BETA

20.07.2018

23:27

עודכן:

לאחר הרג החייל: חיל האוויר תקף ברצועה - הושמדו מפקדות חמאס

לפי דובר צה"ל, כ-60 יעדים של חמאס נפגעו במתקפה שהחלה לאחר ירי הצלפים הקטלני באזור כיסופים. חמאס: "לתוקפנות ישראל יהיו השלכות כואבות" • תיעוד תקיפות צה"ל

כ-60 יעדים הותקפו עד כה ברצועת עזה - כך נמסר הלילה (שבת) מדובר צה"ל. זאת, במתקפה נרחבת שבה פתח חיל האוויר לאחר שנורה למוות חייל צה"ל על ידי צלפים באזור כיסופים, במהלך ההפגנות השבועיות בגבול הרצועה. מדובר צה"ל נמסר כי הושמדה מפקדת גדוד חאן יונס של חמאס בדרום הרצועה ומפקדת גדוד אל-בורייג'. מוקדם יותר הושמדה מפקדת גדוד זייתון, בצפון הרצועה. 

 

"תקיפות צה"ל הביאו לפגיעה קשה במערכי הפיקוד והשליטה, אמצעי לחימה, תשתיות צבאיות, הגנה האווירית, מערכי אימונים, מערכי הלוגיסטיקה ובתשתיות צבאיות שונות של ארגון הטרור חמאס בגדודים שנתקפו", הוסיפו בצה"ל, "בין המטרות הותקפו מפעלים ומחרטות לייצור אמצעי לחימה, פיר כניסה לרשת מנהרות טרור, מפעל המשמש לייצור רכיבים לתשתיות תת-קרקע, מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, חמ"לים צבאיים, מתחמי אימונים, עמדות תצפית ועוד. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתקיפה בחאן יונס הושמדו יכולות פיקוד ושליטה של הגדוד, משרד מפקד הגדוד וכן יכולות ייחודיות בתחום האווירי ובהן מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, יכולות הגנה אווירית, תצפיות ומפעל לייצור רכיבים לבניית תשתיות תת קרקעיות. בתקיפה במפקדת גדוד זייתון, הושמדו יכולות במפקדה בהן מחסני אמצעי לחימה, מחסני ציוד ללחימה, מתחמי אימונים, עמדות תצפית, חמ"ל הגדוד, חדרי פיקוד ושליטה, משרד מפקד הגדוד ותשתיות נוספות.

 

 מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צהל
 

מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צה"ל (דובר צהל)

 

 

תיעוד תקיפות חיל האוויר ברצועת עזה הערב 

 

תיעוד תקיפות חיל האוויר הערב ברצועת עזה @OrHeller pic.twitter.com/4esmDcxvpX

— חדשות עשר (@news10) 20 ביולי 2018

 

 מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צהל
 

מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צה"ל (דובר צה"ל)

 

 מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צהל
 

מפקדת חמאס שהותקפה על ידי צה"ל (דובר צה"ל)

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס,התייחס ב"שישי עם אילה חסון" לירי, וכינה אותו "האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן". הוא אמר עוד כי "חמאס ישלם מחיר יקר". לדבריו, "מטוסי קרב של חיל האוויר החלו בתקיפה רחבה מאוד, שתימשך בשעות הקרובות, על מספר מתחמים של חמאס. התקיפה הגיעה על רקע אירוע ירי שהוא האירוע החמור ביותר מאז צוק איתן, כמו גם על רקע שלושה חודשים וחצי שבהם חמאס בוחר לדרדר את המצב הביטחוני ברצועה, ומבצע פעולות טרור - באמצעות בלוני ועפיפוני תבערה ובאמצעות ירי רקטות".

 

מדובר צה"ל נמסר בהודעה רשמית: "מטוסי קרב של צה"ל החלו בתקיפה נרחבת של מטרות חמאס ברחבי רצועת עזה. מדובר בתקיפה רחבה במספר מוקדים אשר באה על רקע אירוע ירי חמור כנגד כוחותינו היום אחר הצהרים בדרום רצועת עזה". עוד נמסר כי "צה"ל רואה את האירוע בחומרה רבה מאוד, ארגון הטרור חמאס ישא באחריות על האירוע וכן על רצף פעולות הטרור שמבצע בחודשים האחרונים. ארגון הטרור חמאס בחר לדרדר את המצב הבטחוני וישא בהשלכות של מעשיו".

 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

 

דובר חמאס פאוזי ברהום, אמר: "להפצצות של הכיבוש הישראלי, ולהריגת המפגינים החפים משפע בדם קר, יהיו השלכות כואבות. על העולם ומקבלי ההחלטות באזור לפעול לריסון תוקפנות זו ולסיום הסגר על עזה". מטעם תנועת הג’יהאד האסלאמי נמסר: "ההסלמה התוקפנית של הכיבוש הישראלי מפרה באופן בוטה את המאמצים שהשקיעה מצרים בשבוע שעבר, עימם הפלגים הפלסטיניים שיתפו פעולה. אנו מדגישים את זכותנו להגיב על התוקפנות הטרוריסטית".

 

מקורות פלסטינים מסרו כי מצרים ומתווכים בין-לאומיים הגיעו להבנות על "הכלת ארועי ההסלמה בעזה" בין חמאס לישראל. לפי המקורות, שני הצדדים ינסו להכיל את תגובותיהם כדי לא להוביל למלחמה. עם זאת, המקורות ציינו כי חילוקי דעות בתוך חמאס מאיימים על הבנות אלו.

 

כאמור, צלפים ברצועת עזה ירו היום לעבר כוחות צה"ל שהיו על הגדר באזור כיסופים. בתגובה, כלי טיס וטנקים של צה"ל החלו לתקוף עמדות, מוצבים ומפקדות של חמאס לאורך כל הרצועה. משרד הבריאות הפלסטיני בעזה דיווח כי לפחות ארבעה פלסטינים נהרגו מהפגזות צה"ל. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי שלושה מההרוגים הם פעיליה. בעקבות התקיפות, חמאס והג'יהאד האסלאמי פינו חלק ממפקדותיהם.

 

שלוש שעות לאחר הירי, בוצעו שלושה שיגורים לעבר ישראל, כשכיפת ברזל יירטה שתיים מהם. הרקטה השלישית נחתה בסמוך ליישוב במועצה האזורית שער הנגב, לא היו נפגעים ולא היה נזק. התרעת צבע אדום נשמעה במועצות האזוריות שער הגנב ושדות נגב. לפי ההערכה, ירי הקטות כוון אל מתחם צבאי בסמוך לגבול. תושבי עוטף עזה קיבלו הנחיה להישאר קרוב למרחבים המוגנים.