BETA

11.07.2018

18:27

יואב קיש ואביחי מנדבליט
יואב קיש ואביחי מנדבליט ,
לע"מ

היועמ"ש: "בטלו הישיבה על חקירות ריטמן"; קיש: "הדיון יתקיים"

לקראת הדיון בוועדת הפנים בנושא הטענה לניגוד עניינים של הניצב, ביקש מנדלבליט לבטלו לאור "חשש לפגיעה בחקירות מתנהלות". קיש: "ניסיונך לעצור דיון זה - חמור במיוחד"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיב היום (רביעי) לבקשת משפחת נתניהו לבדוק שוב את החקירות שניהל ניצב רוני ריטמן, ולבקשת ח"כ יואב קיש לקיים מחר דיון בנושא בוועדת הפנים, וקרא לבטל את הדיון. קיש מסר בתגובה כי הדיון יתקיים.

 

"מנושא הישיבה, כמו גם מהדברים שהובאו מפיו של חבר-הכנסת קיש בהודעת הדוברות שפרסם, עולה כי הישיבה המתוכננת עלולה - על פניה - להוות חציה, ולו גם שלא במתכוון, של תחום עבודת מערכת אכיפת החוק, ונראה כי היא עלולה אף לפגום בחקירות מתנהלות, באופו שיכול להתפרש חלילה, כניסיון להטות משפט", כתב מנדלבליט ליועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון.

 

 ביבי מנדלבליט
 

ביבי מנדלבליט( צילום מסך)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

תיקון חוק דייר סרבן בהתחדשות עירונית - לקריאה שנייה ושלישית

השתלה תמורת עשרות אלפי דולרים: שניים הורשעו בסחר באיברים

בשיא עונת הרחצה: פטריוט יירט מעל הכינרת כטב"ם שחדר מסוריה

 

"טענות על אופן ניהול חקירות צריכות לבוא בפני הגורמים המוסמכים במערכת אכיפת החוק. ואכן, סנגורי ראש הממשלה פנו אמש בדיוק בנושא הנדון, ופנייתם תיבחן כמקובל", הסביר היועמ"ש. "על כן אבקשך לפנות לחבר הכנסת קיש ולבקשו לבטל את הישיבה המתוכננת".

 

בתגובה, אמר חבר הכנסת כי הדיון יערך מחר כמתוכנן. "אני מבקש להזכיר ליועץ המשפטי לממשלה כי במסגרת הפרדת הרשויות במדינה , הכנסת סוברנית באופן מוחלט לדון ולפקח בענייני הממשלה ושלוחותיה וגם בענייני משטרת ישראל", אמר. "אין ולא היתה לי כוונה ואין לי שום רצון או עניין להיכנס או להשפיע בפרטי החקירות נגד ראש הממשלה".

 

"אני מחוייב לציין כי ניסיונך או בקשתך לעצור דיון זה או להשפיע על מי מהמזומנים אליו להגיע או חלילה להכפיש נבחרי ציבור בהתנהגות לא נאותה היא חמורה במיוחד", הוסיף קיש. "אעמוד על זכותו של הציבור לדעת שרשויות אכיפת החוק שאדוני עומד בראשן מתנהלות כראוי".

 

 ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה
 

ניצב רוני ריטמן, לשעבר מפקד להב 433 במשטרה( דוברות המשטרה)

 

 

היועץ המשפטי של הכנסת, איל ינון, שלח בתוגבה מכתב לקיש, בו צידד במנדלבליט: "לצערי, אני נאלץ לחלוק על האמור בתשובתך ליועץ המשפטי לממשלה. כידוע, על אף סמכויות הפיקוח הרחבות של הכנסת, על הרשות המבצעת ובכלל זה על גופי האכיפה, מטעמים מובנים הכנסת אינה מפעילה את סמכויות הפיקוח שלה ואינה מתערבת באופן פרטני בתלונות, בחקירות או בהליכים פליליים. ואכן הכנסת וועדותיה מקפידות על כך לאורך השנים ולא אחת אף בוטלו דיונים מסוג זה לאחר שרשויות האכיפה הפנו את תשומת ליבנו לעניין. זאת ועוד, דיונים כאמור עלולים לגלוש, אף שלא בכוונת מכוון, לשיבוש חקירות והליכי משפט".  
 
"נושא הדיון עניינו בחקירות ראש הממשלה המתנהלות בימים אלה ובטענות לניגוד עניינים של ניצב ריטמן בהקשרן של חקירות אלה", המשיך ינון. "לאור האמור, אין מקום לקיום דיון בוועדה בעניין שבנדון ולכן אבקשך לבטלו. לבסוף אציין כי לאורך השנים כיבדו יושבי ראש ועדות הכנסת נוהג משטרי זה מתוך הבנת הנזק הרב שעלול להיגרם מהפרתו ואני תקווה שכך תנהג גם אתה".

 

כאמור, ח"כ יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים צפוי לכנס מחר בשעה 15:00 דיון בנושא "החשש לניגוד עניינים בעקבות הפרסום בעיתון הארץ ומעריב על טענות ניצב ריטמן בהקשר התלונות כנגדו והשפעתן על חקירת נתניהו".

 

"החשדות העולים מהתחקירים שפורסמו בעיתון הארץ ובעיתון מעריב מעלים שאלות קשות של ניגוד עניינים ויחס מפלה כלפי צ'", אמר קיש. "נבדוק כיצד מתנהלת החקירה של ראש הממשלה, כאשר החוקר האחראי מאמין שנתניהו מנהל נגדו קמפיין תלונות להטרדה מינית. הנושא יתברר בדיון הוועדה. אזמן את כל הגורמים הרלוונטיים ואת ריטמן עצמו, אני מקווה שיופיע".

 

בתחקירים פורסמו טענות לפיהן בכירי משטרת ישראל "התגייסו כדי לשבש את חקירתו של ניצב ריטמן, החשוד בתקיפה מינית, ולריסוקם של רפ"ק צ', שהעזה לספר כיצד תקף אותה מינית, ושל מפקדה, שבעקבות תלונתו נפתחה החקירה". 

 

כזכור, אמש פנו עורכי הדין יוסי כהן ויעקב וינרוט במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וביקשו ממנו שיבדוק פעם נוספת את החקירות שניהל ניצב רוני ריטמן בעניין המשפחה.

 

"התברר שניצב רוני ריטמן, מי שעמד בראש חקירות ראש ממשלת ישראל ורעייתו, היה נגוע במשוא פנים, משום שהאמין שמשפחת נתניהו יזמה את התלונה שהגישה כנגדו פקודתו בגין הטרדה מינית", נכתב במכתב בהתייחס לחשיפת חדשות עשר מיוני 2016. "דבר זה מטיל צל כבד על החקירות שנוהלו בראשותו כנגד משפחת נתניהו, וכל עניין שנבדק על ידי היחידה בראשותו ביחס לבני הזוג נתניהו, מוטל בספק. לכן אנו מבקשים שתבדוק מחדש את החקירות הנ"ל".

 

לפני כשנתיים, נחשף בחדשות עשר כי ניצב ריטמן השיב בחקירתו במח"ש לשאלה מי העליל עליו, את התשובה הבאה: "יכולים להיות הרבה. יורם הלוי (מפקד מחוז ירושלים), גיא ניר (הקצין במשטרה), ויכול להיות שהעלילו עליי בגלל שאני מטפל בחקירות ראש הממשלה". גורמים בחקירה טענו אז כי ריטמן לא הציג הוכחות לטענותיו, דבר ש"לא נאה ולא יאה" לדבריהם.

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה משפחת נתניהו יוצאת נגד ריטמן. בחודש פברואר השנה, העלה ראש הממשלה סטטוס לעמוד הפייסבוק שלו שבו רמז כי טוהר החקירות בעניינו בסכנה. "כשחוקרי המשטרה מאמינים בטענות כל כך הזויות ושקריות שראש הממשלה פעל נגדם באופן אישי ושלח חוקרים נגדם, איך הם יכולים לחקור אותו ולהגיש המלצות נגדו באופן אובייקטיבי? אנו נדהמים לגלות שזה בדיוק מה שקרה בחקירות ראש הממשלה", כתב נתניהו.

 

"ראשית נחשפנו למכתב מטעמו של ראש היחידה החוקרת ריטמן ליועמ״ש וינשטיין, שבו רמזו עורכי דינו של ריטמן שראש הממשלה שלח את הקצינה שהתלוננה נגדו על הטרדה מינית. באותו רגע ריטמן היה צריך להשעות את עצמו מחקירות ראש הממשלה. כעת אנו מגלים שהחוקרים עצמם האמינו גם בתיאוריית קונספירציה נוספת ולא פחות הזויה - שראש הממשלה הפעיל נגדם חוקרים פרטיים. תחליטו אתם: מה זה אומר על טוהר החקירה ומה זה אומר על טיב ההמלצות", הוסיף.