BETA

26.07.2018

22:58

הירדנים חוששים: ישראל מנסה להתחמק מפרויקט תעלת הימים המשותף

בממלכה פנו לארה"ב, השותפה גם היא לפרויקט ההתפלה והתשתיות, על מנת שתפעיל לחץ על ממשלת נתניהו. בכירים בבית הלבן: "ישראל צריכה לעמוד במילתה או להביא הצעה חלופית"

מחלוקת חדשה מעיבה לאחרונה על היחסים בין ישראל וירדן. בארמון המלוכה שברבת עמון חוששים שישראל מנסה להתחמק מהפרוייקט המשותף להקמת תעלת הימים בין ים סוף לים המלח. בעקבות תלונות ירדניות, מפעיל הבית הלבן לחץ על ישראל לעמוד במילתה ולאשר את ביצוע הפרויקט.

 

פרויקט תעלת הימים לחיבור ים סוף לים המלח, שזכה לכינוי "Red-dead", מתוכנן לקום כולו בשטח ירדן. הפרויקט כולל מתקני התפלת מים, ייצור אנרגיה ותיירות, אמור גם לשקם את ים המלח המתייבש ולשדרג את מערכת היחסים האסטרטגית בין שתי המדינות.

 

כבר לפני כמה שנים נחתם הסכם בין ישראל לירדן בנושא, נגזרו סרטים ופורסמו הודעות חגיגיות, אולם במהלך משבר השגרירות החליטה ישראל להקפיא את הפרויקט. כאשר הסתיים המשבר, ציפו הירדנים שהפרויקט יופשר ויעבור לשלב הבא - פרסום מכרז בינלאומי, אלא שהדבר לא קרה חרף פניות ירדניות חוזרות ונשנות.
 

 נתניהו עם המלך עבדאללה
 

נתניהו עם המלך עבדאללה (רויטרס)

 


>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


שבעה פקידים ישראלים בכירים, שמעורים בנושא, אך ביקשו לשמור על עילום שם בשל הרגישות המדינית, תיארו בפני חדשות עשר את מה שהתרחש מאחורי הקלעים בחודשיים האחרונים במגעים בין ישראל, ירדן וארצות הברית על פרויקט תעלת הימים.

 

הפקידים ציינו כי בתחילת יוני הגיע יועצו הכלכלי הבכיר של ראש הממשלה נתניהו, אבי שמחון, לפגישה ברבת עמון עם שר המים הירדני. שמחון, מתנגד ותיק לפרויקט תעלת הימים, סבור כי התועלת ממנו אינה מצדיקה את עלותו היקרה. הוא הציע לבני שיחו פרויקט חלופי אותו כינה "Med-Dead" שבמסגרתו יוקם צינור בשטח ישראל, שיחבר בין הים התיכון לים המלח.

 

הירדנים נדהמו מהזיג זג הישראלי ומההצעה, שזורקת לפח הסכם חתום ועבודה של שנים - ודחו אותה על הסף. ארמון המלוכה הירדני פנה לבכירים בבית הלבן והעביר מסר חריף לפיו ישראל מנסה לברוח מהפרויקט. הירדנים ביקשו מהאמריקנים להתערב, וזאת לאור העובדה שממשלת ארצות הברית שותפה להסכם להקמת הפרויקט, ואפילו צפויה לממן את הקמתו בסכום של 100 מיליון דולר.

 

שבועיים לאחר ביקורו של היועץ הכלכלי שמחון ברבת עמון, הגיע לשם ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישה פומבית ראשונה מזה ארבע שנים עם המלך עבדאללה. במהלך הפגישה, העלה נתניהו שוב את הצעתו של שמחון, אך לא הציג אותה כתחליף לתעלת הימים.

 

 ים המלח

הפרוייקט אמור לשקם גם את ים המלח (אפרת קרסנר)

 

נוסף על כך, הפקידים הישראלים הבכירים ציינו כי המלך עבדאללה דחה גם הוא את ההצעה והבהיר כי יש להשלים את פרויקט תעלת הימים לפני כל פרויקט אחר. המלך אמר לנתניהו: "אני צריך ממך תשובה תוך 60 עד 90 יום. אם תרצו לפרוש מהפרויקט אנחנו נקדם אותו לבד".

 

האמריקנים מצידם, הצטרפו גם הם ללחץ על ישראל. השגריר בירושלים דיוויד פרידמן ויועציו הבכירים של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלאט, הבהירו ללשכת נתניהו כי ארצות הברית מחויבת לפרויקט, ומצפה מישראל לעמוד במחויבות שלה. בכירים בבית הלבן אישרו את הפרטים ואף העבירו מסר פומבי לנתניהו: "ארצות הברית מוכנה לקבל הצעה ישראלית חלופית כל עוד היא מקובלת גם על ירדן. אם אין הצעה כזו, אנו מצפים שישראל תעמוד במילתה ובהסכם תעלת הימים עליו חתמה".

 

נתניהו עדיין לא קיבל החלטה, שמשמעותה היא מדינית וגם כלכלית, שכן ישראל תצטרך להקציב לפרויקט, בשלב הראשון, כ-140 מיליון דולר. שר בכיר בקבינט אמר שנתניהו לא אוהב את פרויקט תעלת הימים מבחינה כלכלית אך מבין שהוא חייב אותו מבחינה מדינית. פקיד ישראלי בכיר אמר כי ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורביץ, צפוי להציג המלצות בנושא תוך כמה שבועות והמגמה ככל הנראה היא לאשר את הפרויקט.

 

ברבת עמון מודאגים מאוד, אך בירושלים מנסים להרגיע. גורם מדיני בכיר אמר לחדשות עשר כי בשבועות הקרובים תתקבל החלטה. "אנחנו לא מתכחשים להסכמים ורוצים לעשות את הדבר הכי טוב גם לירדן וגם לישראל", אמר הבכיר. "הנושא מטופל בדרגים הכי גבוהים ואנו מקווים שיסתיים על הצד הטוב ביותר בהקדם".