

"נרצח רק כי הוא יהודי": יותם עובדיה שנרצח באדם הובא למנוחות

מאות ליוו למנוחות בבית העלמין הספרדי בגבעת שאול את תושב ההתנחלות שנרצח בפיגוע אמש. סגן השר בן דהן תקף: "הרשות הפלסטינית היא לא הפתרון - היא הבעיה"

דרכו האחרונה: מאות בני אדם ליוו למנוחות היום (שישי) בבית העלמין הספרדי שבגבעת שאול את יותם עובדיה, שנרצח אמש בפיגוע בהתנחלות אדם. עובדיה הותיר אחריו אישה ושני בנים בגילאי שנה ושלוש שנים. "הראש מסרב להאמין והלב נשרף", ספד לעובדיה דודו יצחק.

 

שר התיירות, יריב לוין, הגיע להלוויה כנציג הממשלה ונשא דברים. "רוחנו לא תישבר. אנחנו נמשיך לבנות ולהיבנות בכל רחבי ארצנו. הרוצח לא פעל בחלל ריק. האחריות היא של הרשות הפלסטינית. מי שמחנך לשנאה ישלם מחיר. אנו בטוחים בעוצמת ישראל כי בשעות קשות אלה. משפחה יקרה, עם ישראל כולו כואב אתכם. בשם הממשלה, אני מחזק ומבקש לאחל החלמה מהירה לפצועי הפיגוע. בחברה בה עבד יותר סיפרו על המקצועיות שלו במקום רגיש, מלמד על וישר ואמינות", אמר השר לוין.

 

נציג נוסף של הממשלה היה סגן שר הביטחון, אלי בן דהן. "כל מי שחשב שהרשות הפלסטינית היא הפתרון, אני אגיד לכם שהיא הבעיה. לא ייתכן מצב שילד בן 17 שכל גידולו וחינוכו מהגן הוא במערכת החינוך שמסיתה להרג יהודים ומלמדת שמי שהורג יהודים הוא יותר שהיד, יותר חשוב ומקבל משכורת יותר גבוהה".

 

יותם עובדיה, שנרצח בפיגוע באדם, עם אשתו טל וילדיו
 

יותם עובדיה, שנרצח בפיגוע באדם, עם אשתו וילדיו(באדיבות המשפחה )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המחבל, מוחמד טארק יוסף, נער בן 17, חדר לישוב אדם לאחר שקפץ מעל לגדר. הוא רצח את עובדיה בן ה-31, פצע גבר נוסף, נתקל גם בתושב אדם, אסף רביב, ופצע גם אותו בעת שזה ירה בו. הכפר כובאר הוא גם המקום ממנו יצאו המחבלים שרצחו את בני משפחת סולומון בחלמיש לפני שנה.

 

רביב, תושב ההתנחלות שירה במחבל סיפר לחדשות עשר על התקרית שבמהלכה גם נפצע. "יצאתי לרכיבת אופניים לילית ושמעתי צעקות ומריבות. הייתי בטוח שאלה כמה ילדים מהשכונה שעושים קצת רעש. באיזשהו שלב אני מתחיל להבין שזה קצת יותר ממכות וכשהתקרבתי לראות מה מתרחש, פגשתי במחבל. הוא נעמד מולי, שאלתי אותו למה יש מכות ופתאום הוא הוציא סכין ודקר אותי בכתף", סיפר רביב.

 

  פעילות צה"ל בכפר כובר בעקבות הפיגוע באדם
 

פעילות צה"ל בכפר כובר בעקבות הפיגוע באדם (דובר צה"ל )

 

 

"הוא ניסה לדקור שוב, התחמקתי ממנו, הוצאתי את האקדח מהתיק ויריתי בו ירייה אחת. ראיתי שהוא לא נופל, ומתקדם לכיוון שלי, כיוונתי למרכז מסה ויריתי בו עוד 2-3 יריות והוא נפל. אשתי יצאה ושאלה מה קרה, אז אמרתי לה שיש מחבל שדקר אותי, שתזמין אמבולנס", הוסיף", "הוא כנראה נכנס דרך הגדר ודקר את האנשים שהוא ראה. אני כנראה האדם השלישי שהוא פגש. עשיתי את מה שעשיתי. את מה שהיה צריך לעשות. לא יודע להסביר את התגובה שלי. במצב הזה כנראה שאין לך הרבה ברירות - זה או אתה או הוא. אין סיטואציה של פחד".

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הודיע כי הנחה לקדם תוכנית להקמת 400 יחידות דיור באדם בעקבות הפיגוע. "התשובה הטובה ביותר לטרור היא תנופת התיישבות ביהודה ושומרון, ולכן הנחתי הבוקר לקדם תוכנית להקמת 400 יחידות דיור בישוב אדם ולאשר אותה במוסדות התכנון כבר בשבועות הקרובים", כתב בטוויטר. יו"ר האופוזיציה הנכנסת, ח"כ ציפי לבני, הגיבה להודעת ליברמן: "אמירה פוליטית מופקרת ומתסיסה של שר הביטחון שפוגעת בביטחון. התבלבלו אצלך היוצרות - ביטחון נותן צה״ל עליו אתה אחראי ולא אזרחים (גם אם להנהגתם כוח פוליטי). במקום לגזור על עצמנו חיים משותפים יחד עם הטרור, צריך לפעול נגדו ולהיפרד ממנו".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כתב בטוויטר: "בשם כל עם ישראל אני מבקש לשלוח תנחומים למשפחתו של יותם עובדיה ז״ל, שנרצח בפיגוע טרור אמש ביישוב אדם. יותם הותיר אחריו את אשתו טל ואת שני ילדיו, הראל ואיתי. כולנו מתפללים גם לרפואתו של הפצוע הנוסף בפיגוע. יהי זכרו של יותם ברוך ונצור בליבנו תמיד".

 

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, גינה את הפיגוע: "אני מזועזע לשמוע על מתקפת הטרור הברוטלית באדם. לבי ותפילותיי עם המשפחות. כל החיים קדושים אבל רצח שתוכנן מראש קורא לגינוי. אני לא שומע כזה מההנהגה הפלסטינית".

 

במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל באזור הכפר כובאר, שממנו יצא המחבל. צה"ל תחקר את בני משפחת המחבל, החרים את אישוריהם ומיפה את ביתו לקראת הריסה. במסגרת הערכת המצב שהתקיימה אמש, ביצעו הכוחות כתר על הכפר ואף בוצעה חסימה של אחד הצירים המובילים לכפר. כמו כן, הוחלט כי כניסת פועלים מהכפר לעבודות ביישובים בגזרה לא תתאפשר במהלך היום. במהלך הפעילות התפתחו הפרות סדר אלימות בהשתתפות כ-150 פלסטינים אשר השליכו סלעים ובקבוקי תבערה והבעירו צמיגים לעבר הכוחות, אשר הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. לא היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל.