BETA

19.07.2018

19:02

חשד להתעללות חמורה: הזריקו לילדיהם אינסולין - כדי לקבל קצבה

הותר לפרסום: זוג הורים מירושלים נעצר, לאחר שבנם, בן שנה וחצי, אושפז במצב קשה ועם נזק מוחי כתוצאה מההזרקות. המשפחה קיבלה כ-800 אלף ש' עבור ילדיהם "חולי הסוכרת"

זוג הורים, תושבי ירושלים, נעצרו לאחרונה בחשד להתעללות קשה בעשרת ילדיהם במשך 11 שנים - כך הותר אתמול (חמישי) לפרסום. על פי החשד, הם נהגו להזריק לילדים אינסולין, על מנת לקבל כספי קצבת חולי סוכרת מהביטוח הלאומי. האב שוחרר על ידי בית משפט בתנאים מגבילים ביום ראשון. מנגד מעצרה של האם הוארך עד ליום שלישי.

 

מחקירת הפרשה, שכונתה "מתוק כשמר לי", עולה כי לילדים נגרמו נזקים רפואיים. אחד מהילדים, בן שנה וחצי, אושפז בבית החולים שערי צדק בבירה כשהוא במצב קשה, ומחובר בכל העת לצינורית נשימה דרך הצוואר. זאת בשל הנזק המוחי הבלתי הפיך שנגרם לו, על פי ההערכה, כתוצאה מההזרקות.

 

חקירת המשטרה בפרשה החלה לפני כחודש, לאחר שבן השנה וחצי הובא לבית החולים בפעם השנייה, כשהוא סובל מפרכוסים וככל הנראה מפגיעה מוחית קשה. במהלך האשפוז, הבחינה האחות הראשית באם מחזיקה מזרק של אינסולין, ועלה בה החשד כי היא מזריקה לבנה את התרופה, שנועדה לטיפול בסוכרת, בכוונה.

 

 האם הנאשמת בהזרקת אינסולין לילדיה
 

האם החשודה בהזרקת אינסולין לילדיה(חדשות עשר )

 

 

בעקבות כך, בית החולים העביר דיווח למשטרה, שהחלה לנהל חקירה סמויה, במסגרתה התברר כי חמישה מתוך עשרת ילדי המשפחה מוכרים בביטוח הלאומי כחולי סוכרת. מהחקירה עלה כי במהלך אשפוזו של הילד, האם ניסתה להעלות את רמת הסוכר שלו, ובמקביל ניסתה להסיר מכשירים שאליהם היה מחובר.

 

הילדים, שהועברו למשפחת אומנה, נבדקו על ידי מומחה מבית החולים הדסה עין כרם, שקבע כי הם לא סובלים מן המחלה. על פי החשד, האם, שטיפלה בעברה בילדים חולי סוכרת, הבינה כי ניתן לקבל כספים מהביטוח הלאומי על ידי העלאת כמות הסוכר בדם של הילדים. בנוסף, לפי גורמים במשטרה, האם "יצרה אצל הילדים עולם" שבו הם חולי סוכרת.

 

על פי החשד, ההורים הצליחו בדרך זו לקבל מהביטוח הלאומי סכום כולל של כ-800 אלף שקלים. בכל חודש נהגה המשפחה לקבל כ-15 אלף שקלים, והמדינה העמידה סייעת לכל ילד חולה סוכרת לכאורה. בחיפוש בבית המשפחה נמצאו תרופות רבות וכלים שלפי החשד שימשו את האם להעלאת הסוכר בדמם של הילדים.

 

בחקירת המקרה עלה גם חשד כי הילדים עברו התעללות פיזית. לפי חשד המשטרה, האם נהגה להכות את הילדים במקלות ולסטור להם.

 

האם הודתה בחקירתה בארבעה מקרים לפחות של הזרקת אינסולין לגופו של הפעוט, והודתה כי הילדים אינם חולי סוכרת. עוד הודתה כי בטרם כניסה לתור אצל רופא מומחה לסוכרת, היא נהגה לתת אוכל מתוק לילדים, כדי להעלות את רמת הסוכר בדמם, וכך קיבלה מרשמים לאינסולין.

 

מנגד האב החשוד בהתעללות, אמר כי "הייתה פה אי הבנה. הם חשדו בדברים שהם לא נכונים. כל מה שהיה פה זה שקר אחד גדול. מדובר במחלוקת בין שני בתי חולים שכל אחד אמר משהו אחר בקשר למחלה שלהם". גם סבתם של הילדים הכחישה את המעורבות של ההורים: "מדובר בשפיכות דמים. יש פה דברים שהם לא נכונים, חלק גדול ממאוד הוא עלילה והילדים אכן חולים".

 

 האב החשוד בהזרקת אינסולין לילדיו
 

האב החשוד בהזרקת אינסולין לילדיו( חדשות עשר)

 

 

עו"ד רפאל מכתבי, המייצג את האם, אמר כי "האם אומרת שהיא אכן הזריקה אינסולין כי הילד היה צריך ממה שהיא הבינה". עו"ד נתן רוזנבלט, המייצג את האב החשוד, אמר כי "עצם העובדה שהוא לא נמצא, לא במעצר ולא בהגבלות והוא משוחחר כאדם בן חורין אומרות יותר מהכל שהוא אינו קשור לסיפור הזה". עוד הוסיף רוזנבלט כי "כל מה שהיא עשתה נעשה מאהבה לילדיה".

 

ממשטרת ישראל נמסר כי "גורמי הרווחה שליוו את החקירה מראשיתה פעלו לטיפול על מנת שלא לנתק את הילדים משגרת יומם.הגורמים גיבשו פתרון מיטבי עבור הילדים שימנע את פיזורם במשפחות שונות והפרדתם אחד מהשני בתקופת בדיקת המקרה. גורמי הרווחה גייסו משפחה שתגיע ותשהה בבית המשפחה יחד עם הילדים ובכך תישמר שגרת יומם בביתם ובסביבתם הרגילה ותימנע הפרדתם כדי להעניק להם את כל הסיוע המקצועי והאישי ולתת מענה לכל צרכי הילדים".

 

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה כי "חשיפת החשד להונאה נעשתה על ידי המשטרה בשיתוף פעולה עם מחלקת החקירות של המוסד. הביטוח הלאומי מעניק קצבאות לכל הזכאים ופועל למיצוי זכויות מרבי של ילדים עם מוגבלות. עם זאת, כפי שאמונים על כספי הציבור, אנו נדרשים לפעולות שונות למניעת מתן קצבאות למי שאינו זכאי להן".

 

עוד נמסר בתגובה כי "במקרה הזה, אנו מזדהים עם כאבם של הילדים, ומנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר הנחה את צוות עובדי השיקום של סניף ירושלים ליצור קשר עם מחלקת הרווחה של העירייה כדי לסייע בכל מה שנחוץ לילדים בעת הזו".