BETA

17.07.2018

21:47

עודכן:

פניית הפרסה של טראמפ: "רוסיה אכן התערבה בבחירות לנשיאות"

נכנע לביקורת החריפה? נשיא ארה"ב הבהיר במסיבת עיתונאים כי הוא מקבל את הערכת המודיעין האמריקני. הוא טען כי בפסגת הלסינקי, לצדו של פוטין, התבלבל בגלל "שלילה כפולה"

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר אמש (שלישי) בשיחה עם כתבים בבית הלבן כי הוא מקבל את הערכת סוכנויות המודיעין האמריקנית כי רוסיה התערבה במערכת הבחירות לנשיאות ב-2016. עם זאת, הוא טען כי "לפעולות של רוסיה לא הייתה כל השפעה על תוצאות הבחירות".

 

זאת, לאחר שהנשיא זכה לביקורת חריפה בוושינגטון על כך שבפגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכחיש באופן נחרץ את המעורבות הרוסית בבחירות והבהיר באופן חד-משמעי כי הוא מעדיף את הכחשתו של פוטין על פני הערכת המודיעין האמריקני.

 

 נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בשיחה עם כתבים (רויטרס)

 

 

אמש, אולם, טראמפ הבהיר כי יש לו "אמון מלא וכבוד עמוק לסוכנויות הביון האמריקניות". הוא הוסיף כי בפגישתו עם פוטין בהלסינקי הוא התכוון לומר, לטענתו, כי הוא לא רואה שום סיבה "מדוע זו לא תהיה רוסיה שהתערבה בבחירות", במקום המשפט שאמר: "מדוע זו תהיה רוסיה שהתערבה בבחירות". לטענתו, התבלבל בגלל "שלילה כפולה". כמו כן, הבהיר הנשיא כי יפעל יחד עם ממשלו למניעת כל ניסיון להתערב בבחירות אמצע הכהונה, שנערכות בארה"ב השנה.

 

טראמפ הוסיף כי היחסים בין ארה"ב לרוסיה מעולם לא היו גרועים יותר, אך הם השתפרו ואולי ימשיכו להשתפר. טראמפ נשא את הדברים טרם פגישתו עם מחוקקים אמריקנים.

 

נוסף על כך, אמר הנשיא האמריקני כי במהלך פגישתו עם פוטין, חלה התקדמות בשיחות בנוגע למזרח התיכון . לדברי טראמפ, השניים שוחחו על ביטחון ישראל, הלחימה בסוריה והסכם הגרעין עם איראן. בנוגע לטהראן, הנשיא האמריקני אמר כי הוא מקווה שבעתיד יבקשו האיראנים הסכם חדש עם ארה"ב. כמו כן, לדבריו, השניים שוחחו על צמצום הנשק הגרעיני בעולם. גם נושא קוריאה הצפונית נדון בשיחתם, אך בנושא זה, לטענת הנשיא - "אין צורך למהר".

 

בהמשך, כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "הפגישה בינו לבין הנשיא פוטין הייתה הצלחה כבירה, חוץ מאשר בתקשורת ה'פייק ניוז'".

 

 טראמפ ופוטין
 

טראמפ ופוטין (רויטרס)

 

 

כזכור, בארה"ב ביקרו בחריפות את טראמפ על דבריו כי למרות המסקנות של ה-CIA בנוגע לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות בשנת 2016 בחר לא להאשים את הרוסים, ואמר כי "פוטין היה נחרץ מאוד בהכחשתו".

 

הביקורת בארצות הברית חצתה מפלגות, כשרפובליקנים ודמוקרטים האשימו את טראמפ על דבריו במהלך מסיבת העיתונאים בהלסינקי, בירת פינלנד. יו"ר בית הנבחרים האמריקני, הרפובליקני פול ראיין, אמר כי "אין שום ספק שרוסיה התערבה בבחירות לנשיאות. לא מדובר רק בקביעה של סוכנות המודיעין האמריקנית אלא גם של ועדת המודיעין של הבית הלבן".  ראיין הוסיף כי "טראמפ חייב להבין שרוסיה אינה בת בריתנו. הרוסים עוינים לערכים הבסיסיים ביותר במדינתנו וארה"ב חייבת לשים סוף לפגיעה הרוסית בדמוקרטיה שלנו".

 

בעקבות הביקורת על דבריו, כתב אמש הנשיא האמריקני בחשבון הטוויטר שלו: "כפי שאמרתי פעמים רבות בעבר, יש לי ביטחון מלא בשירותי המודיעין האמריקנים. עם זאת, אני מזהה שכדי לבנות עתיד טוב יותר, אנחנו לא יכולים להתמקד בעבר, כששתי המדינות הן המעצמות הגרעיניות הגדולות בעולם - אנחנו חייבים לצעוד יחד".

 

ראיין אינו היחיד מהמפלגה הרפובליקנית שמתח ביקורת קשה נגד טראמפ, הסנאטור בוב קורקר, יו"ר ועדת החוץ של הסנאט, אמר כי "התאכזבתי מאוד מתגובתו של טראמפ, במה שהציג את ארה"ב כ'ריבה חלשה'". עוד הוסיף כי "אני לא מצליח להבין מדוע הוא ממשיך להתעקש להכחיש את המעורבות". קורקר התייחס גם לנשיא הרוסי, ואמר כי "לפוטין היה זה הישג עצום. אני סבור שהוא אכל קוויאר בטיסתו חזרה לרוסיה".

 

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם הצטרף אף הוא לביקורת נגד הנשיא, ואמר כי "טראמפ החמיץ הזדמנות להציג את ההתערבות הרוסית בבחירות ולשלוח מסר חזק בנוגע לבחירות העתידיות במדינה. תשובתו הראתה סימן של חולשה ותגרום יותר בעיות מפתרונות". ג'ון מקיין, שהתמודד בבחירות 2008 מטעם המפלגה הרפובליקנית, אמר כי "הפסגה הייתה טעות טרגית. טראמפ נכשל בהגנה על ארה"ב. הפסגה מסמלת שפל בהיסטוריה הנשיאותית".

 

גם במפלגה הדמוקרטית לא נשארו אדישים לדבריו של טראמפ. אדם שיף, הדמוקרט הבכיר בוועידה המיוחדת למודיעין בבית הנבחרים האמריקני, המוביל את חקירת המעורבות בבחירות, אמר כי "התבטאויותיו של טראמפ נותנות לפוטין אור ירוק להתערב בחקירת הבחירות לנשיאות ארה"ב. ג'ון ברנן, שכיהן עד שנה שעברה כראש ה-CIA וכיועץ לביטחון המולדת של הנשיא ברק אובמה, אמר כי "מסיבת העיתונאים הייתה לא פחות מאשר בוגדנית. תגובותיו היו אימבציליות וניכר שהוא לחלוטין בתוך הכיס של פוטין".

 

מלבד ביקורת במערכת הפוליטית, גם בכלי התקשורת האמריקנים הביעו ביקורת חריפה נגד דבריו של טראמפ. אנדרסון קופר, מהעיתונאים הבכירים ברשת CNN, אמר כי "פסגת המנהיגים תיזכר כאחד הרגעים המבישים ביותר של נשיא אמריקני מכהן".