12.07.2018

09:34

"החוקרת אמרה לי: 'מפחדת מבעלך? שימי לו שולחן בראש'"

אורית (שם בדוי) סיפרה על היחס שמקבלות נשים המעזות להתלונן על אלימות במשפחה: "לא הרגשתי הבדל בין האיומים בבית לבין אלו של המשטרה"

אלימות נגד נשים במשפחה: בצל הודאת בעלה לשעבר של אופירה חיים, שהורשע בעבר באיומים על חייה, אורית (שם בדוי), סיפרה בתוכנית "בוקר אור" על התחושות הקשות שמלוות נשים המבקשות להגיש תלונה במשטרה עקב אלימות במשפחה: "אני חוויתי יותר אלימות נפשית שהפכה למינית וכלכלית. כשהגעתי למשטרה ההיענות הייתה די מינורית: 'אז הוא צעק מה קרה? אז הוא ירק מה קרה? אז הוא מאיים..' אבל אני זו שיכולה להיות המספר הבא, ה-18 שתירצח השנה".

 

"חוויתי איומים ברצח וגם אלימות פיזית, אבל התחושה, אתה לא יכול להסביר תחושה של פחד. הגעתי למצבים של פחד שגרמו לי לעשות פיפי בתחתונים. איך אפשר להעביר את התחושה הזאת לגורם משטרתי כשאתה מגיע וצורחים עלייך? הגיעה אליי החוקרת, הכניסה את הפנים שלה לתוך הפרצוף שלי ואמרה לי 'גברת לאיפה את רוצה להגיע? למקלט לנשים מוכות זה מה שאת רוצה'", סיפרה אורית, והוסיפה: "לא הרגשתי הבדל בין האיומים בבית לבין אלו של המשטרה, הפעם האחרונה שהגעתי לשם הייתה לפני פחות מחודש, והתשובה הייתה: 'מה זה את מפחדת ממנו, קחי שולחן שימי לו על הראש'".

 

חברת הכנסת מרב מיכאלי התייחסה לאירועים שקדמו לרצח אופירה חיים: "השופטת כתבה בהחלטה שלה שברור שהוא ימשיך בקו העברייני, זה מדהים איך גם המשטרה וגם מערכת הרווחה עומדות חסרת אונים. אילו היה מדובר באיום טרור לאומי היו שמים שם כמה שוטרים שצריך, ובכל זאת כשמדובר בחיים של נשים הן הולכות הביתה".

 

 אורית (שם בדוי) שסבלה מאלימות במשפחה, וח"כ מיכאלי
 

אורית (שם בדוי) שסבלה מאלימות במשפחה (חדשות עשר)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

ראשון לציון: פעוט במצב קשה לאחר שטבע בבריכה פרטית

"רוצה לחבק אותה": א' תגורש מהארץ במהלך המאבק לקשר עם בתה?

בהוראת שופט - ילדי מהגרים בגילאי חמש ומטה יתאחדו עם הוריהם

 

"כשיש גבר אלים במשפחה, לא האישה והילדים הם אלו שצריכים לעזוב את הבית, אלא הוא. אבל למסגרת שתחזיר אותו להיות אבא מתפקד ובן זוג מתפקד - זה אפשרי. הדבר הכי משמעותי שצריך לעשות זה לשנות דיסקט במערכת ולהתחיל לטפל בגברים האלה. אנחנו יודעות שמרחיקים אותם, וגם אם הם נכלאים, הם ממשיכים להטריד ולאיים מבית הכלא, ובטח כשהם יוצאים, הרבה פעמים כשיש צווי הרחקה הם לא מכבדים אותם".

 

כאמור, חיים, הגרוש של בת ה-54, שהורשע בעבר באיומים על חייה, הוא החשוד המרכזי בפרשה, שהודה אתמול ברצח. בדיון בבית משפט השלום בפתח תקווה נמסר כי הוא הודה במעשה, ובית המשפט הורה על הארכת מעצרו בשבוע. המשטרה חושדת כי אחת מבנותיו שיתפה עמו פעולה, אך בית המשפט הורה על שחרורה למעצר בית של שבוע.

 

"על פי האינטואיציה השיפוטית שלי, מדובר בחשד סביר שבו הראיות קשות מאוד להוכחה", הסביר השופט, "הארכת מעצר איננה העונש, והצורך לחקור אותה יתקיים במקרה זה אם תהיה במעצר בית. מצבה של החשודה שנמצאית לפניי מבחינה ראייתית שונה בתכלית ממצבו של האב החשוד, וזאת ככל הנכון לעת הזו. אם הדברים ישתנו תהיה אפשרות לבקשת מעצר מחודשת".

 

אופירה חיים
 

אופירה חיים (חדשות עשר)

 

 

בפתח הדיון, בנותיה של חיים הביעו תמיכה באביהן, שנמצא על ספסל החשודים, וסימנו לו כי הן אוהבות אותו. הבת עדיה אמרה לחדשות עשר: "הגענו לתמוך באבא שלנו כי כרגע עוד לא יודעים כלום. מבקשים שתניחו לנו, אנחנו נכנסים לשבוע אבל".

 

מי שגילה את הבור בו נמצאה גופתה של חיים הוא החתן שלה, ששם לב לבור בחצר, חפר שם, אבל כנראה שלא מספיק עמוק. שלשום הוא ניגש למשטרה וסיפר על הבור. על פי ההערכה, המניע לרצח הוא סכסוך משפחתי על רקע כספי.

 

מתחילת הפרשה עלה החשד בקרב חוקרי המשטרה כי כמה מבני המשפחה של חיים הסתירו מידע ואף מסרו גרסות סותרות, וכבר בימים הראשונים שמו לב החוקרים להבדלים בין גרסות הנחקרים. כזכור, חיים הוזמנה לכנס חברי-פוליטי באחד היישובים שבאזור תל מונד, אבל לא הגיעה אליו. מכוניתה נשארה בחניה שליד ביתה ומאז אבד איתה הקשר.

 

בנותיה הגישו תלונה במשטרה, וציינו כי לא ידוע להן על קשר שקיים בין אמם לעבריינים. בעקבות הערכת מצב שבוצעה אתמול במשטרה, הגיעו הבוקר שוטרים וצוותי זיהוי פלילי לבצע חיפוש וחפירות סמוך למקום מגוריה, שבמהלכם כאמור, נמצאה גופתה - שנשלחה לזיהוי סופי במכון לרפואה משפטית באבו כביר.