17.07.2018

03:27

 מריה בוטינה, המואשמת בריגול למען רוסיה
מריה בוטינה, המואשמת בריגול למען רוסיה,
פייסבוק

"הקימה ערוצים חשאיים": אזרחית רוסיה נעצרה בארה"ב בחשד לריגול

מריה בוטינה בת ה-29, המתגוררת בוושינגטון, מואשמת כי פיתחה "קשרים הדוקים" עם פוליטיקאים אמריקנים, בעזרת ארגון הרובאים הלאומי, וקישרה אותם לקרמלין

ברקע פסגת הלסינקי: אזרחית רוסיה המתגוררת בוושינגטון, מריה בוטינה, בת 29, נעצרה בחשד כי ניסתה להקים "ערוצים אחוריים" וליצור קשר חשאי בין פוליטיקאים אמריקנים לקרמלין, דרך איגוד הרובאים הלאומי. על פי כתב האישום, בוטינה "פיתחה קשרים הדוקים" עם אזרחים אמריקנים והסתננה לקבוצות פוליטיות במדינה, על מנת לשמש כסוכנת זרה. היא נעצרה ביום ראשון ומחר (רביעי) צפוי להתחיל נגדה הליך משפטי.

 

בתצהיר ה-FBI שניתן בצו המעצר, נכתב כי בוטינה ביקשה "לנצל קשרים אישיים עם אמריקנים בעלי השפעה פוליטית, במאמץ לקדם את האינטרסים של הממשל הרוסי". בוטינה נחשדת בכך שעבדה לכאורה בשליחות פקידים רשמיים בממשלה הרוסית. כמו כן, צוין בתצהיר כי נערך חיפוש במכשיר הסלולרי שלה ובמחשב הנייד שהיה ברשותה. לדברי התביעה, בוטינה קיבלה אישור למעשים מפקיד בקרמלין.
 

בוטינה נחשבת מקורבת לפול אריקסון, פעיל פוליטי שמרני מוכר מדרום דקוטה, שחבר בארגון הרובאים הלאומי. נוסף על כך, דווח כי פעילים פוליטים העידו כי היו מעורבים בתקשורת עם גורמים מהקרמלין.

 

  מריה בוטינה, המואשמת בריגול למען רוסיה

מריה בוטינה, המואשמת בריגול למען רוסיה (פייסבוק)

 

בוטינה העלתה את חשד ה-FBI לאחר שתועדה שואלת שאלה את הנשיא טראמפ במהלך קמפיין הבחירות שלו, במפגש שנערך מול קהל שמרני, בחודש יולי 2015. בוטינה השתתפה בארוחות, תפילות ובאירועים נוספים בניסיון ליצור קשרים בעלי השפעה. על פי החשד, שני אזרחים אמריקנים סייעו לה ליצור קשרין, אך הם לא הואשמו בדבר.

 

בוטינה היא פעילה פוליטית ומייסדת ארגון רוסי העוסק בזכויות השימוש בנשק. בעבר, עבדה עבור אלכסנדר טורשין, סנאטור שלעבר, שהיה חבר במפלגתו של הנשיא פוטין, וששמו נקשר לכאורה עם המאפיה הרוסית. בשנים האחרונות פיתחה בוטינה קשרים ענפים עם חוגים פוליטיים-שמרניים בארצות הברית.

 

נשיא רוסיה פוטין ונשיא ארה"ב טראמפ
 

טראמפ ופוטין (רויטרס, getty images)

 

 

כזכור, אתמול חלה התחממות ביחסים בין ארצות הברית לרוסיה, כאשר בפתח הפגישה הרשמית הראשונה בין נשיאי המדינות, אמר הנשיא טראמפ כי "לא היו לנו יחסים טובים בשנים האחרונות וזו הזדמנות לתקן אותם". טראמפ הוסיף: "יש לנו הזדמנויות אדירות יחד".

 

"לא הסתדרנו במשך שנים", הוסיף טראמפ בפתח הפסגה בהלסינקי, בירת פינלנד, "להסתדר זה עם זה, זה לא דבר רע. העולם רוצה לראות אותנו מסתדרים". טראמפ עוד ציין כי הוא מעוניין לשוחח עם מקבילו על שלל נושאים, כולל "חברנו המשותף נשיא סין שי", ובירך את פוטין על אירוח המונדיאל. הנשיא פוטין, מצדו, אמר כי "יש הרבה סוגיות בעולם, זה הזמן לדבר על היחסים שלנו ועל סוגיות רב-לאומיות מורכבות בעולם". 

 

בהמשך היום, הנשיא הרוסי התייחס ליחסים עם ארצות הברית, ואמר כי "המלחמה הקרה היא דבר העבר. היום שתי המדינות עומדות בפני אתגרים חדשים. נוכל להתמודד איתם רק בעזרת השותפים שלנו". עוד הוסיף כי "חיוני לשני הצדדים לחזור ליחסים טובים. השיחות שהתקיימו היום מוכיחות את הרצון המשותף לשקם את האמון בין המדינות". פוטין ציין כי "בשלו התנאים לשיתוף פעולה בנושא הסורי", וכי "סוריה יכולה להיות הדוגמה הראשונה לשיתוף פעולה אמריקני-רוסי".

 

מנגד, הנשיא האמריקני אמר כי "הדיאלוג עם פוטין היה פורה מאוד והוא חשוב לכולנו". טראמפ הוסיף כי "חוסר ההסכמה בינינו ידוע", וכי "אפילו בזמן המלחמה הקרה שתי המדינות שמרו על הדיאלוג ביניהן". טראמפ אמר כי "הדיאלוג בין שתי המדינות יבסס סיכוי משמעותי לשלום וביטחון עולמי".

 

פוטין התייחס לתוכן המפגש בין שני המנהיגים ואמר כי "לא הסכמנו בכל הסוגיות שבהן דנו". על החשד למעורבות רוסיה בבחירות לנשיאות ארה"ב בשנת 2016, אמר פוטין כי "רוסיה מעולם לא התערבה בבחירות". גם טראמפ שדיבר אחריו אמר כי "לא הייתה התערבות רוסית", ופוטין הוסיף כי "אין לכם (לאמריקנים) עובדה אחת שמוכיחה שהייתה התערבות". טראמפ נשאל ע"י אחד הכתבים למי הוא מאמין - לפוטין שמכחיש את ההתערבות או לסוכנות המודיעין האמריקנית?. טראמפ אמר כי "יש לי ביטחון רב בשירותי הביטחון, אך פוטין היה נחרץ מאוד בהכחשתו".