09.07.2018

10:30

בעקבות ריבוי רעידות האדמה: משרד הביטחון יערוך כנס היערכות

הכנס בהשתתפות נציגים מפקע"ר ומגופי חירום אזרחיים ייערך ביום רביעי. במקביל, הודיעה עיריית טבריה כי תפתח עמדות הסברה לציבור. ועדת המשנה למוכנות תתכנס ביום חמישי

משרד הביטחון הודיע היום (שני) כי יערוך ברביעי כנס היערכות לרעידות אדמה, לאור ריבוי המקרים שאירעו בשבוע האחרון, כולל ארבע רעידות אדמה רק ביממה האחרונה. בכנס ישתתפו נציגים מפיקוד העורף ומגופי חירום אזרחיים. במקביל, הודיעו פיקוד העורף ועיריית טבריה כי יפתחו ביום רביעי עמדות הסברה לציבור.

 

ח”כ עמיר פרץ, יו”ר ועדת המשנה למוכנות העורף, הודיע כי ייכנס את ועדת המשנה למוכנות העורף בנושא היערכות לרעידות אדמה ביום חמישי הקרוב. בוועדה תינתן סקירה של עיקרי תרחיש האיום, סמכויות הגופים השונים במקרה אסון וחלוקת האחריות בין משרדי הממשלה.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

משבר בממשלה הבריטית: התפטר השר לענייני עזיבת האיחוד האירופי

לא רק פגיעה בבע"ח: מחאה נגד תקיפות נשים במרוץ השוורים בספרד

לאחר שהופסקו בגלל מחסור בחמצן - חודשו פעולות החילוץ בתאילנד

 

נזקי רעידת האדמה בבית הספר כדורי
 

נזקי רעידת האדמה בבית הספר כדורי (המועצה האזורית גליל תחתון)

 

 

“רעידות אדמה הן גזירת גורל, אך כזאת שהעורף יכול להיערך אליה וזו אחריותה של הממשלה", אמר פרץ. עוד הוסיף כי "יש להכין תכנית חירום לאומית, שתבוצע על ידי המדינה לפני שתפקוד אותנו רעידת אדמה קטלנית בה, על פי דו”ח המבקר, עשויים למצוא את מותם כ-16 אלף ישראלים. ניתן למנוע זאת". בנוסף אמר כי "מתכוון יחד עם ח"כ בני בגין שעוסק בנושא זה כבר שנים, לדאוג כי כל הגורמים יבצעו את מלאכתם וללא דיחוי".

 

מוקדם יותר היום סייר ראש עיריית טבריה, יוסף בן דוד, במוקדים שונים בשכונות העיר, יחד עם מפקד מחוז הצפון בפיקוד העורף, אל"ם איציק בר, ועם קצינים נוספים מענף האוכלוסייה במחוז ובנפת נפתלי.

 

מפקד המחוז עדכן כי פיקוד העורף יציב במוקדים מרכזיים שונים ברחבי העיר ארבע תחנות מידע והסברה לתושבים. בנוסף עיריית טבריה פתחה אמש קו חם לנפגעי חרדה יחד עם אגף הרווחה בעירייה במסגרת הפניות למוקד העירוני. צוותים שונים בשטח מטעם חברת עמידר ועיריית טבריה, החלו לבצע תיקונים וחיזוקים למבנים שניזוקו ברעידות האדמה האחרונות.

 

במהלך הלילה הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 3.4 באזור הכינרת, כשעתיים לאחר רעש בעוצמה 3.0. כמה שעות לפני כן הורגשו שתי רעידות אדמה, שמוקדן היה בכינרת - האחרונה אירעה בשעות אחר הצהריים ועוצמתה הייתה 3.9. לפניה התרחשה רעידה בעוצמה 2.9. לא ידוע על נפגעים, אך נזק קל נגרם למבנים.


אתמול בשעות הצהריים הורגש רעש בעוצמה 3.9 בטבריה, צפת וביישובים הסמוכים לכינרת. לראשונה, הרעש הורגש בחיפה ובאזור בגלבוע. תושבי רמת הגולן דיווחו גם הם על רעידת האדמה, וכמו ברעידות הקודמות, גם הפעם הרעש הגיע אל מעבר לגבול, וברשתות החברתיות התקבלו דיווחים על גל רעידות בירדן. 

 

גל רעידות האדמה באזור הכינרת החל בבוקר יום רביעי האחרון, כשהרעש הראשון היה בעוצמה 4.2, כשמוקדו היה בסמוך לטבריה, ועומקו היה 15 ק"מ. אחריה הורגשו בסמוך לאותו אזור עשרות רעידות משנה בעוצמות פחותות. רעידת אדמה משמעותית נוספת הורגשה בערב אותו יום, שעוצמתה הייתה 4.4 ומוקדה בצפון הכינרת. אתמול, יום שבת, הורגשה באזור הכינרת רעידת אדמה בעוצמה של 3.4. בכל המקרים - לא דווח על נפגעים או על נזק.

 

הנזקים מרעידת האדמה בטבריה
 

הנזקים מרעידת האדמה בטבריה (דוברות והסברה עיריית טבריה )

 

 

לפי הנחיות פיקוד העורף, השניות הראשונות לאחר זיהוי רעידת אדמה הן קריטיות. בעת רעידת אדמה, יציאה לשטח פתוח הוא עדיפה, ויש להתרחק ממבנים, מגשרים ומעמודי חשמל. כמו כן, יש להתרחק מקירות הבית החיצוניים, מחלונות וממדפים, ולהימנע משימוש במעלית בזמן הרעש ואחריו.

 

עם זאת, בעת שהייה במבנה יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת פתוחה. יש להימנע מכניסה למקלט תת-קרקעי. אם אין ממ"ד, מומלץ לצאת אל חדר המדרגות ואם ניתן, להמשיך אל היציאה מהבניין. רק אם לא ניתן לעשות זאת, יש לתפוס מחסה תחת רהיט כבד, או לשבת על הרצפה צמודים לקיר הפנימי.

 

בעת שהייה ברכב, יש לדומם מנוע ולהישאר ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים. בעת שהייה בחוף הים, מומלץ לעזוב מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. נסיגת ים חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב, ויש להתרחק מהחוף בקילומטר אחד לפחות, או לעלות לפחות לקומה 4 של בניין קרוב.


לאחר רעידת האדמה, אין לחזור למבנה שנפגע ואין להתקרב לחוף הים, מחשש לרעידות משנה.