09.07.2018

08:06

עודכן:

פעולות החילוץ בתאילנד חודשו: "הגשם לא העלה את מפלס המים"

הכוחות מקווים להוציא בשלום את שאר הלכודים, לאחר שחולצו 4 ילדים מהמערה. שר הפנים: "אותם צוללנים ישתתפו גם היום בגלל הכרת תנאי השטח" • שליח חדשות עשר מדווח מהזירה

כ-12 שעות לאחר שחולצו ארבעת הילדים הראשונים מהמערה בצפון תאילנד, חודשו הבוקר (שני) פעולות החילוץ, זאת לאחר שהופסקו אתמול בגלל הגשמים הקשים שפקדו את האזור ונוכח המחסור בחמצן במערה. ראש צוות החילוץ מסר במסיבת עיתונאים כי הוא "מקווה לחדשות טובות" בשעות הקרובות, וגורמים ברשויות הבהירו כי הגשם שירד הלילה באזור ועורר חשש מפני עיכוב בפעולות החילוץ לא השפיע על מפלס המים במערה.

 

ראש הצוות החילוץ הוסיף כי ארבעת הילדים שחולצו אתמול במצב טוב, והם הועברו לבידוד בבית החולים, מחשש להידבקות במחלות לאחר השהות הארוכה במערה. הוא הוסיף כי שמותיהם של המחולצים טרם פורסמו "מתוך כבוד למשפחות שיקיריהן עדיין לכודים". כמו כן, הוא הבהיר כי "יותר אנשי צוות" משתתפים במאמצי החילוץ היום, בהשוואה לאתמול. 

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

מ"אפולו 13" ועד הכורים הצ'יליאנים: מבצעי החילוץ הגדולים

לא רק פגיעה בבע"ח: מחאה נגד תקיפות נשים במרוץ השוורים בספרד

דיווחים בסוריה: בסיס ההגנה האווירית T4 הותקף על ידי ישראל

 

כוחות החילוץ מחוץ למערה בתאילנד
 

כוחות החילוץ מחוץ למערה בתאילנד (רויטרס)

 

 

שר הפנים התאילנדי, אנופונג פאוג'ינדה, אמר הבוקר כי הצוללנים שלקחו חלק אתמול במלאכת חילוץ ארבעת הילדים יכנסו גם היום למערה, כיוון שהם "מכירים את התנאים במקום ויודעים למה לצפות וכיצד לנהוג". השר הסביר כי כל המאמצים מתרכזים בניסיון לחלץ את תשעת הלכודים שנותרו במערה, במה שצפוי להימשך מספר שעות.

 

עוד הוסיף שר הפנים כי מצבם של הילדים שחולצו אתמול "חזק ויציב אך נמצאים תחת השגחה רפואית". גורם בבית החולים אמר כי לאחר שיעברו הילדים את הטיפול הרפואי הדרוש הם יוכלו להיפגש עם בני משפחתם. ההערכה היא שרק לאחר שכל הקבוצה תחולץ בשלום יוכלו נציגי התקשורת שנמצאים במקום לפגוש אותם.

 

ראש ממשלת תאילנד צפוי להגיע למקום במהלך היום. שרת החוץ של אוסטרליה אמרה שהלכודים חולקו לשתי קבוצות, כשכל אחת מהן מונה ארבעה ילדים.

 

דודתו של מאמן קבוצת הכדורגל "חזירי הבר" שלכוד במערה סיפרה על תחושותיה אתמול לאחר חילוץ ארבעת הילדים הראשונים: "אנחנו שמחים מאוד בעקבות הדיווח על חילוץ הילדים. הרשויות עושות את המיטב כדי לסייע לנו ואנחנו מודים להן מאוד".

 

אתמול, 15 ימים לאחר שנלכדו במערה, החל מבצע החילוץ, שנמשך למעלה מ-11 שעות ברציפות. המבצע התנהל כך שלכל ילד התלוו שני צוללנים מנוסים, וסייעו לו לשחות כקילומטר בתוך מים עכורים, עם מסיכת חמצן על הפנים. יש לציין כי הילדים לא ידעו לשחות טרם החילוץ וכי עברו כמה שיעורים בסיסיים בשבוע האחרון. על פי גורמי מקצוע, שחייה במים עכורים הינה פעולה מסובכת גם לצוללנים מנוסים.

 

 תלמידות בתאילנד מתפללות לשלומם של הילדים הלכודים
 

תלמידות בתאילנד מתפללות לשלומם של הילדים הלכודים (רויטרס)

 

 

אתמול הודיע ראש צוות החילוץ כי יידרשו עוד לפחות עשר שעות נוספות על מנת להתכונן להמשך החילוץ, בעקבות העובדה כי צוותי החילוץ השתמשו כבר בכל בלוני החמצן, ובין היתר מחכים לאספקה חדשה. בינתיים, החשיכה ירדה באזור והגשמים חזרו לרדת. בעקבות נוכחות כוחות החילוץ במערה, החמצן במקום נהיה דליל, דבר שהופך את פעולות החילוץ לדחופות אף יותר "המבצע מתנהל טוב מהצפוי", מסר ראש צוות החילוץ. ברשת BBC דווח כי חלק מהצוללנים עזבו לעת עתה את אתר החילוץ.

 

הרשויות בתאילנד אמנם אסרו על כלי התקשורת להתקרב לזירה כדי שלא יפריעו לפעולות החילוץ, אך הדיווחים מפתח המערה המשיכו להגיע, והצביעו על כך ש-13 הלכודים במערה חולקו לארבע קבוצות, כאשר הקבוצה הראשונה, המונה ארבעה ילדים בסך הכל, הגיעה לפתח המערה. שני ילדים מתוך הקבוצה השנייה הגיעו אף הם.

 

90 צוללנים משתתפים במבצע החילוץ המורכב, 50 מהם ממדינות זרות שהגיעו כדי לסייע ו-40 נוספים – צוללנים מקומיים. בצוות החילוץ ישנם גם צוללנים אמריקנים. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צייץ כי "ארה"ב עובדת יחד עם ממשלת תאילנד כדי לעזור לחלץ את כל הילדים בבטחה. אנשינו אמיצים ומוכשרים מאוד".