26.07.2018

18:15

שר הביטחון אביגדור ליברמן
שר הביטחון אביגדור ליברמן,
אריאל חרמוני, משרד הביטחון

המרוץ לרמטכ"לות נפתח: שר הביטחון יחל בהליך בחירת המועמדים

סגן הרמטכ"ל אביב כוכבי נחשב למועמד המוביל לתפקיד, שיתפנה בתום כהונת איזנקוט ב-31 בדצמבר. הליך הבחירה יכלול 6 שלבים. ליברמן: "מועמדים מצויינים, אבחר בטוב ביותר"

לקראת סיום כהונתו של הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט ב-31 בדצמבר, הודיע היום (חמישי) שר הביטחון אביגדור ליברמן כי בשבוע הבא יחל הליך בחירת הרמטכ"ל החדש. סגן הרמטכ"ל הנוכחי, אלוף אביב כוכבי, נחשב למועמד המוביל לתפקיד. עוד מועמדים גם סגן הרמטכ"ל הקודם יאיר גולן, וכן האלופים איל זמיר וניצן אלון.
 

הליך בחירת הרמטכ"ל שגובש על בסיס חוות דעת הפרקליטות הצבאית, יכלול שישה שלבים. ראשית תתבצע התייעצות עם בכירים לשעבר ובהם ראשי ממשלה, שרי ביטחון, רמט"כלים ומפקדים בכירים כשבשלב העוקב תתקיים התייעצות עם הרמטכ"ל המכהן, גדי איזנקוט.


בשלב השלישי יתבצעו ראיונות עם המועמדים לתפקיד ובשלב הרביעי תשלח רשימת המועמדים לאישור "הוועדה המייעצת למינויים ולתפקידים בכירים", על מנת לוודא שכולם עומדים בדרישות הוועדה וכשירים לביצוע התפקיד. בשלב החמישי, שר הביטחון ליברמן יגבש את עמדתו ויתייעץ עם ראש הממשלה נתניהו ולאחר מכן, בשלב הסופי, תובא ההחלטה על המינוי לאישורה של הממשלה.
 

 קורס קצינים
 

יסיים את תפקידו ב-31 בדצמבר. הרמטכ"ל גדי איזנקוט (דו"צ)

 


"לקראת סיום הכהונה אתחיל בימים הקרובים בסבב התייעצויות ופגישת מועמדים כדי לבחור את הרמטכ"ל הכי טוב לצה"ל", אמר היום ליברמן. "הצבא ימשיך להתמודד בשנים הקרובות עם איומים הולכים ומתגברים בכמה חזיתות, קרובות ורחוקות. למינוי הרמטכ"ל תהיה משמעות קריטית בעיצובו של צה"ל אל מול האתגרים הרבים. למזלנו, יש לנו מועמדים מצוינים. הליך הבחירה יהיה סדור, שקול ואחראי ובסופו אבחר את הרמטכ"ל הטוב ביותר, שיידע להוביל את צה"ל לניצחון בשדה הקרב".

בתוך כך, מדובר צה"ל נמסר אתמול  כי תת אלוף עופר וינטר ימונה לתפקיד המזכיר הצבאי לשר הביטחון אביגדור ליברמן. וינטר, ששימש מפקד חטיבת גבעתי במבצע "צוק איתן" ומשמש כיום כראש מטה פיקוד מרכז, יחליף את יאיר קולס, שמילא את התפקיד בשנים האחרונות. עוד נמסר מדובר צה"ל כי "מועד ההחלפה יסוכם בקרוב".

 

וינטר, שמחזיק בתפקידו הנוכחי כשנתיים ועשרה חודשים, לא קודם לתפקיד חדש בסבב המינויים הקודם שנערך לפני חודש וחצי. במבצע "צוק איתן" הוביל את חטיבת גבעתי ושמו עלה לכותרות לאחר שהפיץ דף למפקדים שממנו עלה כי מבחינתו מדובר במלחמה דתית. מאז הובילו גורמים בימין קמפיין תקשורתי למען קידומו.