BETA

26.07.2018

14:50

חוק הלאום: הממשלה תגבש "תוכנית שתבטא המחויבות לדרוזים"

בעקבות מחאת הדרוזים, נתניהו, ליברמן וכחלון נפגשו עם חברי הקואליציה בני העדה, והסכימו על גיבוש התוכנית • לבני נועדה עם ראש העדה הדרוזית. "רוצים שוויון לכולם"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס היום (חמישי) בצהריים דיון בנושא חוק הלאום השתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, שר האוצר כחלון, שר התקשורת איוב קרא והח"כים חמד עמאר (ישראל ביתנו) ואכרם חסון (כולנו) מהקואליציה. זאת, בעקבות מחאת הלוחמים הדרוזים נגד חוק היסוד, שמפלה, לטענתם, אזרחי המדינה שאינם יהודים.

.   

מטעמו של ראש הממשלה נמסר כי בתום ההתייעצויות תגובש תכנית שתתן ביטוי למחוייבות העמוקה של מדינת ישראל לציבור הדרוזי. אותה התוכנית צפויה לכלול בין היתר טיפול בסוגיית הרס הבית והקצtת תקציבים. מחר ייפגש נתניהו עם שייח' מוואפק טריף, ראש העדה הדרוזית.

 

 חברת הכנסת ציפי לבני בפגישה עם מוואפק טריף, ראש העדה הדרוזית
 

חברת הכנסת ציפי לבני בפגישה עם מוואפק טריף, ראש העדה הדרוזית(דוברות המחנה הציוני )

 

 

"ראש הממשלה הביע את אהדתו ותמיכתו בעדה הדרוזית, בחיבוק חם שהיה בשיחה, שבא לידי ביטוי בהתייעצות שקיים היום ושיקיים מחר עם ההנהגה הרוחנית ובהמשך עם הקצינים הדרוזים", אמר השר קרא בתום השיחה. "זאת, כדי להביא להחלטה לקיבוע מעמדה של העדה הדרוזית לרבות זכויויתיה בשל תרומתה למדינת ישראל. אני מקווה שעד יום ראשון יתקבלו ההחלטות המחייבות".

 

ראש האופוזיציה הנכנסת, ח"כ ציפי לבני, נפגשה היום עם טריף, ושוחחה עמו על מחאת הדרוזים סביב חוק הלאום. "הברית בינינו היא לא ברית דמים היא חייבת להיות ברית שווים", אמרה לבני בפתח הפגישה. "הבאתי איתי את מגילת העצמאות. היא הבסיס עליו הוקמה מדינת ישראל. הדרוזים היו שותפים עוד לפני הקמת מדינת ישראל ולא צריך להמציא שום דבר".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"שוויון לא חל על חלק אלא על כולם" הוסיפה לבני. "זאת מגילת העצמאות וכל אזרח ישראלי מאמין בזה. אני לא מאמינה בתיקון לקבוצה אחת אלא לכולם".

 

 ח"כ אכרם חסון לפני הפגישה עם נתניהו
 

ח"כ אכרם חסון לפני הפגישה עם נתניהו( חדשות עשר)

 

 

"אני מודה לך על הביקור", השיב השייח' טריף. "יש לך ניסיון רב ומאחל לך הצלחה בתפקיד החדש. משמחת אותי מאוד אחדות בעם ולשם אני שואף. אני מקבל מכל הארץ ומכל הקשת הפוליטית חיזוקים של אנשים שרק  רוצים שוויון לכולם. מגילת העצמאות זה המענה לכולם".

 

גורמים בסביבת נתניהו אמרו אתמול כי "ראש הממשלה נתניהו ייפגש עם נציגי העדה הדרוזית מתוך הערכתו הרבה לבני העדה ולתרומתה האדירה למדינת ישראל. יש צורך להסביר את הדברים ולנקות את רעשי הרקע - אך לא יהיה שינוי בחוק הלאום".

 

 ראש הממשלה נתניהו במפגש עם מתגייסים בבקו"ם
 

ראש הממשלה נתניהו במפגש עם מתגייסים בבקו"ם(חדשות עשר )

 

 

מוקדם יותר, אמר שר התקשורת, איוב קרא, אמר כי "צר לי שחוק הלאום מתפרש לא נכון על ידי גורמים אינטרסנטים ופופוליסטים כדי לפגוע בממשלה". "אני מאמין בראש הממשלה שיפעל ויזום מהלך שיראה כמה הוא והממשלה שעומד בראשה מוקירים ומעריכים את תרומתה של העדה הדרוזית לביטחון ישראל", אמר. "העדה הדרוזית צריכה לאחד את השורות לפעולות מחאה נגד הפגיעה באחינו הנרצחים יום יום בסוריה וממשלת ישראל תגן על כל דרוזי גם מחוץ לגבולות ישראל".

 

אנואר סעד, ממובילי מחאת הלוחמים הדרוזים, אמר לחדשות עשר: "לפני קום המדינה, העדה הדרוזית החליטה לתת את מיטב בניה על מנת להקים מדינה שהערכים שלה זה שוויון ודמוקרטיה. פתאום מגיע חוק שמוציא את הערך המרכזי - דמוקרטיה. אנחנו מאוד כועסים על זה שהמדינה החליטה לחקת את מגילת העצמאות ולהפוף אותה לחוק ריק מתוכן".

 

שר החינוך נפתלי בנט התייחס אתמול בטוויטר למחאת הדרוזים: "לאחר שיחות עם רבים מאיתנו הדרוזים, עולה שאופן החקיקה של חוק הלאום פגע מאוד דווקא בהם ובמי שגורלו נקשר למדינת ישראל. זו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל. אלו אחינו לדם העומדים עמנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עמנו ברית חיים". עוד הוסיף יו"ר הבית היהודי ואחד מבכירי הקואליציה כי "עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע".

 

 

"חוק הלאום" עבר בכנסת בשבוע שעבר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".