22.07.2018

02:32

מאבק הלהט"ב מגיע לשיא: כל הפרטים על השביתה היום

החל מהבוקר, יערכו הפגנות בכל הארץ במחאה נגד חוק הפונדקאות • העצרת המרכזית תתקיים ב-20:30 בכיכר רבין בת"א • חברות רבות במשק הודיעו שיאפשרו לעובדיהן לשבות

קהילת הלהט"ב ותומכיה ישבתו היום (ראשון) במחאה נגד התיקון לחוק הפונדקאות, שאושר בשבוע שעבר בכנסת, ללא הסעיף המאפשר לגברים יחידנים פונדקאות. חברות רבות במשק הודיעו כי יאפשרו לעובדיהן להיעדר מהעבודה. החל מהבוקר ועד שעות הערב, יתקיימו הפגנות בכל רחבי הארץ, כשהעצרת המרכזית תיערך ב-20:30 בכיכר רבין בתל אביב.

 

ההפגנות הראשונות יחלו כבר בשעה 10:00 בבוקר. בתל אביב ייפתח בשעה זו מאהל מחאה בשדרות רושטילד, בו גם יוקם אולפן שידור, אותו ינחו נציגים בולטים ומוכרים מהקהילה הגאה, בהם נסלי ברדה, ניצן הורביץ, אורנה בנאי, גל אוחובסקי, אסי עזר, בל אגם, נדב אבוקסיס ומושיק גלאמין.

 

כמו כן, ב-10:00 בבוקר יתקיימו הפגנות בצומת השלום בתל אביב, בכיכר פריז בירושלים, בקניון הנגב בבאר שבע, ברחוב העצמאות בחיפה ובצומת כרמיאל. בהמשך היום יפתחו מוקדי מחאה נוספים ברחבי הארץ, בין היתר בכפר סבא, אבן יהודה, פרדם חנה-כרכור, עפולה, מודיעין וכוכב יאיר. בשעה 18:00 תתקיים צעדת מחאה למען טרנסג'נדרים וטרנסג'נדריות, שתצא מגינת לוינסקי בת"א ותסתיים בכיכר רבין בעיר, שם כאמור תיערך העצרת המרכזית.

 

 מחאת חוק הפונדקאות בקריית הממשלה
 

מחאת חוק הפונדקאות בקריית הממשלה (חדשות עשר)

 

 

עשרות שוטרים יהיו פרוסים במוקדים השונים במטרה לשמור על בטחונם של משתתפי המאות. בנוסף יפרסו עשרות שוטרי תנועה אשר יעסקו בהכוונה ובהזרמה של התנועה. 

 
עקב המחאה, החל מהשעה 18:30 יחסמו לתנועה הצירים הבאים: אבן גבירול בין שאול המלך לארלוזורוב לשני הכיוונים, בן גוריון משלמה המלך, פרישמן מכיכר מסריק, דוד המלך מוויצמן, בלוך מארלוזורוב.

 

בין האירועים, צפויה מחר גם מחאה פרטית של זהורית שורק, לסבית דתיה שחיתנה זוגות רבים בקהילה הגאה, שהודיעה על שביתת רעב מול ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהצביע נגד ההסתייגות הקוראת להכליל גם אבות גאים בחוק הפונדקאות.

 

חן אריאלי, יו״ר האגודה למען הלהט״ב, אמרה לחדשות עשר: ״אנחנו צופים שהמונים יגיעו לתמוך בנו. עבדנו לאורך כל סוף השבוע ואל תוך הלילה ואנחנו מקבלים פידבקים מדהימים מהשטח ומהציבור. אנחנו מרגישים שהיום זהו יום היסטורי. עבר על הקהילה הגאה שבוע קשה. החלטנו להוריד את הכפפות. כשהודענו על שביתה יזומה לא תיארנו לעצמנו את גודל התמיכה שנקבל מכלל הציבור בישראל. היום כולם מבינים - לפגוע בקהילה הלהט״בית זה לפגוע בכל הציבור הישראלי״.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כאמור, חברות רבות במגזר העסקי הביעו תמיכה במאבק הקהילה הגאה ואפשרו לעובדיהם להיעדר מהעבודה. בין החברות, בזק, IBM, פייסבוק, טבע, סופר פארם וסודהסטרים, לצד שורה ארוכה של חברות ועסקים קטנים יותר. כמו כן, בית החולים איכילוב הודיע על תמיכה בשביתת המחאה, כמו גם ישראייר ואל על - שהדגישה כי תעשה "ככל שידה משגת לאפשר לאנשינו לקחת חלק במחאה, תוך התחשבות בלוח הטיסות הגדוש". הגדילו לעשות כמה חברות והצהירו כי יסייעו בעשרות אלפי שקלים למי שייבחר בתהליך פונדקאות.

 

 מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי
 

מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי (חדשות עשר)

 

 

גם הסתדרות העובדים הביעה תמיכה בשביתה. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הוציא ביום חמישי חוזר לכלל הוועדים ברחבי הארץ בו הוא קרא לוועדים ולהנהלות לאפשר לעובדים, המשתייכים לקהילת הלהט"ב, להשתתף במחאה מבלי לפגוע בזכויותיהם. בין ראשי הוועדים שהגיעו לסיכום מול ההנהלות, יו"ר ועד העובדים בקק"ל ישראל גולדשטיין, יו"ר ארגון עובדי תנובה אחיאב שמחי, יו"ר ועד עובדי פרטנר קרן אופק, ויו"ר ועד עובדי פלאפון ברק לוי.

 

כאמור, בתגובה להחלטה להעביר את חוק הפונקאות ללא הסעיף המאפשר לגברים יחידנים פונדקאות, פתחו ארגוני קהילת הלהט"ב במחאה, שתגיע לשיאה בשביתה שתיערך היום, במסגרתה קריאה לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי. חברי קהילה אשר משרתים במילואים העלו לרשתות החברתיות סטטוסים שבהם הצהירו כי לא יתייצבו לשירות.

 

בד בבד, חברי הכנסת אמיר אוחנה ומירב בן ארי טענו כי התיקון לפיו חוק הפונדקאות יחול גם על גברים יחידנים יקודם במושב החורף. "הצעת החוק תקודם בתמיכה ובסיוע של תנועת הליכוד ומפלגת כולנו, מהלך התואם את ערכיהן של שתי הסיעות. הצעת החוק תעלה לוועדת השרים מיד לאחר פתיחת המושב הקרוב. אנו נחתים על החוק שורה ארוכה של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה - ונפעל במלוא המרץ כדי לקדם אותו", מסרו השניים.