BETA

07.07.2018

10:15

דיווח: "בלאק קיוב" ריגלה אחר ארגוני שמאל בהונגריה

לפי "פוליטיקו", חברת הריגול הישראלית הקליטה במהלך הבחירות פעילים של הארגונים, הקשורים למיליארדר ג'ורג' סורוס. ההקלטות פורסמו וסייעו לר"מ הונגריה לנצח בבחירות

חברת הריגול הישראלית "בלאק קיוב" הייתה מעורבת בקמפיין הכפשה נגד ארגוני חברה אזרחית המזוהים עם השמאל במהלך קמפיין הבחירות בהונגריה, שנערכו באפריל 2018. כך דיווח אתר "פוליטיקו" מפי בכיר בחברה ואדם עם ידע לגבי המתרחש בחברה.

 

בין דצמבר 2017 למארס 2018, סוכנים בעלי זהות בדויה יצרו קשר עם ארגונים חוץ ממשלתיים הונגריים ואנשים פרטיים המקורבים למיליארדר ג'ורג' סורוס, המזוהה עם השמאל במדינה, והקליטו אותם.

 

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה
 

ויקטור אורבן, ראש ממשלת הונגריה(רויטרס )

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

האיש שהביא לעולם את ספיידרמן ודוקטור סטריינג' הלך לעולמו

שוב: רעידת אדמה בעוצמה 3.4 הורגשה בצפון הארץ

"העיניים של המדינה": המתנדבים שנרתמו למאבק בעפיפוני התבערה

 

ההקלטות התפרסמו ב"ג'רוזלם פוסט" ובעיתון בשליטת הממשלה ההונגרית "מגיאר אידוק", שלושה שבועות לפני הבחירות. ראש הממשלה, ויקטור אורבן וראש מפלגת האזרחים ההונגרית השייכת לימין הפוליטי במדינה, השתמש בהקלטות בכדי לתקוף את ארגוני החברה האזרחית בימים האחרונים של הקמפיין. אורבן ניצח בבחירות ניצחון מוחץ.

 

"מדיניות החברה היא לא לשוחח על לקוחותינו עם צד שלישי, ולעולם לא לאשר או להכחיש ספקולציות בנוגע לעבודתנו", אמר דובר החברה ל"פוליטיקו". "בלאק קיוב פועלת תמיד בהתאם לחוק".

 

שני האנשים המכירים את עבודת החברה, לא ידעו לומר מי מימן את הפעילות ואם ממשלת הונגריה הייתה מעורבת. דובר ממשלת הונגריה לא סיפק תגובה בנושא.

 

לפי התחקיר, האנשים שפגשו באנשי ארגוני החברה האזרחית והקליטו אותם השתמשו בשמות ערביים ואירופאים, אולם לפחות לשניים מהם היה מבטא ישראלי. כך סיפרו אנשי הארגונים שנפגשו עמם. החברות אותן התיימרו לכאורה המתחזים לייצג לא קיימות. חשבונות הלינקדין ואתרי האינטרנט שהוצגו בפני מטרות הריגול הוסרו מהרשת מעט לאחר הפגישות. רוב מספרי הטלפון בהם השתמשו במהלך הפגישות – נותקו.

 

קולין קאל, איש ממשל אובמה שטוען כי חברת בלאק קיוב ריגלה אחריו
 

קולין קאל, איש ממשל אובמה שטוען כי חברת בלאק קיוב ריגלה אחריו( getty images)

 

 

ג'ורג' סורוס, איש העסקים ממוצא הונגרי-יהודי, פועל בשנים האחרונות לצד ארגוני חברה אזרחית כנגד מדיניות ממשלת הימין בהונגריה, בעיקר בנושאי הגירה.

 

באחת ההקלטות שפורסמו ב"ג'רוזלם פוסט" בחודש מארס, נשמע בלאס דנז, ראש ארגון הממומן על ידי סורוס מתאר כיצד הארגון מנסה לגרום לממשלות אחרות באיחוד האירופי לפעול נגד מדיניות ההגירה של הונגריה.

 

בהקלטה מפגישה בחודש ינואר באמסטרדם, בין ראש הארגון לבין מי שחשב שהוא תומך של הארגון, הסביר הראשון כיצד ארגונו מפעיל לחץ כדי לגרום להונגריה לבטל חוק המגביל את האפשרות של קבלת מימון לארגוני חברה אזרחית.

 

לפי הדיווח, דנז ניסה להפעיל את ממשלת גרמניה, בכדי שתלחץ על ממשלת הונגריה בנושא. דנז הסביר בהקלטה על ניסיונות לשכנע את גרמניה להפעיל לחץ כלכלי כבד על בודפשט בכדי לשנות את החוק, שכן חברות גרמניות משקיעות כסף רב בהונגריה ומעסיקות עובדים רבים במדינה.

 

גורם הקשור לחברה אמר כי ״מדובר בחלק קטן מעבודת החברה בהקשר לסכסוך עסקי שמצוי בו המיליארדר ג׳ורג׳ סורוס בכמה מדינות ולא בעניין פוליטי. סורוס הינו איש עסקים אמריקאי ואינו רץ לפוליטיקה. חומרים אלו הופצו על ידי החברה והלקוח שלה בכוונה בכדי להביא לפתרון בסכסוך. מהיכרותי זהו רק קצה הקרחון, באמתחת החברה חומרים נוספים ממדינות רבות נוספות".

 

מחברת "בלאק קיוב" נמסר כי היא "לעולם לא תדון על לקוחותיה עם צד שלישי כלשהו, וכן, לעולם לא תאשר או תכחיש כל ספקולציה לגבי עבודתה. אזכור החברה בהקשרים שונים מסתמן כספורט הבינלאומי הרשמי של 2018 ועושה רושם שעיסוק אובססיבי בספקולציות שונות ומשונות מרגש יותר בימים אלה משלבי הנוקאאוט של המונדיאל. 

 

עוד נמסר מהחברה כי היא "פועלת רק סביב סכסוכים עסקיים לאיסוף ראיות בליטיגציות הגדולות בעולם וכל מי שטוען אחרת טועה ומטעה באופן חד משמעי את קוראיו וצופיו". כמו כן, נמסר כי החברה "עובדת, עבדה ותעבוד תמיד בהתאם לחוק, בכל מדינה בה היא פועלת ובהתאם לחוות דעת של משרדי עורכי הדין המובילים בעולם".

 

ג'ורג' סורוס
 

ג'ורג' סורוס(רויטרס )

 

 

בעבר דווח כי חברת הריגול הישראלית "בלאק קיוב", סייעה למפיק ההוליוודי הארווי ווינשטיין להכפיש מתלוננות נגדו,ולאנשי קמפיין טראמפ לרגל אחר בכירים בממשל אובמה. לפני כחודש פורסם תחקיר ברשת MSNBC בו מתואר לכאורה כיצד אנשיה ריגלו אחר אנשי ממשל אובמה במטרה לסכל את הסכם הגרעין עם איראן.

 

החברה נוסדה ב-2011 ע"י קצינים לשעבר בצה"ל ואנשי מודיעין לשעבר, ותוארה כעובדת בצמוד עם קהילת המודיעין הישראלית "כמו זרוע פרטית של המוסד". בתחקיר תוארה החברה כמחולקת לשתי חטיבות: ייעוץ לתאגידים וייעוץ למשטרים ופוליטיקאים. באתר האינטרנט של "בלאק קיוב" נכתב כי היא "עוזרת ללקוחותיה למצוא נקודות חולשה אצל יריביהם" ו כי היא "מספקת את המידע שלא ניתן להשיג".

 

"זה סיפור רעיל שמתפרש על פני הגלובוס, ויכול להרגיז הרבה אנשים", הסביר עובד לשעבר בחברה, שביקש להישאר בעילום שם ופנים מוסתרות. "יכולים לתקוף אותך באופן אישי, את משפחתך, או לפרסם את זהותך".

 

לפי התחקיר, "בלאק קיוב" התבקשה לעקוב אחרי אנשי ממשל אובמה, בן רודס וקולין קאל, לבדוק בעיות כספיות או בחיים האישיים, כדי להוכיח שהם מושחתים בדרך כלשהי. "אם אתה קיים בעולם הזה אתה רגיל לזה, אך אם לא - זה מדהים אותך", הסביר העובד על שיטות הריגול הפולשניות.