BETA

19.07.2018

13:08

היועמ"ש: לא לחקור הרב שערך חופה מחוץ לרבנות - עד שיתברר החשד

מנדלבליט הנחה לא לזמן לחקירה את דובי חיון - עד שייבדק אם מעשיו מעלים חשד לעבירה פלילית. הרב הקונסרבטיבי עוכב מוקדם יותר ע"י המשטרה, מכוח צו של בית הדין הרבני

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הנחה היום (חמישי) שלא לזמן לחקירה את הרב הקונסרבטיבי דובי חיון, שעוכב מוקדם יותר במשך שעתיים על ידי המשטרה, כיוון שערך טקס חופה מחוץ למוסד הרבנות ללא רישום ראוי – עד שיתברר אם מעשיו מעלים חשד לעבירה פלילית.

 

במכתב ששלח עוזר בכיר ליועמ"ש לח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני), בתשובה לפנייתה בנושא עיכוב הרב לחקירה, נכתב כי זימונו של הרב לחקירה נבע מצו שיפוטי שהוציא בית הדין הרבני בחיפה. "הצו הורה למשטרה לחקור את הרב חיון בגין חשד לביצוע עבירה פלילית שעניינה עריכת טקס נישואין כביכול שלא ע"פ הדין".

 

על פי המכתב, הרב חיון זומן מספר פעמים לתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריו, אך לא הגיע. היום, הוא הובא לתחנת משטרת חיפה, שם עדיין לא נחקר, ונערך רק בירור ראשוני של האירוע. עוד נכתב כי לבקשת הרב חיון, חקירתו נדחתה ליום שני הקרוב. כאמור, בשל הנחיית היועמ"ש, יתכן כי החקירה כלל לא תיערך.

 

 

 

 היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט בנאום בפורום היועצים המשפטיים הראשיים
 

היועמ"ש לממשלה מנדלבליט (חדשות עשר)

 

 

"איראן כבר כאן!", כתב מוקדם יותר הרב בחשבון הפייסבוק שלו, "מתחיל את הבוקר בדפיקות בדלת בשעה 05:30 ושני שוטרים מזמנים אותי לחקירה. מתברר שבית הדין הרבני האורתודוקסי בחיפה הגיש תלונה נגדי על כך שאני עורך חופות". רעייתו של חיון, זאבית, הוסיפה: "מכינה את החיג'אב. הבוקר העירו אותנו שוטרי משטרת ישראל (שעושים את עבודתם באדיבות!) כדי ללוות את דובי חיון, אישי היקר לחקירה, 'העבריין' שעורך טקסי נישואים. איפה אנו חיים? דמוקרטיה נוסח ישראל. אני מקווה שמי שצריך יתפכח במהירות!".

 

 

מהתנועה הרפורמית נמסר בתגובה לעיכוב הרב חיון: "היום בשעה 13:00 אמור הרב חיון לשאת דברים באירוע לקראת ט' באב בבית הנשיא לצדם של תלמידות ותלמידי חכמים נוספים מכל גווני הקשת היהודית. האם יש ביטוי טוב מזה לקרב שמתנהל על דמותה ועל רוחה של היהדות הישראלית?" לטענת התנועה, "הזמנתו של הרב חיון לחקירה משטרתית היא שערורייה וחרפה. אנחנו יודעים באלו מדינות מוזמנים אנשי דת ורוח לחדרי החקירות על כך שהם עוסקים בצרכי ציבור באמונה ועל פי צו מצפונם! אנו משערים שהחקירה לא תוביל לשום דבר מכיוון שהרב חיון ועוד מאות רבנים ורבות רפורמים וקונסרבטיבים עורכים חופות בישראל דבר יום ביומו. אבל עצם החקירה הזו היא חציית קו אדום!".

 

יו"ר הסוכנות היהודית היוצא, נתן שרנסקי, הגיב לחקירת הרב חיון באירוע בבית הנשיא בירושלים, שבו הוזמן חיון לשאת דברים. "אם הוויכוח הוא שלא היה צריך לחקור אותו בחמש בבוקר, אלא בתשע - אז נכשלנו", הבהיר שרנסקי, וביקש את סליחתו של חיון.

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי התייחס לעיכובו של הרב בחשבון הטוויטר שלו: "כאן לא איראן! המשטרה לא תהיה משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים שחוששים מתחרות. תסבירו פנים, תכבדו נשים שמבקשות גט, תנו שירות לאנשים במקום להפעיל משטרה! קורא למפכ"ל לוודא שהמקרה הראשון יהיה גם האחרון".

 

יו"ר מרצ תמר זנדברג הוסיפה כי "אני מתה לדעת מה חשב השוטר שדפק בדלת, מי המפקד ששלח אותו למשימה, והאם עשרות אלפי הזוגות שמתחתנים כל שנה ברבנות יודעים על פקודת מעצר שנשלחת לזוגות בדיוק כמוהם אבל שמתחתנים טיפה אחרת?"

 

הרב דובי חיון
 

הרב דובי חיון(פייסבוק )

 

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "מחובתה של משטרת ישראל לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק, ובפרט לאור החלטה מחייבת של מוסד שיפוטי מוסמך בישראל. גם במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה לאור החלטה של בית הדין הרבני בחיפה לפיה בית הדין מורה למשטרת ישראל לחקור את הרב לאחר שעבר על חוק העונשין ופקודת הנישואין והגירושין בישראל. בהתאם להחלטה שיפוטית זו, מוקדם יותר השבוע זימנה אותו המשטרה לחקירה אך בחר שלא להתייצב במועד הנקוב. לאור זאת, נאלצה המשטרה לעכבו לחקירה הבוקר בסיומה שוחרר".

 

עוד הוסיפו במשטרה כי "יודגש כי משטרת ישראל הינה רשות מבצעת הפועלת רק בהתאם להוראות החוק, הרשות המחוקקת, ולהחלטות שיפוטיות, הרשות השופטת. מכאן ראוי שכל טענה ביחס לנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחוייבים עפ"י חוק לאכוף את אותן החלטות".

 

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה כי "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון שבאותה העת היו ממזרים, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק - דבר שכל יהודי יירא שמים מגנה. בנוסף התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק".

 

משרדי הרבנות הראשית בחיפה
 

משרדי הרבנות הראשית בחיפה ( חדשות עשר)