BETA

25.07.2018

20:53

השר כץ: ארדואן מנוול שמממן את חמאס – אבל לא לנתק עמו יחסים

בהקלטה שהגיעה לידי חדשות עשר טוען כץ כי המנהיג הטורקי "טובח בכורדים - ואז מטיף לנו מוסר". זאת, לאחר שארדואן השווה בין ההנהגה הישראלית להיטלר, על רקע "חוק הלאום"

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני השר ישראל כץ תקף אתמול (שלישי) בחריפות את נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, לאחר שזה השווה בין ההנהגה הישראלית לאדולף היטלר על רקע הביקורת נגד אישור "חוק הלאום" בישראל. בהקלטה שהגיעה לידי חדשות עשר מחנוכת מטה של מועמד "הליכוד-סיעת יחד, בפרדס חנה-כרכור, יואב קעטבי, נראה כץ כשהוא טוען כי ארדואן הוא "חתיכת חוצפן, מנוול רשע".

 

כץ המשיך וכינה את המנהיג הטורקי "שונא ישראל, איש 'האחים המוסלמים', טרוריסט שמממן ומחזיק את חמאס בטורקיה". הוא הוסיף: "אני אומר לכם שמשם יוצאים פיגועים נגד ישראל. הוא טובח בכורדים, כולא אותם, עושה להם טרנספר בצפון סוריה - ואז הוא בא להטיף לנו מוסר".

 

 ישיבת ממשלה
 

נתניהו וכץ (רויטרס)

 

 

בהתייחסות לביקורת על המדיניות הישראלית כלפי רצועת עזה, טען כץ: "אנחנו לא מפעילים פסיק מהעוצמה שלנו, עושים את זה בשיקול דעת. הרי יכולים גם למעוך אותם. תארו לעצמכם שהם היו שכנים של פוטין מה היה קורה להם". השר המשיך: "הוא משווה אותנו לנאצים? חתיכת מנוול, רודן". 

 

עם כל זאת, הבהיר כץ כי הוא אינו תומך בניתוק היחסים הדיפלומטיים עם טורקיה. "אנחנו מספיק חכמים ואחראים גם כדי לקיים את הדברים ולהפריד", טען. "שמעתי מישהו מהאופוזיציה אומר לנתק איתו את היחסים. סך הכול, צריך להבין באזור הזה יש מונח שנקרא 'פרנמיז', ידידים-אויבים".

 

בכנס עם חברי מפלגתו באיסטנבול שנערך אתמול, אמר ארדואן כי "רוחו של היטלר הופיעה מחדש בקרב גורמים בממשל הישראלי". לדבריו, "ישראל הראתה שהיא מדינת טרור והעבירה חוק שנותן לגיטימציה לדיכוי ולביצוע מעשים פושעים נגד העם הפלסטיני באמצעות טנקים". עוד הוסיף כי "חוק הלאום הראה כי ישראל היה המדינה הציונית, הפשיסטית והגזענית ביותר".

 

 ארדואן ורעייתו לאחר שניצח בבחירות
 

ארדואן ורעייתו לאחר שניצח בבחירות (רויטרס )

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריו של נשיא טורקיה, וטען כי "ארדואן טובח בסורים ובכורדים וכולא רבבות מאזרחיו בכלא. העובדה שה'דמוקרטור' הגדול ארדואן תוקף את חוק הלאום, זו המחמאה הגדולה ביותר לחוק זה". לדבריו, "טורקיה, תחת שלטונו של ארדואן, הופכת לדיקטטורה חשוכה, ואילו ישראל שומרת בקפדנות על שוויון זכויות לכל אזרחיה, גם לפני החוק וגם אחרי החוק".

 

זו אינה ההתייחסות הראשונה של טורקיה נגד החוק השנוי במחלוקת. בשבוע שעבר גינו גורמים באנקרה את החוק וטענו כי "אין לקבל צעד גזעני זה, שמכוון למחוק מבחינה חוקית את העם הפלסטיני ממולדתו". גם באיחוד האירופי נמתחה ביקורת על החוק. "אנו מודאגים והבענו את הדאגה הזו בפני הרשויות בישראל עימן נמשיך לנהל דיאלוג בנושא", אמרה שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני. "היינו מאוד ברורים שפתרון שתי המדינות הוא הדרך היחידה להתקדם קדימה שצריך להימנע מכל צעד שיסבך או ימנע את ההתקדמות".

 

"חוק הלאום" עבר בכנסת ביום חמישי לפנות בוקר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".