BETA

08.07.2018

11:47

נתניהו על סערת החוק הפולני: "מקשיבים לביקורת וניתן לה ביטוי"

רה"מ התייחס להסכם עם ממשלת פולין ואמר כי הוא "מכבד את דעת היסטוריוני השואה". על הביקור ברוסיה: "לא נאפשר חריגה מהסכם ההפרדה בגולן" • עימות פרץ בין נתניהו לכחלון

בווידאו: דיון בתוכנית "המטה המרכזי" על הביקורת שגררה ההצהרה המשותפת

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) להסכם עם ממשלת פולין בישיבת הממשלה ואמר כי "הוא מקשיב לביקורת של ההיסטוריונים העוסקים בנושא השואה, מכבד אותה והיא תקבל ביטוי". עם זאת, אמר כי "מטרת המגעים הייתה לבטל את הסעיפים הפליליים בחוק הפולני שהטילו מורא על מחקר ושיח חופשי ביחס לשואה - והמטרה הזו הושגה". כמו כן, חזר רה"מ על הטענה כי כל התהליך "לווה ע"י היסטוריונית בכירה ממוזיאון 'יד ושם'".

 

בהמשך דבריו התייחס רה"מ לביקורו השבוע ברוסיה, שם ייפגש עם הנשיא ולדימיר פוטין. "אנחנו נפגשים מעת לעת כדי להבטיח את התיאום הביטחוני וכמובן לדון בהתפתחויות באזור", אמר נתניהו. עוד הוסיף כי "בפגישה אבהיר שוב שני עקרונות יסודיים במדיניות ישראל: ראשית, לא נסבול התבססות צבאית של איראן וגרורותיה בשטח כלשהו של סוריה – לא שטח קרוב לגבול ולא שטח רחוק ממנו. שנית, אנחנו נדרוש מסוריה, וגם מצבא סוריה, שישמרו באופן קפדני על הסכם ההפרדה מ-1974". כמו כן, אמר כי "הממשל האמריקני מודע למצב" וכי "הקשר עם שתי המעצמות חשוב מאוד לביטחון ישראל".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

"ישראל - בין עשר המדינות העוצמתיות ביותר בעולם"

תאונת האומגה בהונדורס: "האישה נתקעה - הגבר התנגש בה בחוזקה"

"שפכה שמן רותח על בעלה": תושבת ערד נעצרה בחשד לניסיון הריגה

 

 נתניהו ומטאוש מורבייצקי
 

נתניהו ומטאוש מורבייצקי (getty images)

 

 

לאחר ישיבת הממשלה, התייחס רה"מ לשני חוקים שנויים במחלוקת בישיבת שרי הליכוד. הראשון, חוק הגיוס, שעבר בשבוע שעבר בקריאה ראשונה בכנסת למרות התנגדות הסיעות החרדיות (יהדות התורה וש"ס). "אקיים היום מפגש עם ראשי הקואליציה ואנסה לסיים את הסוגיה במידת האפשר. המאמץ העיקרי הוא לרבע את המעגל". בנוסף, התייחס נתניהו לחוק הלאום, ואמר כי "המטרה היא להביא את החוק לאישור בשבוע הבא".

 

בתוך כך פרץ עימות בין נתניהו לשר האוצר משה כחלון, בנוגע לחוק בוררות חובה, שיחייב עובדים ומעסיק להשתתף בתהליך בוררות, שיתקיים בעזרתו של מוסד בוררות מיוחד, לפני שיקבלו הראשונים זכות חוקית לשבות. נתניהו ביקש שוב את תמיכת כחלון בחוק, וזה הגיב בזעם: "אתה יודע שאין לזה תמיכה פוליטית אפילו אצלך במפלגה. אלה רק דיבורים. אתה ראש ממשלה כבר עשר שנים ולא עשית כלום בנושא הזה".

 

"אכן צריך רוב כדי להעביר את זה, בוא תגיד בשלב הראשון שאתה תומך", השיב נתניהו, ושר האוצר ענה: "בבקשה, קודם תביא משהו, נדבר. גם אם תהיה ראש ממשלה עוד 20 שנה לא תעשה אף רפורמה משמעותית".

 

 מחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ
 

מחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ (רויטרס)

 

 

ביום שישי פורסם בחדשות עשר כי ישראל הביעה מחאה בפני ממשלת פולין על הקמפיין במסגרתו פורסמו בעיתונות הישראלית מודעות ענק עם תרגום לעברית אודות ההצהרה המשותפת.

 

גורם מדיני בכיר ציין כי מסרי המחאה הועברו לבכירים הפולנים בכמה ערוצים. לדבריו, המסר הישראלי היה כי "הקמפיין הפולני מהווה הפרה של רוח ההבנות בין הצדדים", וכי "ממשלת פולין עשתה יחסי ציבור ממהלך מדיני שנועד לפתור את המשבר בין המדינות". עוד ציין כי קמפיין המודעות בעיתונות הישראלית הוא שיצר את המשבר המחודש סביב ההבנות בין הצדדים, והוא שגרם ל"יד ושם" לפרסם את ההודעה החריפה נגד ההצהרה המשותפת של ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש ממשלת פולין.

 

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון אישר את הדיווח, והבהיר כי "המחאה לא הייתה על עצם פרסום המודעות, אלא על העובדה שלא היה איתנו תיאום ובעיקר על שיבושי הלשון שגרמו לאי דיוקים בתרגום לעברית".

 

לשכת רה"מ פרסמה ביום חמישי הודעה מטעם הצוות הישראלי לשיחות עם פולין בהובלת יוסף צ'חנובר ויעקב נגל בעקבות הביקורת שהתעוררה לאחר פרסום ההצהרה המשותפת של נתניהו ומקבילו הפולני, מטיאוש מורבייצקי. "ההיסטוריונית הראשית של 'יד ושם' פרופ' דינה פורת ליוותה את התהליך מראשיתו, ואמירות היסטוריות המופיעות בהצהרה אושרו על ידה. ההצהרה המשותפת שנחתמה ע"י ממשלת פולין, כוללת התייחסות מפורשת לכך שהיכולת לבצע מחקרים באופן חופשי נשמרה, וששום חוק לא מונע ולא ימנע זאת בעתיד", נמסר מהלשכה.

 

ההצהרה המשותפת של נתניהו ומורבייצקי פורסמה בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ" על עמוד שלם, אותה נשאו בשבוע שעבר בעקבות הסרת הסנקציות הפליליות מ"חוק השואה". ההצהרה מכירה בנרטיב הפולני לגבי מלחמת העולם השנייה. כך למשל, נכתב בהצהרה כי "ברור לכל שהשואה הייתה פשע חסר תקדים שבוצע ע"י גרמניה הנאצית נגד העם היהודי, ובכלל זה נגד כל הפולנים ממוצא יהודי".

 

בהמשך ההצהרה נכתב כי ישראל ופולין הסכימו מאז ומעולם "על כך שהמונח 'מחנות ריכוז/השמדה פולניים' שגוי מיסודו ומפחית מאחריותם של הגרמנים להקמת המחנות הללו". על ממשלת פולין הגולה בתקופת המלחמה נכתב כי "ניסתה לעצור את הפעולות של הנאצים באמצעות העלאת המודעות בקרב בנות הברית המערביות לרצח השיטתי של יהודי פולין".

 

לבסוף נכתב בהצהרה: "אנו דוחים את הניסיונות להאשים את פולין או את האומה הפולנית בכללותה בזוועות שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם מאומות שונות". מי שמימן את המודעה שפורסמה בעיתוני הבוקר הוא בנק פולני גדול, שנשלט כמעט לחלוטין על ידי משרד האוצר הפולני. פרסומה הוא חלק מקמפיין תעמולה שמנהלת ממשלת פולין בימים האחרונים, לאחר שהגיעה להסכם עם ישראל על "חוק השואה".