BETA

25.07.2018

19:50

מחאת הדרוזים: נתניהו יכנס דיון - אך לא ישנה את "חוק הלאום"

בדיון ישתתפו גם ליברמן, קרא וח"כים דרוזים מהקואליציה. גורמים בסביבת ראש הממשלה: "יש צורך לנקות את רעשי הרקע - אך לא יהיה שינוי". שכיב שנאן: "ירקו לנו בפרצוף"

סערת "חוק הלאום": ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לכנס בשבוע הבא דיון בנושא, בהשתתפות שר הביטחון אביגדור ליברמן, השר איוב קרא וח"כים דרוזים מהקואליציה. זאת, בעקבות מחאת הלוחמים הדרוזים נגד חוק היסוד, שמפלה, לטענתם, אזרחי המדינה שאינם יהודים. 

 

גורמים בסביבתו של נתניהו אמרו כי "ראש הממשלה נתניהו ייפגש עם נציגי העדה הדרוזית מתוך הערכתו הרבה לבני העדה ולתרומתה האדירה למדינת ישראל. יש צורך להסביר את הדברים ולנקות את רעשי הרקע - אך לא יהיה שינוי בחוק הלאום".

 

 

אנואר סעד, ממובילי מחאת הלוחמים הדרוזים, אמר לחדשות עשר: "לפני קום המדינה, העדה הדרוזית החליטה לתת את מיטב בניה על מנת להקים מדינה שהערכים שלה זה שוויון ודמוקרטיה. פתאום מגיע חוק שמוציא את הערך המרכזי - דמוקרטיה. אנחנו מאוד כועסים על זה שהמדינה החליטה לחקת את מגילת העצמאות ולהפוף אותה לחוק ריק מתוכן".

 

שכיב שנאן, אביו של רס"מ כמיל שנאן שנפל בהר הבית, אמר כי "קשה למצוא דרוזי אחד שבתוך תוכו לא רותח על המצב הזה. אנשים חושבים שירקו להם בפרצוף ומפקירים אותם לאחר 70 שנות שותפות והליכה כתף אל כתף, עם הרבה זיעה ודם, הרבה חינוך ואמונה. הוציאו אותם מגבולות המקובל והמוכר". עוד הוסיף שנאן כי "חונכנו וגדלנו כישראלים, חונכנו לאהוב את המדינה הזו ואת השותפות עם העם היהודי. אנחנו רואים במדינה כמקום הטוב ביותר בעולם להיות דרוזי, ואנחנו לא מסכימים בשום אופן שמישהו יגזור מאיתנו את הזכות להיות אזרחים של מדינה שאנחנו כל כך אוהבים". 

 

 שכיב שנאן, אביו של רס"מ כמיל שנאן שנפל בהר הבית
 

שכיב שנאן, אביו של רס"מ כמיל שנאן שנפל בהר הבית (חדשות עשר)

 

 

שנאן הפנה אצבע מאשימה כלפי נתניהו ואמר: "הייתי מישיר מבט לעיניו של ראש ממשלת ישראל, שהגיע לנחם אותי על מות בני לפני פחות משנה, חיבק אותי וחיזק אותי. היום הוא בא להגיד לי שאני אזרח סוג ב'. אדוני ראש הממשלה, אני מתפלא עליך איך אתה מסכים לתת יד למאבק של קיצוניים שמוביל את הממשלה לחוקק חוק שמפרק שותפות שהרבה דם וזיעה ניתנו בבנייתה".

 

מוקדם יותר היום התייחס שר החינוך נפתלי בנט בטוויטר למחאת הדרוזים: "לאחר שיחות עם רבים מאיתנו הדרוזים, עולה שאופן החקיקה של חוק הלאום פגע מאוד דווקא בהם ובמי שגורלו נקשר למדינת ישראל. זו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל. אלו אחינו לדם העומדים עמנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עמנו ברית חיים". עוד הוסיף יו"ר הבית היהודי ואחד מבכירי הקואליציה כי "עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

יו"ר האופוזיציה הנכנסת, ח"כ ציפי לבני, אמרה כי "‏זעקת אחינו הדרוזים הובאה בפני הממשלה בזמן אמת. גם הפתרון הונח על השולחן - הממשלה התנגדה להוספת המילה שוויון לחוק הלאום ובכך פגעה במגילת העצמאות וברגשות אזרחי ישראל. בעיקר מנעה מכולנו אחדות סביב החוק".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), כתב בטוויטר: "אופס, טעינו! התכוונו לפגוע רק באזרחי ישראל הערבים המוסלמים והנוצרים, אבל יצא שפגענו גם בדרוזים. הפוסט העלוב הזה חושף את הנבזות והרשעות של הממשלה, ממשלה שביקשה בכוונת מכוון לפגוע באזרחי ישראל הערבים, ופתאום מגלה שלפגיעה בערבים המוסלמים יש נזק היקפי בדמות הפגיעה בערבים הדרוזים. בושה".

 

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) כתב בטוויטר: "נפתלי, את הקרע יצרת במו ידיך! בגללך ובגלל חבריך החוק עבר, 8 זוגות ידיים שהעניקו את הרוב לחוק הרע הזה. תפסיק עם הספינים ותוביל מהלך לביטול החוק. הדרוזים רוצים שיוויון!".

 

השר נפתלי בנט
 

השר נפתלי בנט (חדשות עשר)

 

 

ד"ר אמיר חניפס, ראש המכון לחקר העדה הדרוזית ויו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום", התייחס בתחילת השבוע ב"לונדון את קירשנבאום" להתנגדות העדה לחוק. "אנחנו עושים הכל בשביל לבטל את החוק הזה, שפוגע בצורה משמעותית בכל מי מאיתנו שרואה את מדינת ישראל כמדינתו", אמר חניפס, "מעל ל-83% מהחברה הצעירים שלנו מתגייסים לצה"ל, מדובר באחוזים הגבוהים ביותר. אבא שלי למשל שירת 35 שנים בצבא. שני האחים שלי קצינים. תוך לילה הוציאו אותם מחוץ לקונצנזוס הישראלי והפך אותנו תוך לילה לאזרחים סוג ב'".

 

בהמשך הסביר חניפס כי "האזרחים צריכים להתחבר לסמלים של המדינה. דגל, המנון וחוקים. איך עכשיו קצין דרוזי יכול להגיע לתיכון ולשכנע מישהו לשרת את מדינת היהודים במקום לשרת מדינה יהודית ודמוקרטית, שאתה באמת יכול להיות חלק ממנה".

 

כאשר התבקש להתייחס לסעיף בעייתי בחוק, אמר כי "יש סעיף שקובע שרק יהודי יכול לקבוע בנוגע לעתיד מדינת ישראל. איך אתם מצפים שאני אשרת מדינה כזו, איך אתה רוצה שאהיה חלק מהשמירה על ביטחונה כאשר אני לא יכול לקחת בהחלטות חשובות". חניפס גם לא חסך ביקורת מבן העדה, שר התקשורת איוב קרא. "יש כעס מאוד גדול על איוב קרא מכיוון שהצביע בעד החוק", אמר חניפס, "מדובר בהתנהגות שלא יסלחו לו עליה הרבה שנים. יש קונצנזוס בקרב העדה הדרוזית נגד החוק הזה".

 

"חוק הלאום" עבר בכנסת ביום חמישי לפנות בוקר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".