BETA

19.07.2018

09:42

רב קונסרבטיבי נחקר - לאחר שערך חופה מחוץ למוסד הרבנות

דובי חיון עוכב לחקירה למשך שעתיים מכיוון שערך חופה ללא רישום ברבנות: "איראן כבר כאן, שני שוטרים הגיעו אלי ב-5:30 בבוקר". הנהלת בתי הדין הרבניים: "השיא ממזרים"

הרב דובי חיון, רב קונסרבטיבי העומד בראש הקהילה המסורתית "מוריה" בחיפה, עוכב היום (חמישי) לחקירה מכיוון שערך טקס חופה מחוץ למוסד הרבנות, ללא רישום ראוי. הרב שוחרר לאחר שעתיים.

 

"איראן כבר כאן!", כתב הרב בחשבון הפייסבוק שלו, "מתחיל את הבוקר בדפיקות בדלת בשעה 05:30 ושני שוטרים מזמנים אותי לחקירה. מתברר שבית הדין הרבני האורתודוקסי בחיפה הגיש תלונה נגדי על כך שאני עורך חופות". רעייתו של חיון, זאבית, הוסיפה: "מכינה את החיג'אב. הבוקר העירו אותנו שוטרי משטרת ישראל (שעושים את עבודתם באדיבות!) כדי ללוות את דובי חיון, אישי היקר לחקירה, 'העבריין' שעורך טקסי נישואים. איפה אנו חיים? דמוקרטיה נוסח ישראל. אני מקווה שמי שצריך יתפכח במהירות!".

 

מהתנועה הרפורמית נמסר בתגובה: "היום בשעה 13:00 אמור הרב חיון לשאת דברים באירוע לקראת ט' באב בבית הנשיא לצדם של תלמידות ותלמידי חכמים נוספים מכל גווני הקשת היהודית. האם יש ביטוי טוב מזה לקרב שמתנהל על דמותה ועל רוחה של היהדות הישראלית?" לטענת התנועה, "הזמנתו של הרב חיון לחקירה משטרתית היא שערורייה וחרפה. אנחנו יודעים באלו מדינות מוזמנים אנשי דת ורוח לחדרי החקירות על כך שהם עוסקים בצרכי ציבור באמונה ועל פי צו מצפונם! אנו משערים שהחקירה לא תוביל לשום דבר מכיוון שהרב חיון ועוד מאות רבנים ורבות רפורמים וקונסרבטיבים עורכים חופות בישראל דבר יום ביומו. אבל עצם החקירה הזו היא חציית קו אדום!".

 


עוד הוסיפו בתנועה כי "אנחנו דורשים מהיועץ המשפטי לממשלה להתערב לאלתר בנושא ולהורות על הפסקת החקירה. חשוב מכך - נמשיך לחתן אלפי זוגות בשנה; נמשיך ללוות עשרות אלפי משפחות ישראליות ברגעי שמחה וצער; נמשיך להציע יהדות ישראלית שוויונית, סובלנית, מכילה לציבור היהודי בישראל, נמשיך להיאבק בגל העכור של הקנאות והלאומנות, נמשיך להגשים את ההבטחה: להיות עם חופשי בארצנו".

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי כתב בתגובה בחשבון הטוויטר שלו כי "כאן לא איראן! המשטרה לא תהיה משטרת דת שמופעלת על ידי רבנים שחוששים מתחרות. תסבירו פנים, תכבדו נשים שמבקשות גט, תנו שירות לאנשים במקום להפעיל משטרה! קורא למפכ"ל לוודא שהמקרה הראשון יהיה גם האחרון".

 

 דובי חיון
 

דובי חיון (חדשות עשר )

 

יו"ר מרצ תמר זנדברג הוסיפה כי "אני מתה לדעת מה חשב השוטר שדפק בדלת, מי המפקד ששלח אותו למשימה, והאם עשרות אלפי הזוגות שמתחתנים כל שנה ברבנות יודעים על פקודת מעצר שנשלחת לזוגות בדיוק כמוהם אבל שמתחתנים טיפה אחרת?"

 

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה כי "מדובר באירוע מזעזע ובחציית קו אדום. יש לקוות כי מדובר בשגיאה חמורה אחת, ושהרבנות בחיפה תינזף קשות, ולא בפתיחת מסע מטורף של ציד עשרות אלפי זוגות שבחרו שלא להנשא ברבנות, ובמי שהשיאו אותם". לדבריה, "אבסורד שהרבנות שמבחינתה נישואים כאלה אינם נישואים כלל, עוצרת את מי שלשיטתה כלל לא חיתן".

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק תקף גם הוא את ההחלטה ואמר כי "הטרפת משתוללת. רה"מ נהיה סמרטוט. סמרטוט רצפה. מעצר הרב בחיפה, משום שחיתן ע״פ כללי הקהילה המסורתית - הוא מעשה מטומטם שפוגע ביסודות כל מה שמחבר אותנו ליהדות העולם; ובו זמנית  בזכויות הפרט של כל אזרח במדינה. חרפה כזאת צריך להסיר. ממשלה שבה זה קורה-צריך להפיל".

 

מתנועת "ישראל חופשית" נמסר כי "משטרת ישראל עצרה באלימות לפנות בוקר רב ישראלי. האשמה: חיתן זוגות יהודים 'כשרים' מחוץ לרבנות. לא רק להט"ב: נתניהו החליט לפתוח במלחמה נגד כל זוג בישראל שלא יכול ולא רוצה להתחתן ברבנות".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "מחובתה של משטרת ישראל לחקור כל עבירה שבוצעה בניגוד לחוק, ובפרט לאור החלטה מחייבת של מוסד שיפוטי מוסמך בישראל. גם במקרה זה פתחה המשטרה בחקירה לאור החלטה של בית הדין הרבני בחיפה לפיה בית הדין מורה למשטרת ישראל לחקור את הרב לאחר שעבר על חוק העונשין ופקודת הנישואין והגירושין בישראל. בהתאם להחלטה שיפוטית זו, מוקדם יותר השבוע זימנה אותו המשטרה לחקירה אך בחר שלא להתייצב במועד הנקוב. לאור זאת, נאלצה המשטרה לעכבו לחקירה הבוקר בסיומה שוחרר".

 

עוד הוסיפו במשטרה כי "יודגש כי משטרת ישראל הינה רשות מבצעת הפועלת רק בהתאם להוראות החוק, הרשות המחוקקת, ולהחלטות שיפוטיות, הרשות השופטת. מכאן ראוי שכל טענה ביחס לנושא תופנה לגורמים המחליטים ולא לאלו שמחוייבים עפ"י חוק לאכוף את אותן החלטות".

 

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה כי "מדובר באדם שהשיא מעוכבי חיתון שבאותה העת היו ממזרים, דבר שהוא פלילי ואסור על פי חוק - דבר שכל יהודי יירא שמים מגנה. בנוסף התחמק מלהסדיר את הרישומים כפי שדורש החוק".