08.07.2018

06:47

לאחר 15 ימים במערה: החל חילוץ הילדים הלכודים בתאילנד

מפקד פעולות החילוץ הודיע כי המשימה להוצאת 12 הילדים ומאמנם מהמערה החלה, ו"עשויה לקחת בין 3-4 ימים, תלוי במזג האוויר". עוד הוסיף כי "אנחנו נמצאים במוכנות שיא"

החלה הפעולה לחילוץ הלכודים מהמערה: "אנו נמצאים במוכנות שיא" - כך אמר הבוקר (ראשון) מפקד משימת החילוץ של 12 הילדים ומאמנם שלכודים במערה בצפון תאילנד זה 15 ימים. לדבריו, צוות הצוללנים התאמן מספר ימים לקראת פעולת החילוץ שהחלה ב-06:00 בבוקר (שעון ישראל).

 

מפקד המשימה ציין כי המבצע "צפוי להימשך שלושה עד ארבעה ימים, בהתאם לתנאי מזג האוויר", וכי "הלכודים מוכנים מאוד לחילוץ". צוות החילוץ יכלול 13 צוללנים זרים, חמישה צוללנים תאילנדים וחמישה חיילים מיחידת "אריות הים" של צבא תאילנד. מוקדם יותר, השוטרים קראו "לכל הגורמים שלא מעורבים בחילוץ, בהם גם כלי התקשורת, לעזוב את האזור מיד - על מנת לפנות מקום לציוד פינוי והצלה".

 

אתמול פורסמו מכתבים שהעבירו הלכודים לבני משפחותיהם באמצעות צוות החילוץ, בהם הביעו געגוע משפחותיהם ומסרו ששלומם טוב. "המורה, אל תיתן לנו הרבה שיעורי בית", כתב אחד הילדים. " אני בסדר, קר מעט אבל אל תדאגו. אל תשכחו את יום ההולדת שלי", כתב דום בן ה-13. "אני מתגעגע לכולכם, אריות הים מתייחסים אלינו יפה", הבטיח מיקס בן ה-13. "קחו אותי לאכול עוף מטוגן כשאשוב", ביקש טיטאן בן ה-11.

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

דיווח: ארה"ב תתנה שיקום הרצועה בקיום מו"מ בין הרשות לישראל

ננה סוגרת את המטבח: "מה אהיה אם לא ננה ממסעדת ננוצ'קה?"

ניצחון אסד: הצבא שולט במעברי הגבול, העקורים חוזרים לבתיהם

 

 בלוני חמצן בזירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד
 

בלוני חמצן בזירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד (רויטרס)

 

 

המאמן, שהוביל את הילדים לאזור, הבטיח שכולם במצב טוב ושצוות החילוץ דואג להם, והתנצל בפני ההורים. "אני מבטיח שאדאג לילדים, תודה על התמיכה", אמר אק בן ה-25. "אני מתנצל בפני כל ההורים. לדודתי וסבתי, אני בסדר, אל תדאגו, שמרו על עצמכם. אמרו לסבתא להכין את האוכל שאני אוהב, ואני אוכל אותו כשאשוב".

 

הילדים שלחו את המכתבים לאחר שקיבלו מכתבים ממשפחותיהם. כאמור, מדובר בקשר הראשון עם העולם החיצון שיצרו הלכודים, שכן בתחילת השבוע הניסיון להתקין קו טלפון במערה נכשל.

 

בתוך כך, שגריר ישראל בתאילנד, מאיר שלמה, הגיע אתמול למקום והציע סיוע ממדינת ישראל: "ראש ממשלת ישראל ביקש ממני להגיע ולראות כיצד נוכל לסייע לידידתנו תאילנד". בהמשך, אמר השגריר לחדשות עשר: "אנשי חיל הים שלנו בחנו את הנושא ובאמת נרתמו למאמץ ומצאו פיתרון אפשרי, אני שם את הדגש על אפשרי. שטחנו את הפיתרון בפני התאים והם יצטרכו להחליט האם הוא באמת מתאים לטופוגרפיה של המקום שהם מכירים יותר טוב מאיתנו".

 

 זירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד
 

זירת חילוץ הילדים מהמערה בתאילנד (רויטרס)

 

 

לפי הרשויות ישנו חלון זמן של 4-3 ימים במהלכו ניתן לחלץ את הילדים בתנאים אופטימליים. אחר כך הגשמים יתחזקו ויהיה קשה יותר. צוותי החילוץ מתמקדים כעת בהכנסת כמה שיותר חמצן למערה ובמקביל בהמשך הכנתם של הנערים למסע בחזרה. כמובן שהכול יכול להשתנות ברגע אם יזהו התחזקות משמעותית של הגשמים או צניחה בחמצן.

 

מושל המחוז בצפון תאילנד שמלווה את המאמצים לחילוץ הנערים הלכודים במערה הכחיש ביום שישי במסיבת עיתונאים שכינס סמוך למערה, את הדיווחים לפיהם ינסו בלילה להתחיל להוציא את 12 הילדים, חברי קבוצת כדורגל, ואת מאמנם, והבהיר: "הם עדיין לא ערוכים לזה".

 

הוא הוסיף כי לבסוף, על פי התכנון, הילדים יחולצו מאותו המקום שבו נכנסו למנהרה. "אם ירגישו שכמות הגשם מסכנת את הילדים, יתחילו להוציא אותם אבל זה עוד לא המצב", הבהיר. הילדים למדו כישורי צלילה בסיסיים בימים האחרונים, מאז הצליחו צוללנים להגיע אליהם. אולם המושל ציין כי אם גשמי מונסון עזים יכו באזור, לא תהיה ברירה אלא לפעול לחלצם בהקדם האפשרי, חרף הסיכון הרב שבדבר.

 

לפני יומיים מת סמארן קונאן, ששירת בעבר ביחידת אריות הים בתאילנד, בזמן שהעביר בלוני חמצן לפתח יציאה פוטנציאלי. הצוללן הציב בלוני חמצן לאורך המערה, ומת כשנגמר החמצן בבלון החמצן שלו. גופתו נשלחה לנמל התעופה סוברנבהומי בבנגקוק, ומשם הועברה לעיר בה התגורר.