19.07.2018

22:39

הניתוח שהיה יכול להציל את אריק איינשטיין - ואלפים נוספים

ישראלים רבים סובלים ממפרצת באבי העורקים וטכנולוגיות חדישות עשויות לתת להם תקווה שבעבר לא הייתה קיימת. הדבר היחיד שמעכב את ההתפתחות הוא המחסור ברופאים • סטטוסקופ

עשרות אלפי ישראלים, ולפחות שלושה אחוזים מבני השישים ומעלה, סובלים ממפרצת באבי העורקים - ומקצתם אפילו לא מרגישים אותה. טכנולוגיות חדשניות עשויות להעניק תקווה למאות ואולי אפילו אלפים שהטיפול בהם בעבר היה כמעט בלתי אפשרי, אולם מחסור ברופאים בתחום, הוא מה שמעכב את ההתקדמות הרפואית.
 

"אנחנו בדרך כלל עם שמנסה להכחיש ולא רוצים לעשות בדיקות כי אנחנו מפחדים מהתוצאות", אמר מסראווה האשם, שסובל ממפרצת ביטנית נרחבת באבי העורקים ונמצא בסכנת חיים מיידית. "אפילו שבשנת 2012 הרופא שניתח את אח שלי המליץ שכל המשפחה תעבור בדיקת סי.טי. ובדיקות מקיפות, לא עשיתי את זה. אם הייתי עושה את זה, אולי הייתי חוסך כמה צעדים קדימה".
 

במפרצת כמו זו של האשם, ניתן היה לטפל בעבר רק בניתוח פתוח, ארוך וסוכן, אבל היום, הטכנולוגיה החדשנית מאפשרת לעשות זאת בדרך בטוחה הרבה יותר - באמצעות החדרת תומכן (סטנט) מותאם אישית, שיחליף את העורק מבפנים ואטימת המפרצת כך שלא תמשיך לגדול.
 

הדמיית מפרצת באבי העורקים
 

הדמיית מפרצת באבי העורקים(חדשות עשר )

 

 

הזדקנות האוכלוסייה בארץ ובעולם הופכת את הדרישה לרופאים בתחום כלי הדם לגדולה מאי פעם, אך המחסור כאמור, מורגש מאוד. "יש מרכזים בארץ שאין להם כירורג לכלי דם במשרה מלאה", סיפרה ד"ר סימון פייר, מנהלת היחידה לכירורגיית דם בבית החולים "מאיר". "אין מספיק כירורגים וחייבים לדאוג שיהיו כאלה עכשיו".