18.07.2018

09:12

 גן ילדים (אילוסטרציה)
גן ילדים (אילוסטרציה),
Fotolia

לאחר 3 מעצרים: סייעת נוספת בגן בנהריה נעצרה בחשד להתעללות

החשד נחשף שלשום בעקבות תלונה של אחד ההורים על הגננת, והחרמת סרטוני האבטחה שהצביעו על התעללות לכאורה. בסה"כ נעצרו ארבע עובדות בגן

סייעת שלישית נעצרה הבוקר (רביעי) בחשד להתעללות בגן הילדים בנהריה, שבו נעצרו כבר גננת ושתי סייעות. הגננת שוחררה לביתה בתנאים מגבילים.

 

בשלב ראשון של החקירה עצרה המשטרה לחקירה גננת וסייעת, בהמשך נעצרה אמש סייעת נוספת וכאמור הבוקר נעצרה הסייעת השלישית. שתי הסייעות שנעצרו, יובאו הבוקר לדיון בבית משפט השלום קריות בבקשה להאריך את מעצרן.

 

הגננת, תושבת נהריה, נעצרה ביום שני בחשד להתעללות ולפגיעה בפעוטות בגן שבאחריותה. הגננת נעצרה בתום חקירת משטרה שהחלה לאחר קבלת תלונה לפני מספר ימים מהורים של ילדי הגן הנמצא בשכונה "נהריה הירוקה".

 

 חבלה באוזנה של פעוטה שעל פי החשד נפגעה על ידי הסייעת
 

חבלה באוזנה של פעוטה שעל פי החשד נפגעה על ידי הסייעת בגן בגני תקווה( חדשות עשר)

 

 

בשבוע שעבר פורסם בחדשות עשר על מעצרה של גננת בגן בגני תקווה בעקבות חשד לגרימת חבלה, זאת בנוסף לסייעת נוספת באותו גן שנעצרה ונחקרה באזהרה בחשד לגרימת חבלה חמורה ברשלנות, בעקבות פציעה בראשו של תינוק בן שמונה חודשים.

 

החוקרים החרימו את מכשיר ההקלטה המוצב בגן המכיל את סרטוני האבטחה במקום כדי לצפות בחומרי התיעוד. לאחר סינון התכנים המתפרסים על פני מאות שעות הקלטה, איתר צוות החקירה את החומרים המתעדים את ההתעללות ועצרו את מנהלת הגן.

 

לפני שבוע הביאו לשולחן הממשלה שר העבודה והרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון חוק לפיקוח והסדרה של מערך המסגרות לגיל הרך, שיקבע חובת רישוי למעונות. החוק יקבע לראשונה הסדר פיקוח על התנאים במעונות לצד יצירת כלי אכיפה מנהליים, סמכויות מפקחים והוראות עונשין. "מדובר בפריצת דרך", אמר השר כץ, "עשינו את הטוב ביותר במסגרת התקציב שמשרד האוצר הקציב לנושא. התחלנו במהלך שיבטיח את שלומם של ילדי ישראל, נחזק את הפיקוח ונקבע סטנדרט גבוה וברור להפעלה כיאה לילדנו הקטנים".

 

ההצעה הממשלתית תטיל חובה על בעלי מעון יום לפעוטות להוציא רישיון הפעלה אשר יינתן מהממונה על מעונות במשרד העבודה והרווחה והשירותים החברתיים. תוקפו של הרישיון יהיה לשנה ולממונה תהיה הסמכות לחדש אותו לתקופות נוספות של שנתיים, ולאחר מכן לחמש שנים. שר האוצר כחלון מסר כי "הסיכום אליו הגענו מאפשר את הגברת הביטחון, השמירה והפיקוח על היקר לנו מכל – הילדים שלנו. קידום מהלך זה לצד הצעתה של חברת הכנסת ד"ר יפעת שאשא ביטון שמסדירה את נושא התקנת המצלמות בגנים, יעניקו ביטחון רב יותר לילדים, להורים ולא פחות חשוב מכך, יסייעו לשמור על שמן הטוב של הגננות והסייעות ששומרות על הילדים שלנו".

 

 שר הרווחה חיים כץ
 

שר הרווחה חיים כץ( דוברות משרד הרווחה)

 

 

על מנת להבטיח את העמידה בחוק, הממונה על מעונות היום יקבל כלי אכיפה מנהליים לצד סמכויות אכיפה והרתעות פליליות. בין הכלים יהיו סמכות למתן צו מנהלי לסגירת מעון, הטלת עיצומים כספיים על הפרות ספציפיות שנקבעו בחוק והתראות מנהליות. כל זאת לצד הוראות עונשין שלפיהן הפעלת מעון יום ללא רישיון או בניגוד לתנאי הרישיון – הן עבירות פליליות.

 

חוק הפיקוח יחול תחילה על מעונות יום אשר שוהים בהם 28 פעוטות לפחות, לאחר מכן על מעונות שבהם 18 נפשות, עד שבתום השנה השישית הוא יחול על כל מעון עם שבעה ילדים לפחות.. התקציב שניתן להסדרת המסגרות לילדים בגילאי 0-3 יעמוד על 280 מיליון שקלים, והוא יכלול הקצאת כוח אדם נוסף, הבטחת אכיפה אפקטיבית, הדרכה והכשרה של מטפלות ולצורך סבסוד התקנת מצלמות במעונות.

 

בתחילת החודש עברה בקריאה טרומית הצעת החוק של ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו) להצבת מצלמות אבטחה במעונות יום ובפעוטונים. בדומה לחוק הפיקוח, קידום חוק המצלמות, הקובע כי ייעשה שימוש בחומרים המצולמים רק במסגרת חקירה, יהיה חלק ממהלך ממשלתי כולל להחלת פיקוח על מעונות היום.