BETA

09.07.2018

00:00

נקבע מותה של האישה הבריטית שנחשפה לגז העצבים הרוסי

דון סטרג'ס, שנפצעה אנוש בעיירה אמסבורי בעקבות הרעלה מהגז נוביצ'וק, הלכה לעולמה בבית החולים. מדובר בחומר שבאמצעותו הורעלו המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו

דון סטרג'ס, האישה הבריטית שנחשפה לגז העצבים הרוסי נוביצ'וק באמסבורי שבאנגליה, מתה אמש (ראשון) בבית החולים. המשטרה תחקור את המקרה כרצח.

 

"אני המומה ומזועזעת ממותה של דון סטרג'ס, ואני מוסרת את תנחומיי למשפחתה וליקרים לה", אמרה ראש ממשלת בריטניה, תרזה מיי, מת לאחר ההודעה על דבר מותה של האישה. "המשטרה וכוחות הביטחות פועלים לבדיקת המקרה, שנחקר כפרשת רצח".

 

סטרג'ס בת ה-44 הורעלה בשבוע שעברה יחד עם בן זוגה, צ'ארלס רולי, ותוצאות בדיקות המעבדה הראו כי גז העצבים נוביצ'וק הוא זה שגרם לפציעתם האנושה של בני הזוג. נוביצ'וק, כזכור, הוא הגז שגרם לפציעתם של המרגל סרגיי סקריפל ובתו יוליה, לפני כארבעה חודשים.

 

צ'רלס רולי ודון סטורג'ס, נחשפו ככל הנראה לגז נוביצ'וק
 

צ'רלס רולי ודון סטורג'ס, נחשפו ככל הנראה לגז נוביצ'וק( פייסבוק)

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מ"אפולו 13" ועד הכורים הצ'יליאנים: מבצעי החילוץ הגדולים

ערי מלחמה: כיצד הפכה נהריה מעיר תיירות למוקד פשע?

"עושים צחוק": חוק הפונדקאות שיגיע מחר לכנסת לא יחול על גייז

 

כרגע אין הוכחות לכך שהשניים שהורעלו ביקרו במקום שבו הורעלו סקריפל ובתו. אולם, ה"דיילי מייל" דיווח כי האישה התגוררה במעון לחסרי בית, סמוך למסעדה שבה שהו סקריפל. על פי הדיווח, האישה שהורעלה ובן זוגה ידועים ככאלה שצורכים סמים.

 

לדברי היחידה הבריטית לסיכול טרור, חרף הקרבה בין מקומות ההרעלה בשני המקרים, אין באזור מצב חירום והסיכוי להיחשפות לגז העצבים עבור מי שמגיע לסביבה הקרובה – נמוך. מהקרמלין נמסר כי רוסיה מצטערת על כך ששני בריטים נמצאים במצב קריטי וכי היא מקווה שהם יחלימו במהירות. עוד נמסר כי רוסיה מודאגת שהתבצע שימוש בגז עצבים באירופה פעם נוספת. שר הבריאות הבריטי, ג'רמי הנט, מסר כי ההרעלה החדשה נראית כמו תופעת-לוואי מצערת של הרעלת המרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו יוליה.

 

 

מטעם ראשת הממשלה תרזה מיי נמסר בשבוע שעבר כי התקרית "מטופלת בחומרה רבה", וכי מיי ושריה מקבלים עדכונים שוטפים בנושא. כמו כן, צוות חירום הוקם על מנת לטפל במקרה. 

 

יוליה סקריפל אמרה בריאיון לכלי תקשורת בבריטניה שפורסם בסוף חודש מאי כי "בטווח הארוך, אני מקווה לחזור הביתה, למדינתי". היא סיפרה כי בעקבות המקרה, "חיי השתנו מן הקצה אל הקצה. אני מתמודדת עם שינויים קשים, פיזית ורגשית, ורוצה לטפל באבא שלי עד שיגיע להחלמה מלאה".

 

סרגיי סקריפול בכלא
 

סרגיי סקריפול בכלא( TASS)

 

 

סקריפל ציינה בדבריה לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי שוחררה מבית החולים ב-9 באפריל, אולם היא ממשיכה בטיפולים הנדרשים. לאר ששהתה בתרדמת למשך 20 ימים, "התעוררתי למשמע החדשות שייתכן והורעלנו". לדבריה, "עדיין קשה לי להאמין שהותקפנו כך. העובדה שנעשה שימוש בחומר שתוקף את העצבים היא מזעזעת. אנחנו בני מזל ששרדנו את ניסיון ההתנקשות".

 

כשבוע לפני כן שוחרר האב, סרגיי, מבית החולים. "זה נפלא שמצבו של סקריפל טוב מספיק בכדי להשתחרר", אמרה מנהל בית החולים המחוזי בסולסברי, קארה צ'ארלס ברקס. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, התייחס אז לשחרורו ואמר כי רוסיה מאחלת לסקריפל החלמה מהירה. עוד הוסיף פוטין כי לו סקריפל היה מורעל בגז עצבים - הוא היה מת.

 

סקריפל היה איש צבא רוסי שריגל עבור בריטניה, נכלא ברוסיה ושוחרר לבריטניה בעסקת חילופי אסירים לפני שמונה שנים. בחודש מארס הורעל באמצעות גז עצבים בסולסברי, שבה התגורר עם בתו והשניים אושפזו כשהם בסכנת חיים. בבריטניה האשימו את רוסיה במעשה, והתקרית הובילה למשבר דיפלומטי בין שתי המדינות במהלכו גירשו כל אחת מהמדינות עשרות נציגים אחת של השניה.