16.07.2018

11:04

עודכן:

לראשונה מתחילת גל השריפות: רה"מ נפגש עם ראשי רשויות בשדרות

לאחר החלטת הקבינט על תגובה צבאית לכל עפיפון או בלון, נתניהו הגיע לביקור בעוטף עזה. "יש חילופי מהלומות, זה לא נגמר במכה אחת - חמאס יבין שהוא עומד מול קיר פלדה"

לאחר 110 ימים: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע היום (שני) לביקור בעוטף עזה, לראשונה מאז החלו השריפות באזור כתוצאה מבלוני תבערה ומעפיפונים ששוגרו מהרצועה. נתניהו הגיע לשדרות ונפגש עם ראש העירייה אלון דוידי, ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שדות נגב תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני וראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון.

 

בתום הפגישה אמר נתניהו: "כשם שאנחנו משלימים עכשיו את בלימת המנהרות וכשם שאנחנו פעלנו והצלחנו לעצור את ההסתערות ההמונית על הגדרות, כך הנחינו את צה"ל למגר ולעצור את טרור העפיפונים ובלוני האש, ואנחנו בעיצומו של תהליך". לדבריו, "חשוב שחמאס יבין שהוא עומד מול קיר פלדה והקיר הזה מורכב קודם כל מממשלה נחושה, ממנהיגות מקומית איתנה ומהתיישבות ציונית, שאנחנו נמשיך לחזק אותה וכמובן מצבא ההגנה לישראל".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

פגישה בארבע עיניים ללא פרוטוקול: היום - פסגת טראמפ-פוטין

צעירים פרשו מתגלית וביקרו במזרח י-ם: "לא מלמדים על הכיבוש"

המשטר הסורי: ישראל תקפה מוצב של הצבא בצפון המדינה

 

נתניהו מבקר בשדרות עם ראש העיר
 

נתניהו מבקר בשדרות עם ראש העיר (חדשות עשר )

 

 

"אנחנו גאים בהם ואני גאה גם בתושבי העוטף הנפלאים שעומדים מול ימים לא קלים, אבל אני משוכנע בעוצמה המשותפת שלנו להדוף, להרתיע ובסופו של דבר גם להכריע את הטרור הזה של עזה", הוסיף נתניהו. "אני לא רוצה להגיד לאף אחד שהדבר נגמר".

 

ראש הממשלה ציין כי "שלשום פעלנו בעוצמה אדירה אל מול חמאס, במכה החזקה ביותר שהם ספגו מאז 'צוק איתן'". הוא הוסיף: "יש כאן חילופי מהלומות, זה לא נגמר במכה אחת ואינני יכול לנחם מי שספג את האבידות הקשות ביותר. זה דבר שקשה מאוד לספוג, אבל אנחנו יודעים שאנחנו בתוך מאבק ממושך של הציונות".


בהתייחסות לשיגור עפיפוני התבערה, אמר נתניהו: "אכן הנחינו את צה"ל לעצור את זה. אמרתי את זה אתמול בצורה הכי ברורה, וכדאי שיקשיבו לי, במיוחד בצד השני, אין דבר כזה מבחינתנו הפסקת אש שמחריגה את עפיפוני האש ובלוני האש, אין דבר כזה. מבחינתנו זה לא קיים ולכן אנחנו בעיצומו של מהלך". הוא הבהיר: "אני אגיד את זה שוב והדבר הזה, אני מקווה, יחדור, אבל אם הוא לא יובן על ידי המלים שלי - הוא יובן על ידי המעשים של צה"ל".

 

בהמשך, אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד: "קודם לכן הייתי במפגש עם ראשי היישובים בעוטף עזה ופגשתי גם את הילדים הנהדרים שם. אנחנו בתוך מהלך, הוא כרוך בחילופי מהלומות, הוא כרוך בכוח רצון ובכוח. ואנחנו באים כשהצד השני צריך להכיר בזה שיש מולו קיר פלדה של ממשלה נחושה, של מנהיגות מקומית איתנה ושל התיישבות ציונית שאנחנו מחזקים אותה ועוד נחזק אותה בדברים שנביא גם לכאן וכמובן להכיר בצבא חזק, צה״ל, שכולנו גאים בו וכולנו מצדיעים לו".

 

חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין, חברת ועדת החוץ והביטחון, מסרה בתגובה כי "סופסוף הגיע ראש הממשלה לעוטף, אבל את הפלגנות הוא לא השאיר בירושלים. מסתבר שהקיבוצניקים בעוטף ישראל אינם אזרחיה בעיניו. כל שנותר לקוות הוא שאת 'האומץ' שהוא מפגין עכשיו מול העפיפונים הוא יפגין בביקור קרוב  מול אנשי הקיבוצים שעומדים בחוסן בלתי רגיל אל מול שדותיהם השרופים".

 

אתמול החליט הקבינט המדיני-ביטחוני להנחות את צה"ל להפסיק את טרור העפיפונים. לפי החלטת הקבינט, ישראל תגיב צבאית לכל שיגור של עפיפון או בלון תבערה לשטחה, כך אמרו לחדשות עשר שני שרים ופקיד בכיר שהשתתפו בישיבת הקבינט. כמו כן, הצבא הונחה לפעול נגד משגרים בוגרים ולא נגד ילדים.

 

דיווח על הפצצת מזל"ט צה"ל בעיר עזה
 

מבנה שהופצץ ע"י צה"ל בעיר עזה (חדשות עשר)

 

 

החלטת הקבינט מגיעה על רקע העובדה שבשבועות האחרונים לחצו השרים נפתלי בנט וגלעד ארדן לנקוט בתגובה צבאית קשה לשיגור עפיפוני ובלוני התבערה מרצועת עזה וכן לפגוע בחוליות השיגור. בד בבד, צה"ל תגבר את סוללות "כיפת ברזל" במרחב גוש דן והדרום. כמו כן, התבצע גיוס מילואים נקודתי לתגבור מערך ההגנה האווירית.

 

במהלך הישיבה, שר הביטחון, אביגדור ליברמן, יצא נגד השרים ישראל כץ ובנט על רקע הביקורת שמתחו על המדיניות מול רצועת עזה. "אני מבקש לא לפתוח באש על צה"ל על הממשלה ועל ראש הממשלה", אמר ליברמן בדברי הסיכום שלו לפני סיום הישיבה. השר יובל שטייניץ שאל בציניות "האם מותר לפתוח באש על שר הביטחון?". ליברמן השיב: "מותר ואפילו רצוי".

 

שר החינוך בנט ביקר בבית משפחה שביתה נפגע מרקטה ואמר: "תושבי שדרות ועוטף עזה זכאים לביטחון כמו כל אזרח במדינת ישראל. אנחנו נתנגד לכל הפסקת אש שמאפשרת לחמאס להתחמש מחדש לקראת עוד סבב. זו לא הפסקת אש, זה שובר חינם לעוד ועוד סבבים. תושבי שדרות והעוטף אומרים לנו: ׳אנחנו מוכנים להכיל אם אתם תפתרו את הבעיה׳. לכן, כל מיני הפוגות למען חמאס לא מקובלות עלינו. זו לא הדרך. הדרך היא רק של עוצמה, רק של טיפול יסודי בחמאס".

 

למרות הפסקת האש: השריפות נמשכות

 

חרף הפסקת האש שסיימה את סבב הלחימה בן היממה בעוטף עזה, טרור העפיפונים והבלונים נמשך, ושש שריפות פרצו אתמול בגזרת העוטף כתוצאה מבלוני תבערה. בין היתר פרצו דליקות בשדות של קיבוץ עלומים, ביער אסף שמחוני שבסמוך לנחל עוז ובאזור בארי. צוותי כבאות וקק"ל השתלטו על כל השריפות. כמו כן, בלון תבערה נפל בשדרות. מוקדם יותר, דיווחו גורמי ביטחון כי שריפה פרצה במועצה האזורית שער הנגב בעקבות בלוני תבערה ששוגרו ממרכז רצועת עזה.

 

 שריפה בקיבוץ אור הנר
 

שריפה בקיבוץ אור הנר (חדשות עשר)

 

 

יש לציין כי תשובת חמאס לישראל בנוגע להמשך שיגור עפיפוני ובלוני התבערה הייתה עמומה והוא לא התחייב להפסיק את טרור העפיפונים. ההבנה בישראל היא שבארגון הטרור מתכוונים להמשיך בפעילות זו. נתניהו עצמו התייחס בפתח ישיבת הממשלה לתנאי הפסקת האש ואמר כי "שמעתי שאומרים שישראל הסכימה להפסקת אש שתאפשר את המשך טרור העפיפונים והבלונים - זה לא נכון".

 

ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר אתמול בריאיון לתוכנית "בוקר אור" כי "יש תחושות מאוד קשות אחרי 150 רקטות שנורות, אבל מחזק לראות תושבים שאכפת להם אחד מהשני, ולמרות הכול נמצאים פה ומנהלים את החיים". לדבריו, "ממשלת ישראל נמצאת איתנו בשיח ישיר. מבחינתי, ביום כזה אני יותר עסוק לא אם ראש הממשלה מגיע או לא, הדבר היותר מרכזי הוא הפסקת האש הזאת - אני לא כל כך מבין את המהות שלה".

 

בהמשך מסר דוידי כי "התחושות שלנו לגבי הפסקת האש המדומה הן קשות מאוד, מי שמחליט על פתיחת האש והפסקת האש זה חמאס - ולא מדינת ישראל. אני קורא מכאן לראש הממשלה ולשרי הקבינט להיות עם התושבים, לרדת לדרום ולשמוע את רחשי ליבם על סוף השבוע הקשה ביותר שהיה כאן מאז 'צוק איתן'".