14.07.2018

17:05

הקבינט ידון בהסלמה; מצרים והאו"ם מתווכים בין ישראל לחמאס

השרים צפויים להתכנס מחר, וההערכה היא כי הממשלה לא רוצה מבצע נרחב. לדברי מעורבים במגעים, גם אם תושג רגיעה - חסר פתרון קבוע למצב בעזה או גורם בינ"ל שייקח את ההגה

הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס מחר (ראשון) לדיון בנושא ההסלמה ברצועת עזה, לאחר ישיבת הממשלה השבועית בשעות הצהריים. במקביל, נמשכים המגעים בתיווך בין-לאומי להשגת הבנות בין ישראל לשלטון חמאס ברצועת עזה על מנת להגיע לרגיעה, לאחר שיגור כמאה רקטות מהרצועה לעבר ישראל ותקיפות נרחבות של כוחות צה"ל בשטח עזה.

 

כמה משרי הקבינט המדיני-ביטחוני קיבלו עדכונים כבר במהלך הלילה. מועד הישיבה תלוי בהסלמה בדרום בזמן הקרוב, ואם הירי יחריף ויהיו נפגעים נוספים בצד הישראלי, אין לפסול את האפשרות כי כבר הלילה הקבינט יתכנס. בכל מקרה, נראה כי בשלב זה הממשלה נמצאת במצב שבו היא לא מעוניינת להוביל למבצע נרחב בעזה בשלב זה, אולם גם לא מוכנה לנקוט צעדים משמעותיים כדי למנוע מצב כזה.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

"מייצר תסיסה ומערער ריבונותנו בבירה": צו סגירה לכנס בי-ם

דם, יזע, דמעות ובעיקר אופי: כך קרואטיה הגיעה לגמר המונדיאל

תאילנד: הנערים שחולצו מהמערה ישוחררו לבתיהם ביום חמישי


 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ (רויטרס)

 

 

גורם דיפלומטי בכיר המעורב בניסיונות התיווך, שמובלים על ידי המודיעין המצרי ועל ידי שליח האו"ם לאזור, ניקולאי מלדנוב, הסביר כי כמה שיחות לאחר שהחלו השיחות עם גורמים בירושלים ובעזה, לא ברור אם הן יצליחו להוריד שוב את רמת האש ולשוב לרגיעה. שורת גורמים, בהם האו"ם, מצרים, ארצות הברית וגם גורמים מסוימים בישראל, שבו היום על האמירה כי גם אם תושג רגיעה היום, יהיה זה סוג של פלסטר, ולא פתרון קבוע ומבוסס למצב ברצועת עזה.

 

אותם גורמים מבינים כי חייבים להגיע לסוג מסוים של הסדרה ברצועת עזה, כזו שתטפל במצב ההומניטרי ברצועה, בסוגיית האזרחים וגופות החיילים המוחזקים בידי חמאס ובהפסקת האש. עם זאת, אף גורם בין-לאומי לא מצליח עד עכשיו להרים את המשימה הזאת ולהביא אותה משלב הדיבורים לשלב המעשים.

 

הממשל האמריקני העביר את תשומת הלב שלו מ"עסקת המאה" לניסיון לייצב את המצב ברצועת עזה, אבל גם הם סבורים כי אם לא יהיה איזשהו פתרון יציב יותר, ישראל וחמאס ילכו למלחמה נוספת, ארבע שנים אחרי "צוק איתן". כל הגורמים המעורבים רואים את הכתובת הזאת על הקיר, אך הבעיה היא שאף אחד מהגורמים האלה לא מצליח להעביר את ההבנה הזאת לקווים מעשיים.

 

כל אחד מהצדדים רוצה לקדם את המגעים בתנאים שלו. כמו כן, לא קיים שום דיאלוג ממשי בין הגורמים השונים שעוסקים בכך, ואין מי שמוביל את הדרך קדימה. אפילו הממשל האמריקני לא מצליח כיום לכנס תחת את כנפיו את הגורמים השונים. זאת, בין היתר, כי הרשות הפלסטינית מחרימה את הבית הלבן, ובוושינגטון לא מדברים עם חמאס. לכן, גם אם הם היו רוצים להניע מהלך, הם מוגבלים למדי.

 

המצרים גם הם היו רוצים לקדם מהלך בעזה, אבל מבחינתם, קודם כל צריך להחזיר את רצועת עזה לידי הרשות הפלסטינית ולקדם את הפיוס בין פתח לחמאס. קטאר גם רוצים לתווך בהשגת ההבנות בין הצדדים, אבל כשהמצרים שומעים שהקטארים מעורבים במגעים, הם מיד קמים על הרגליים האחוריות. לכן, הצדדים נותרו בהיעדר גורם בינלאומי שייקח את ההגה וינווט את הספינה לחוף מבטחים.