08.07.2018

16:45

עודכן:

בתוך 24 שעות: 4 רעידות אדמה הורגשו בצפון; נבחן פינוי דירות

גל הרעידות נמשך: רעש בעוצמה 3.4 הורגש הלילה בטבריה. זאת כשעתיים לאחר רעש בדרגה 3.0. מוקדם יותר אתמול הורגשה רעידת אדמה לראשונה גם בחיפה ובגלבוע

רצף רעידות האדמה בצפון נמשך: רעידת אדמה בעוצמה 3.4 נמדדה הלילה (שני) באזור הכינרת בסביבות השעה אחת, כשעתיים לאחר רעש בעוצמה 3.0. כמה שעות לפני כן הורגשו שתי רעידות אדמה, שמוקדן היה בכינרת - האחרונה אירעה בשעות אחר הצהריים ועוצמתה הייתה 3.9. לפניה התרחשה רעידה בעוצמה 2.9. נכון לעתה, לא ידוע על נפגעים או על נזק כתוצאה מהן.


הרעש בעוצמה 3.9 שאירע אחה"צ הורגש בטבריה, צפת וביישובים הסמוכים לכינרת. לראשונה, הרעש הורגש בחיפה ובאזור בגלבוע. תושבי רמת הגולן דיווחו גם הם על רעידת האדמה, וכמו ברעידות הקודמות, גם הפעם הרעש הגיע אל מעבר לגבול, וברשתות החברתיות התקבלו דיווחים על גל רעידות בירדן. 

 

בעקבות רעידות האדמה האחרונות, עיריית טבריה החלה להפעיל הערב קו חם בעבור נפגעי חרדה. "הקו יפעל דרך מוקד 106, שיפנה את הפונים לצוות עובדים סוציאליים שנמצאים בכוננות 24 שעות ביממה", נמסר בהודעת העירייה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

הרשויות בתאילנד: חולצו מחצית מהילדים שנלכדו במערה

האולם שנסגר מחשש לבריאות הציבור יוכל לקיים אירועים מתוכננים

מחיר למשתכן בחודש יוני: 56 אלף דירות מוזלות לזכאים, כמה זכו?

 

נוסף על כך, מוקדם יותר אתמול, כינס ראש עיריית טבריה יוסי בן דוד הערכת מצב עם מנהלי המכלולים בעירייה, קב"ט העירייה ומהנדס העיר, וסייר במוקדים שונים בעיר, יחד עם בכירים במשרד השיכון והבינוי, מנהל מחוז צפון בחברת עמידר, מהנדסים, יועצים, וגורמים במינהלת ההתחדשות העירונית ומינהלת השיקום. 


בסיור נבחנו נזקים שונים שאירעו כתוצאה מרעידות האדמה האחרונות. ברחוב שיזף בעיר המליצו מהנדסים על בחינת הוצאת צווי פינוי לשלוש דירות, והמלצה זו נבחנת על ידי העירייה. כמו כן, ראש העירייה סיכם על הקצאת מהנדסים מטעם פיקוד העורף לביצוע סקר מבנים בשכונות הוותיקות. 


גל רעידות האדמה באזור הכינרת החל בבוקר יום רביעי האחרון, כשהרעש הראשון היה בעוצמה 4.2, כשמוקדו היה בסמוך לטבריה, ועומקו היה 15 ק"מ. אחריה הורגשו בסמוך לאותו אזור עשרות רעידות משנה בעוצמות פחותות. רעידת אדמה משמעותית נוספת הורגשה בערב אותו יום, שעוצמתה הייתה 4.4 ומוקדה בצפון הכינרת. אתמול, יום שבת, הורגשה באזור הכינרת רעידת אדמה בעוצמה של 3.4. בכל המקרים - לא דווח על נפגעים או על נזק.

 

 רעידת אדמה בעוצמה 4.5 שהורגשה בישראל
 

גם מוקד רעידת האדמה האחרונה היה בכינרת (emsc-csem)

 

 

לפי הנחיות פיקוד העורף, השניות הראשונות לאחר זיהוי רעידת אדמה הן קריטיות. בעת רעידת אדמה, יציאה לשטח פתוח הוא עדיפה, ויש להתרחק ממבנים, מגשרים ומעמודי חשמל. כמו כן, יש להתרחק מקירות הבית החיצוניים, מחלונות וממדפים, ולהימנע משימוש במעלית בזמן הרעש ואחריו.

 

עם זאת, בעת שהייה במבנה יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת פתוחה. יש להימנע מכניסה למקלט תת-קרקעי. אם אין ממ"ד, מומלץ לצאת אל חדר המדרגות ואם ניתן, להמשיך אל היציאה מהבניין. רק אם לא ניתן לעשות זאת, יש לתפוס מחסה תחת רהיט כבד, או לשבת על הרצפה צמודים לקיר הפנימי.

 

בעת שהייה ברכב, יש לדומם מנוע ולהישאר ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים. בעת שהייה בחוף הים, מומלץ לעזוב מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. נסיגת ים חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב, ויש להתרחק מהחוף בקילומטר אחד לפחות, או לעלות לפחות לקומה 4 של בניין קרוב.


לאחר רעידת האדמה, אין לחזור למבנה שנפגע ואין להתקרב לחוף הים, מחשש לרעידות משנה.