BETA

עודכן:

"קיבלו את חייהם בחזרה": תיעוד חילוץ הפעילים מסוריה ע"י צה"ל

בתיעוד שפורסם על ידי דובר צה"ל, ניתן לראות חלק ממבצע הסיוע במהלכו חולצו מאות פעילי "קסדות לבנות", שהיו בסכנת חיים. "המשפחות עברו בחשש, אך עיניהן נצצו מאושר"

חילוץ ישראלי בסוריה: דובר צה"ל פרסם הערב (ראשון) תיעוד של מבצע חילוצם של כ-800 פעילי ארגון הסיוע ההומניטרי "קסדות לבנות" ובני משפחותיהם, שהיו בסכנת חיים. בתיעוד ניתן לראות חלק ממבצע הסיוע, בשטח הלחימה בדרום סוריה.

 

כוח של גדוד הסיור של הנח"ל אבטח יחד עם גדוד שריון את האירוע ונתן להם מים ומזון. הפעילים הוכנסו לירדן דרך שני קטעים בגדר הגבול הסורית. חצי מהמחולצים היו ילדים כאשר המבצע בוצע לאור בקשת ארצות הברית, קנדה ומדינות נוספות מאירופה.

 

 

 

 

מבצע הסיוע לחילוץ פעילי הארגון ההומניטארי "קסדות לבנות"
 

מבצע הסיוע לחילוץ פעילי הארגון ההומניטרי "קסדות לבנות" (דובר צה"ל)

 

 

סגן-אלוף א', מפקד מנהלת "שכנות טובה", שמטפלים בכל הקשור לסיוע הומניטרי בגבול הסורי, אמר כי "אין ספק כי זהו מעמד מרגש לעמוד אתמול על גדר הגבול ולקלוט משפחות, בעיקר נשים וילדים. משפחות אשר עוברות בתחילה בחשש אך כאשר מגיעות אל הגבול, עיניהן נוצצות מאושר בידיעה כי קיבלו את חייהם בחזרה. שמח להיות קצין בצבא ובמדינה שמבצעות מבצע כזה ומביאות לידי ביטוי ערכים של אנושיות וחמלה. זוהי מהות עבודתנו וזהו רגע משמעותי מאין כמותו".

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, שיבחה את ישראל על החילוץ. "מדובר במחווה הומניטרית חשובה", אמרה, "החיים של אותם פעילים היו בסיכון מיידי בעקבות ההדרדרות במצב הקיים בדרום-מערב סוריה האיחוד האירופי מכיר במאמצים החיוניים של ישראל וירדן, ושאר המדינות שפעלו בנושא, בהן מדינות החברות באיחוד, שתרמו להובלת הפעילים ומשפחותיהם למקום מבטחים. אנחנו חוזרים על הקריאה שלנו להגיע להפסקת אש בסוריה על מנת לאפשר עזרה הומניטרית לכל אלה שזקוקים לה". 

 

מבצע הסיוע לחילוץ פעילי הארגון ההומניטרי "קסדות לבנות"
 

מבצע הסיוע לחילוץ פעילי הארגון ההומניטרי "קסדות לבנות" (דובר צה"ל)

 

 

ברוסיה, בעלת הברית של משטר אסד, התייחסו גם הם לפינוי, תוך מתיחת ביקורת על ארגון הסיוע ההומניטרי, שמזוהה עם האופוזיציה. "עכשיו יהיו סיכויים נמוכים להתרחשות 'מתקפה כימית' נוספת, כעת משארגון הקסדות הלבנות הידוע לשמצה פונה בכח ע"י המערב", נכתב בציוץ של שגרירות רוסיה בהולנד. 

 

על המבצע דיווח לראשונה הלילה ה"בילד" הגרמני. על פי הדיווח, אנשי הארגון חצו את הגבול בין סוריה לישראל בשיירה של אוטובוסים שלוותה על ידי משטרת ישראל וכוחות או"ם - והועברו לירדן. עוד נמסר כי לממשל בעמאן הובטח שהפעילים יועברו בהמשך למדינות אירופה ואף לקנדה.

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למבצע ומסר: "לפני ימים אחדים פנה אליי הנשיא טראמפ, ופנו גם ראש ממשלת קנדה טרודו ואחרים, בבקשה שנעזור להוציא מסוריה מאות אנשי 'קסדות לבנות'. אלה אנשים שהצילו חיים ונמצאו עכשיו בסכנת חיים. לכן אישרתי להעביר אותם דרך ישראל למדינות נוספות, כצעד הומניטרי חשוב". לדבריו, "במקביל, אנחנו לא מפסיקים לפעול בסוריה נגד ניסיונות ההתבססות הצבאית של איראן שם".

 

שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט, הגיב בטוויטר על הפינוי: "חדשות טובות, בריטניה וידידותיה פינו בבטחה את ארגון "הקסדות הלבנות" ובני משפחותיהם. תודה לישראל ולירדן על שפעלו במהירות לבקשתנו. "הקסדות הלבנות" הם האמיצים ביותר, שפועלים במצב נואש ומתפקדים כקרן אחרונה של תקווה".

 

 

סוכנות הידיעות הסורית הממלכתית פרסמה ביום חמישי כי קיימים דיווחים על הגעה להסכם עם המורדים במחוז קוניטרה, הסמוך לגבול הישראלי. על פי הדיווח, ההסכם מתבסס על עזיבת "הטרוריסטים", כלומר כל הארגונים המתנגדים למשטר, למחוז אידליב, לצד הסדרת מעמדם של לוחמי האופוזיציה המעוניינים להישאר באזור. 

 

גורם בקרב המורדים טען כי ההסכם כולל חזרה של שני גדודים של הצבא הסורי לאזור שביתת הנשק משנת 1974, בליווי כוחות רוסיים. עוד כווח כי המורדים ימסרו את הנשק הכבד שברשותם לשלטונות הסוריים, וכי חלק מהעמדות בהן החזיקו עד כה המורדים יועברו לידי האו"ם.

 

 העברת אנשי הקסדות הלבנות דרך ישראל
 

העברת אנשי הקסדות הלבנות דרך ישראל (דובר צה"ל )